Nyt on pakko ottaa asiat esille julistetusta rauhasta huolimatta. Syy: IH 18.12.2012.
Ensin linkit
http://www.ess.fi/?article=393799 : Heinolan kaupunginhallitus esittää, että väliaikaisen kaupunginjohtaja Tita Rinnevaaran palvelussuhde päätetään.
Hallitus valtuutti selvitystyöryhmän jatkamaan työtään, jotta kaupunkia riepottelevaan henkilöstökriisiin löytyisi ratkaisu.
http://www.ess.fi/?article=394021 : Heinolan kaupunginhallitus teki maanantaina kovan mutta oikean ratkaisun, kun se päätti aloittaa neuvottelut va. kaupunginjohtaja Tita Rinnevaaran työsuhteen lopettamiseksi
ESS 9.12.12: ”…kaupunginhallituksen yksimielinen päätös va. kaupunginjohtaja Tita Rinnevaaran työsuhteen lopettamisesta …”
Lainaus toisesta keskustelusta:
#Kaupunginhallitus on perustanut työryhmän konsernihallinnon työyhteisöselvityksen mukaisesti
Työterveyshuollon palvelutuottaja Työterveys Wellamolta on tilattu työyhteisöselvitys konsernihalinnossa syys-lokakuun vaihteessa esiin nousseen viranhaltijoiden yhteistyössä ilmennen vaikean ongelmatilanteen ratkaisujen etsimiseksi.
Selvitys merkitty tiedoksi.
Kaupunginjohtajan kanssa keskusteltu.
Työryhmä asetettu selkiyttämään
- luottamuselinten ja virkamiesten rooleja
- työntekoa kunnallishallinnon yleisen käytännön mukaiseksi
- konsernihallinnon toimenkuvia ja vastuualueita ja kaupungin tiedottamista (selkiinnyttämään)
Työryhmä etsii käyttöönsä asiantuntijat.
Työryhmään nimettiin:
- kaupunginhallituksen I varapuheenjohtaja Heikki Mäkilä
- II varapuheenjhtaja Mauno Kuusela ja kaupunginvaltuuston I varapuheenjohtaja Timo Virtanen.
- työryhmän puheenjohtajaksi nimettiin Heikki Mäkilä
- sihteeriksi henkilöstöjohtaja Sinikka Malin.
Työryhmän pitäisi:
- käydä läpi kaikkien virkamiesten tehtäväkuvaukset
- poistaa päällekkäisyydet ja tarkistaa vastuut ja vapaudet
Miten virkamies voi muka hoitaa sekä oman tehtävänsä että siinä ohella myös esimiehensä tehtävät, jos työtehtävä on oikein mitoitettu.
Virkamiehiä pitää voida siirtää tehtävästä toiseen tai irtisanoa, jos tehtävien hoito ei miellytä. Jos virkamies ei osaa, koulutuksen puutteen vuoksi tai ammattitaidottomana, hoitaa tehäväänsä niin hänet on irtisanottava yhteisen edun ja virkamiehen omankin edun vuoksi.#
Mikä olisi nyt ryhmän työn hedelmiä?
Ainoa oikea päätös: hallitus ja pelisääntöryhmä
8
243
Vastaukset
- Vain Peukaloinen
Toisessa keskustelussa, joka nyt on #sensuroitu#, kävin läpi KH päätöstä (linkki hukassa), jonka mukaan pelisääntöryhmä tarjosi kolme vaihtoehtoa:
1. kaupunginjohtajan työsuhteen päättäminen
2. kaupunginjohtajalle varoitus (mistä?)
3. kaupunginjohtajan työsuhde jatkuu
Juhani Ahonen valitsi vaihtoehto 1, vaikka kaupunginjuontajan virkavirheitä ei ollut osoitettu, ”kiusaaminen” osoittautui kuplaksi, kanslian henkilökunta käyttäytyi sopimattomasti pitämällä päiväkirjaa ja vuotamalla sen julkisuuteen, kaupunginjohtajan avuksi oleva ryhmä, johon kuuluu mm. Hepo-oja, tuen sijalla puukotti kaupunginjohtajaa selkään.
Työryhmän muut tehtävät, kuten tehtäväkuvaukset, päällekkäisyydet, vastuut ja vapaudet, jäivät päätehtävän varjoon.
Kokeneempi ja varovaisempi olevia hallituksen jäseniä, osoittavat nytkin varovaisuutta ja eivät tue Ahosen pitkäratkaisua eriävällä mielipiteellä.
Koska…
- Osa ”Ainoan ja oikean päätöksen” takana olevia ovat tai ainakin voivat olla jääviä.
- Ahonen jo julkisesti myönsi, että hän ”hölmöilee” silloin tällöin.
Pitäisikö ”hölmöillä” taas vain sen takia, että Ahonen käyttäytyy kuin itsevaltias.
Sen lisäksi Sinikka Malinin rooli on täysin epäselvä.
Nyt hän on:
vs. va. kaupunginjohtaja
va. (?) kansliapäällikkö
palkkakorotuksineen (Henkilöstösihteeri Riitta Wallden valmisteli henkilöstöjohtaja Sinikka Malin palkankorotuksen. Sinikka Malin on nimetty kansliapäällikön avoimen viran väliaikaiseksi hoitajaksi. Vs. kaupunginjohtaja SM, omasta virastaan vapautettu, joka hoitaa kansliapäällikön ja kaupunginjohtajan virkoja, esittää, että
vs. henkilöstöjohtaja eli henkilöstösihteeri Riitta Walldenille maksetaan 4 710 euron suuruista henkilökohtaista kk-palkkaa ajalta 11.12. 2012 - siihen saakka, kun henkiöstöjohtaja palaa hoitamaan omaa virkaansa. Siis henkilöstöjohtaja, jolle esitetään 9 000 euroa kk-pakkaa - ei oman viran vaan muiden virkojen hoitamisesta.
Mielenkiintoista, että Malin on Pelisääntöryhmän sihteeri.
Onko jotenkin mahdollista, että Malin ei ole sopiva hoitamaan Rinnevaaran irtisanomisasiat jopa sihteerimuodossa, koska itse olisi kiinnostunut kaupunginjohtajan virasta.
Oli Malin itsekin kunnasjohtajatehtävissä, sen jälkeen yritti henkilöstöpäälliköksi Lahteen, sen jälkeen sai viran Heinolasta.
Meillä on jo kaupunginjohtaja, joka ei ehtinyt vielä tehdä virheitä ja koko sotku oli vain saippuakuplaa.
Miksi pitäisi erottaa olemassa olevaa johtajaa?
Miksi ei jo olemassa olevan johtajan kanssa voi käydä läpi ne pelisäännöt nyt, kun se jäi tekemättä enne virkaan astumista? Ottaen huomioon, että päähäirikkö on siirtynyt muualle.
Muodostuiko Ahoselle Rinnevaaran erottamisesta joku päähäänpistävä pakkomielle, ottaen huomioon Ahosen ikää?- Vain Peukaloinen
Muistakaa, hyvät ihmiset, Paavo Rotkon ajojahdin.
- Vain Peukaloinen
Vain Peukaloinen kirjoitti:
Muistakaa, hyvät ihmiset, Paavo Rotkon ajojahdin.
Ja hyvä aihe pelisääntöryhmän pohtimiselle:
#Vs. kaupunginjohtaja SM esittää, että kaupunginhallitus päättäisi, että vs sivistystoimenjohtaja Miia Kempille maksetaan 5.587,25 euron suuruista henkilökohtaista kokonaiskuukausipallkkaa ajalta 5.11.2012 - 3.2.2013.
Onko vakituinen sivistystoimenjohtaja Pirjo Hepo-oja virkavapaalla ainoastaan 3.2.2013 asti? Toivottavasti Hepo-oja hakisi työpaikkaa muualta kuin Heinolasta. Hepo-oja muistetaan siitä, että hän neuvotteli kulttuurisihteeri Jäppisen kanssa pakettiauton oston siten, että Heinola Jyrää tapahtumaa varten on edullisempaa ostaa pakettiauto kuin vuokrata pakettiauto. Hepo-oja lienee hyväksynyt myös kulttuuritoimiston väen Lontoon matkan, vaikka se on vastoin kaupungin sääntöjä.
Kalliiksi tulee veronmaksajille, kun johtajat pyörittävät virkojaan ja esittelevät palkankorotuksia toinen toisilleen - mutta työn tulokset eivät missään näy. # - Vain Peukaloinen
Vain Peukaloinen kirjoitti:
Ja hyvä aihe pelisääntöryhmän pohtimiselle:
#Vs. kaupunginjohtaja SM esittää, että kaupunginhallitus päättäisi, että vs sivistystoimenjohtaja Miia Kempille maksetaan 5.587,25 euron suuruista henkilökohtaista kokonaiskuukausipallkkaa ajalta 5.11.2012 - 3.2.2013.
Onko vakituinen sivistystoimenjohtaja Pirjo Hepo-oja virkavapaalla ainoastaan 3.2.2013 asti? Toivottavasti Hepo-oja hakisi työpaikkaa muualta kuin Heinolasta. Hepo-oja muistetaan siitä, että hän neuvotteli kulttuurisihteeri Jäppisen kanssa pakettiauton oston siten, että Heinola Jyrää tapahtumaa varten on edullisempaa ostaa pakettiauto kuin vuokrata pakettiauto. Hepo-oja lienee hyväksynyt myös kulttuuritoimiston väen Lontoon matkan, vaikka se on vastoin kaupungin sääntöjä.
Kalliiksi tulee veronmaksajille, kun johtajat pyörittävät virkojaan ja esittelevät palkankorotuksia toinen toisilleen - mutta työn tulokset eivät missään näy. #Tita Rinnevaaran hurja ura Heinolassa:
ESS: Tita Rinnevaara Heinolan kaupunginjohtajaksi
14.11.2011
http://uutisvirta.fi/uutiset/3050329-tita-rinnevaara-heinolan-kaupunginjohtajaksi
*************************************
YLE: Heinola haluaa Rinnevaaran nopeammin töihin
8.3.2012
YLE Lahden mukaan Heinolan kaupunginhallituksen puheenjohtaja Juhani Ahonen aikoo tavata Rinnevaaran parin viikon kuluttua ja keskustella tämän kanssa töiden nopeammasta aloittamisesta.
http://www.kuntalehti.fi/Ajankohtaista/Tyopaikkauutiset/2012/Sivut/Heinola-haluaa-Rinnevaaran-vaikka-heti.aspx
***************************************
Heinola haluaa kaupunginjohtajan valituksista huolimatta
8.3.2012
Kaupunginhallituksen puheenjohtaja Juhani Ahosen mukaan tarkoitus on tavata Tita Rinnevaara parin viikon kuluttua. Tapaamisessa keskustellaan hänen töidensä aloittamisesta Heinolassa huolimatta Kouvolan hallinto-oikeudessa vireillä olevasta valituksesta.
http://yle.fi/uutiset/heinola_haluaa_kaupunginjohtajan_valituksista_huolimatta/3317066
******************************************
Heinolan kaupunginjohtajavalitus nurin
11.5.2012
http://yle.fi/uutiset/heinolan_kaupunginjohtajavalitus_nurin/6092682
Hallinto-oikeus katsoi päätöksessään, että Tita Rinnevaaraa voitiin pitää ansioituneempana kunnallishallinnon käytännön tuntemuksen osalta. Oikeuden mukaan kaupunginvaltuusto on voinut näin valita Rinnevaaran kaupunginjohtajan virkaan.
**************************************
Rinnevaara otti vihdoin Heinolan ohjat
13.8.2012
Heinolan uusi kaupunginjohtaja Tita Rinnevaara on aloittanut työssään. Heinolan ensimmäinen naispuolinen kaupunginjohtaja haluaa saada vauhtia Heinolan yrityselämään, jotta työllisyystilanne helpottuisi.
http://yle.fi/uutiset/rinnevaara_otti_vihdoin_heinolan_ohjat/6254671
************************************
Heinolassa hölmöiltiin kaupunginjohtajaa valittaessa
25.10.2012
- Oltiin kaikki yhtä hölmöjä ja uskottiin, Ahonen jatkaa.
Kuusela ei lähde "viisastelemaan", tekikö valintaraati virheitä. Hän luottaa kaupunginjohtajaan mutta myöntää, että tilanne on huono.
Ahonen torjuu huhut, että kaupunginjohtajaa oltaisiin erottamassa. Hallitus päättää jatkotoimista, kun työpsykologit saavat raporttinsa valmiiksi 12. marraskuuta mennessä.
************************************
Heinolan kaupunginjohtaja kieltää syyllisyytensä työrauhaongelmiin.
http://www.ess.fi/?article=389721
2.11.2012
Erityisesti tilanne on Rinnevaaran mukaan kiristynyt mielenilmauksen ensimmäisenä allekirjoittaneen apulaiskansliapäällikkö Terhi Kankaanpään kanssa. Kaupunginjohtajan mukaan Kankaanpää oli estänyt häntä osallistumasta erääseen kokoukseen, jonka vuoksi työnsuojelua jouduttiin kutsumaan apuun.
http://yle.fi/uutiset/heinolan_kaupunginjohtaja_kieltaa_syyllisyytensa_tyorauhaongelmiin/6361819
***********************************
Heinola haluaa eroon uudesta kaupunginjohtajastaan
27.11.2012
Elokuussa Heinolaan tulleen Tita Rinnevaaran ei haluta enää jatkavan kaupungin johdossa.
http://yle.fi/uutiset/heinola_haluaa_eroon_uudesta_kaupunginjohtajastaan/6392929
- Vain Peukaloinen
Arkistoin tänään Itä-Hämeen ja ESS:n lehtileikkeleet ja alla olevia kysymyksiä taas väkisin tulvivat mielessäni.
Miksi ratkaisun on oltava kipeää?
Pitäisikö ”kipeät ratkaisut” tehdä ripeästi vai varovaisuutta noutaen?
Missä vaiheessa ”likapyykkiä” pitää päästää julkisuuteen?
Onko alaisilla oikeus viedä julkisuuteen väitteitä, joista esimiesvalta ei ole tietoinen ja joita ei vielä ole tutkittu?
Mikä on median rooli julkisessa ”likapyykissä”?
Pitäisikö median ottaa kantaa tai vain tasapuolisesti informoida lukijat?
Onko ”alaiset – johtaja” yhtälön kritiikki kahdensuuntainen?
Voiko esimies moittia alaista?
Mikä on moitteen ja kiusaamisen ero?
Mikä on kritiikin ja mustamaalaamisen ero?
Voiko yhtyä kaverin kiusaamisväitteisiin vain solidaarisuuden syystä?
Mikä taho on pätevä ratkaista kiusaamisväitteitä?
Pitäisikö työpaikan erimielisyyksien ensimmäisenä ratkaisuna olla toisen puolen eroaminen?
Onko valitun viranhaltijan syy, jos päättäjät ”hölmöilevät”?
Onko päättäjällä valtaa poiketa käytäntöä päätöksen teossa?
Jos demokraattisen päätöksen takana on kaupungin hallitus ja kaupungin valtuusto, miksi päätöksen kohde kantaa vastuutta päätöksen teosta?
Mikä kaupunginjohtaja oikeastaan kelpaa Heinolalle? - Kaikkien puolesta
Ainoa oikea päätös:
Tita Rinnevaara mahdollisimman pian pois Heinolasta! - Vain Peukaloinen
Kaupunginhallitus
Heinolan kaupunki Pöytäkirja 30/2012
17.12.2012 klo 16:00 - 19:20
http://www.heinola.fi/Dynasty/kokous/20122508.PDF
s.64
Jäsen Seppä esitti seuraavaa:
Kaupunki on perustanut työryhmän selvittämään kanslia henkilökunnan aiheuttamia sotkuja ja valinnut työryhmään esteellisiä henkilöitä (hankintapäätös).
Ryhmä on kompromettoinut itsensä.
Esitän, että työryhmän toiminta lopetetaan välittömästi kaupungin uskottavuuden takia.
Kannatan.- fgfsdfgfdgsdg
Minäkin kannatan. Ei selvityksen kohde voi tehdä selvitystä itsestään.
Edellä esittämäsi kysymykset ovat hyviä. Minusta konfliktiin osallistuneita voisi pyytää täyttämään kyselyn, jossa olisi esimerkiksi seuraavia kysymyksiä:
1. Mikä on mielestäsi kaupungin virkamiehen rooli?
a) Hallita kaupunkilaisia.
b) Panna täytäntöön kaupunkilaisten edustajien päätöksiä.
c) Luoda keskenään toimeentuleva työyhteisö, joka toimii itsenäisesti ja ilman tilinpitovelvollisuutta veronmaksajille.
2. Miten työpaikan erimielisyyksiä pitäisi mielestäsi selvittää?
a) Joukkopainostuksella.
b) Julkisella pilkkaamisella ja häväistyskirjoituksilla.
c) Rauhallisin neuvotteluin työyhteisössä, mahdollisesti asiantuntija-apua käyttäen.
3. Mikä on kaupunginhallituksen ja valtuuston tehtävä?
a) Hallita kaupunkia, kun on onnistunut huiputtamaan kaupunkilaiset äänestämään itsensä valtaan.
b) Kuunnella kaupunkilaisia ja toimeenpanna kaupunkilaisten enemmistön mielen mukaisia päätöksiä.
c) Pitää huolta omasta urastaan.
4. Mitä mieltä olet ystävien ja sukulaisten nimittämisestä virkoihin?
a) Se on nepotismia, yksi korruption muoto.
b) Se on hyväksyttävää ja jopa hieno menettelytapa.
c) Virkamiehen tai valtuutetun on pidettävä itseään jäävinä nimitettäessä henkilöä virkaan, johon hakeneista yksikin on virkamiehen tai valtuutetun tuttava tai sukulainen.
Parempiakin kysymyksiä voi laatia. Tässä oli nyt muutamia aluksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p575875Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "773233Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella232400No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol402095- 192008
Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1621843Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v61619Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy83122281-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome201206Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah811075