Olen suunnitellut matkustavani lomalla syyskuussa Kauniaisiin. Minkälaista siellä on syksyllä? Onko siellä kulttuurikohteita? Entä biletysmahdollisuudet ja hotellit? Kelpaako siellä Viron Kruunut? Onko siellä ketään Ylva-nimistä tarjoilijaa? Biitsit? Autonvuokraus? Saako sieltä saman päivän "Lapin Kansa-lehden"? Minkälainen atmosfääri siellä on?
Kauniainen
3
228
Vastaukset
- matkaopas
Tervetuloa Kauniaisiin - aivan ihanaan syyskylään. Kulttuurikohteista mielenkiintoisin lienee Kauniaisten vanha rautatieasema. Biletysmahdollisuudet ja hotellit ovat todella luottokortilla. Valitettavasti Viron kruunut eivät kelpaa, sillä virallinen valuutta on Kauniaisten kruunu. Ylva-niminen tarjoilija muutti pois. Kauniaisten ainoa tarjoilija on Börje. Biitsit löytyvät kyllä. Autonvuokraus kannattaa - vuokraamalla auton voit tutustua Kauniaisiin todella edullisesti; vain kymmenen minuuttia rajalta rajalle, ajat sitten mihin suuntaan tahansa. Lapin Kansaa tuskin löytyy, mutta Aftonbladet on ilmaisjakelussa. Atmosfääri on erinomainen ja sinutkin huomataan, sillä jokaisen kauniaislaisen sädehtivästä ilmeestä voit lukea heidän ajatuksensa:"Mitähän vittua tuokin juntti täältä hakee?"
- Tilasto
Löytyneekö Kauniaisista kulttuuria, koska se on ollut kuuluisa yhdestä asiasta: ainut kunta Suomessa, jossa ei ole kirjoilla yhtään romania.
Onko edes kirjastoautoa?
- matkaopas II
Kauniaisiin löydät helpoiten oheisen kartan perusteella:
http://www.kauniainen.fi/info/kaupunki/galleria/pohjola.htm
(Kartassa merkitty punaisella pisteellä. Viittaa siihen, että Kauniaisten poliittinen elämä on kehittynyt kaupungissa voimakkaasti vaikuttavan Työväen Akatemian kunniakkaisiin vasemmistolaisiin perinteisiin nojautuen ja siten kaupunki on hyvin ja tolerantti, solidaarinen, extrovertti ja vänlig.)
Biletystä varten Kauniaisissa on lukemattomia paikkoja, mm. irkkupubi jonka vetonaulana on Euroopan lyhimmät jonot (jos kaikki asiakkaat menevät yhtäaikaa jonoon, jono on vain päästä päähän jos niinkään pitkä). Kauniaisissa ei ole kasinoa, mutta Teboililla on pokeri ja täyspotti. Siellä on myös mahdollisuus ruokailla pyttipannua. Ostoskeskuksessa sijaitseva Rosso-ravintola on erikoistunut italialaistyyppiseen ruokaan, joka on erikoisen eksoottista. Paikkaan mennessäsi kannattaa ottaa mukaan oma tarjoilija, koska Rosson tarjoilijat eivät aina ehdi pistäytyä ruokasalin puolella runsaan suosionsa vuoksi.
Kauniaisten kulttuurielämä keskittyy Uuten Paviljonkiin, jossa on tarjolla sykähdyttävää kulttuuria useita kertoja vuodessa. Sen lisäksi Kauniainen kunnostautuu kulttuurin saralla järjestämällä kaupungintalon aulassa taidenäyttelyitä. Lapin Kansa-lehdestä Kauniaisissa ilmestyy ruotsinkielinen versio "Lapimaa Rahva Hääl".
Majoituskapasiteettia Kauniaisissa riittää takuuvarmasti kaikille jotka viihtyvät kaupungissa yön yli.
Kauniaisista voi vuokrata auton mm. rautatieaseman (kaunis rakennus) vieressä sijaitsevalta taksiasemalta (kaunis rakennus sekin). Paikallisella kielellä niistä käytetään nimitystä 'vosikka' tai 'vossikka', naispuolisista 'vosu'.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv252426- 1142046
- 1131667
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?421533Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.91467Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901065Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161201006Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt87965Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu15949Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno35947