Olen suunnitellut matkustavani lomalla syyskuussa Kauniaisiin. Minkälaista siellä on syksyllä? Onko siellä kulttuurikohteita? Entä biletysmahdollisuudet ja hotellit? Kelpaako siellä Viron Kruunut? Onko siellä ketään Ylva-nimistä tarjoilijaa? Biitsit? Autonvuokraus? Saako sieltä saman päivän "Lapin Kansa-lehden"? Minkälainen atmosfääri siellä on?
Kauniainen
3
226
Vastaukset
- matkaopas
Tervetuloa Kauniaisiin - aivan ihanaan syyskylään. Kulttuurikohteista mielenkiintoisin lienee Kauniaisten vanha rautatieasema. Biletysmahdollisuudet ja hotellit ovat todella luottokortilla. Valitettavasti Viron kruunut eivät kelpaa, sillä virallinen valuutta on Kauniaisten kruunu. Ylva-niminen tarjoilija muutti pois. Kauniaisten ainoa tarjoilija on Börje. Biitsit löytyvät kyllä. Autonvuokraus kannattaa - vuokraamalla auton voit tutustua Kauniaisiin todella edullisesti; vain kymmenen minuuttia rajalta rajalle, ajat sitten mihin suuntaan tahansa. Lapin Kansaa tuskin löytyy, mutta Aftonbladet on ilmaisjakelussa. Atmosfääri on erinomainen ja sinutkin huomataan, sillä jokaisen kauniaislaisen sädehtivästä ilmeestä voit lukea heidän ajatuksensa:"Mitähän vittua tuokin juntti täältä hakee?"
- Tilasto
Löytyneekö Kauniaisista kulttuuria, koska se on ollut kuuluisa yhdestä asiasta: ainut kunta Suomessa, jossa ei ole kirjoilla yhtään romania.
Onko edes kirjastoautoa?
- matkaopas II
Kauniaisiin löydät helpoiten oheisen kartan perusteella:
http://www.kauniainen.fi/info/kaupunki/galleria/pohjola.htm
(Kartassa merkitty punaisella pisteellä. Viittaa siihen, että Kauniaisten poliittinen elämä on kehittynyt kaupungissa voimakkaasti vaikuttavan Työväen Akatemian kunniakkaisiin vasemmistolaisiin perinteisiin nojautuen ja siten kaupunki on hyvin ja tolerantti, solidaarinen, extrovertti ja vänlig.)
Biletystä varten Kauniaisissa on lukemattomia paikkoja, mm. irkkupubi jonka vetonaulana on Euroopan lyhimmät jonot (jos kaikki asiakkaat menevät yhtäaikaa jonoon, jono on vain päästä päähän jos niinkään pitkä). Kauniaisissa ei ole kasinoa, mutta Teboililla on pokeri ja täyspotti. Siellä on myös mahdollisuus ruokailla pyttipannua. Ostoskeskuksessa sijaitseva Rosso-ravintola on erikoistunut italialaistyyppiseen ruokaan, joka on erikoisen eksoottista. Paikkaan mennessäsi kannattaa ottaa mukaan oma tarjoilija, koska Rosson tarjoilijat eivät aina ehdi pistäytyä ruokasalin puolella runsaan suosionsa vuoksi.
Kauniaisten kulttuurielämä keskittyy Uuten Paviljonkiin, jossa on tarjolla sykähdyttävää kulttuuria useita kertoja vuodessa. Sen lisäksi Kauniainen kunnostautuu kulttuurin saralla järjestämällä kaupungintalon aulassa taidenäyttelyitä. Lapin Kansa-lehdestä Kauniaisissa ilmestyy ruotsinkielinen versio "Lapimaa Rahva Hääl".
Majoituskapasiteettia Kauniaisissa riittää takuuvarmasti kaikille jotka viihtyvät kaupungissa yön yli.
Kauniaisista voi vuokrata auton mm. rautatieaseman (kaunis rakennus) vieressä sijaitsevalta taksiasemalta (kaunis rakennus sekin). Paikallisella kielellä niistä käytetään nimitystä 'vosikka' tai 'vossikka', naispuolisista 'vosu'.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 823263
- 922945
- 532212
Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201655- 191544
Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..81497Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein181395Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131351Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin351325Olisitpa rakkaimpani
Kaipaan sinua. Ikävä sinun läsnäoloa ja kaikkea sinussa. Päivistä, jolloin nähdään tulee onnellisia päiviä. Sinun seuras61268