Schapendoes

koi2

Rotuna kiinnostaa kovasti,omistaako kukaan teistä kyseistä rotua,olis mukava kuulla millainen koira on,lähinnä kiinnostaa sellainen seikka että sopiiko koira kerrostalo asukiksi,onko haukkuherkkä rotu siis yksin jäädessään ja menetteleekö pelkästään perhekoirana,siis en hae sohvaperunaa vaan lenkkikaveria ja jonka kanssa voi puuhastella kaikkea kivaa aivotyöskentelyä ja leikkejä.

4

615

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rotuun tykästynyt

      Meille schapendoes tyttö , aivan ihana perhekoirana. Mutta tykkää myös toiminnasta, harrastetaan agilityä , tottista ja metsässä juoksemista. Todella koko perheen lemmikki. Uskon että sopii hyvin kerrostaloonkin.
      Menee mukana missä vain, ei pienistä ressaa. Eikä oo mahdoton, vaikka ei jatkuvasti tekemistä oliskaan. Ahne. :-) elikkä helppo motivoida.

    • pilkku lumikuono

      Kesäkuussa poika täyttää seitsemän ja hyvin on mennyt. Ei hauku yksin ollessaan kerrostalossa eikä vastaile räksyttäville karvatassuillekaan. Ainoat haukut saa kun ovikello soi tai oma väki tulee avaimilla kotiin. Ymmärtää hyvin keskustelut eikä harrasta mitään mielenosoituksia. Rakastaa saunomista ja viihtyy lasten ja toisten koirien ja kissojen kanssa. Suosittelen lämpimästi.

    • schapendoeslover

      Meillä tyttö koira, rakastaa kaikkia. Todella pirteä ja ketterä. Rakastaa hyppiä erilaisten esteiden yli, ja ylipäätänsä rakastaa touhuamista. Ei koskaan ole haukkunut esim. ovikellolle tai muille koirille, ainoat haukut tulevat innostuessa leikkiessä. Tämä rotu on täydellinen perhekoira! Haluaa aina olla mukana arjen puuhissa, tästä rodusta ei saisi vahtikoiraa tekemälläkään. Schapendoes ottaa kaikki vastaan ihmisestä kissaan häntä heiluen ja iloisena. Rakastaa erityisesti lapsia, ja onkin kauheata jos lenkillä lapset kulkevatkin ohi, eikä jää rapsuttelemaan.
      Todella fiksu, ja helposti koulutettavissa. Todella vähän sairauksia, meillä on koko elinaikansa ollut täysin terve. Ei ole yhtäkään päivää milloin schapendoes olisi ns. murjotustuulella. Jos tulet väsyneenä ja vihaisena kotiin koira saa sinut piristettyä hetkessä! ihana koirarotu ja juuri sopivan kokoinen, rakastaa ulkoilua ja aina valmiina lähtemään! Suosittelen lämpimästi. :)

      • Hyvä valinta

        Ainakin se on kiltti, mutta aika vauhdikas sanoisin hauskakin, Mutta karvaa lähtee reippaasti, ja turkin hoito työkästä. Ainakin jos vertaa Perroon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1147
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      561
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      538
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      217
      503
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      50
      494
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      492
    Aihe