Työvoimasta PELINAPPULA Roclalla

Haans.

Työvoimasta tullut suomessa sananmukaisesti VAIHDON väline Rocla Oyj:ssä.
Näin voidaan sanoa varsin pienenkin tutkivan journalismin avulla:

Järvenpääläinen ROCLA oy hakee tämän päivän (13.1.2013) hesarissa useita henkilöitä. Voidaan sanoa, että ikäänkuin koko toimihenkilöstökaarti uusiksi:
- cnc insi, - laskija, ,-tarjlaskija, ylläpitosuunnTTELIJOITA, tenk kehittäjä, tekn tuki, dokumentoija, työnjohtaja, kehitysinssi, ostaja, prosinssi, laatuinssi, työnjohtaja valmistukseen, tuot.esimies.

Näin LAMAn aikaan usean henkilön värvääminen oudoksuttaa ja voidaankin kysyä, mitä Rocla Oy:ssä oikein on tapahtunut, tutkiva "journalisti" Haans käy tositoimiin ja googlaa: "Rocla aloittaa yt-neuvotelut".

Googlataampa ja katsotaan tuloksia:

1)Rocla aloittaa YT-neuvottelut henkilöstön vähentämiseksi - www ...www.rocla.com › Lehdistö › Uutisarkisto 2009Välimuistissa
Annoit tälle 1. Peruuta
15. lokakuu 2009 – Rocla aloittaa YT-neuvottelut henkilöstön vähentämiseksi. Trukkialan markkinatilanne on edelleen heikko maailmanlaajuisen talouskriisin

2) Roclan YT-neuvottelut saatiin päätökseen - www.rocla.comrocla.fi/news.asp?type=archive&Section=4606&Item=4769Välimuistissa
Annoit tälle 1. Peruuta
3. joulukuu 2008 – Rocla-konsernin 18.11.2008 käynnistämät yt-neuvottelut Suomen ... B.V. aloittaa 10.11.2008 julkisen ostotarjouksen kaikista Rocla Oyj:n

3) Raute ja Rocla lomauttavat satoja työntekijöitä | Hämeen Sanomatwww.hameensanomat.fi/.../134164-raute-ja-rocla-lomauttavat-satoja- ...Välimuistissa
Annoit tälle 1. Peruuta
18. marraskuu 2008 – Myös trukkivalmistaja Rocla aloittaa yt-neuvottelut lomautuksista, joiden yhtiö arvioi koskevan korkeintaan 430 henkilöä.

4) Rocla aloittaa yt-neuvottelut - Arvopaperiwww.arvopaperi.fi/uutisarkisto/rocla aloittaa ytneuvottelut/a85731?...Välimuistissa
Annoit tälle 1. Peruuta
26. toukokuu 2003 – Rocla (osake, tiedotteet) käynnistää yt-neuvottelut. Yhtiö arvioi, että vähennystarve Suomen noin 350 työntekijästä on 40 henkilöä. Lisäksi yhtiö


SIINÄ OTOS 2000-LUVUN "TYÖVOIMAPULASTA" ROCLALLA.

Nyt siis ilmeisesti hakevat porukkaa eli "HYVIÄ TYYPPEJÄ", kuten kako-kepuli-"demareilla" on tapana sanoa. Menisitkö sinä tämän päivän hesarin ilmoituksen pohjalta hakemaan Roclalle PÄTKÄTÖIHIN ?
Jo valmiiksi poljetulla palkalla !

6

1002

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • IMaG

      Imagomentor,


      parempaa markkinointia et Euroopasta löydä, Euroopan halvimmat hinnat.


      www.imagomentor.fi

    • new7

      Mitä palkkaa suunnilleen roclan koneistuksesta saa aloittelija?

    • Kokemusta on

      Ei varmaan kannata vaahdota asiasta jonka taustoja ei tiedä? Yrityshän on nykyisin jaappaanialaisten omistuksessa ja kyseinen rekrytointiaalto liittyy tuotannon ja oheistoimintojen uudelleenjärjestelyihin Euroopassa ja kokonainen yksikkö saadaan tänne Suomeen. Vain positiivisia uutisia näillä työmarkkinoilla!

      Kyllä sieltä kilpailukykyistä palkkaa saa, nimimerkillä kokemusta on.

      • Sauliko2

        Kilpailukykyinen palkka Roclalla? Salli meidän nauraa. Olet visiin näitä ikuisia Roclalaisia jotka ei paremmasta tiedä, kun eivä raukat ole mihinkää muualle päässeet.
        Totuus on se että katsoo millä mittarilla hyvänsä niin Roclan palkat ovat useita satoja euroja mm keskivertopalkkoja jäljessä.
        Tosi on KOP


    • Aho2

      Niin, onko kiva mennä kyseiseen firmaan aamulla töihin... niin ei, tietää että pitää heti mielistellä ja olla kyllä kyllä mieltä, muuten et kyseisessä firmassa pärjää. Omilla mielipiteille ei ole mitään oikeutta.

    • saulij

      Tuolla aikasemmin, joku mainitsi ilmeisesti hulluhirsimäen, tulipa hetimiten mieleen R. hirsimäki, no tuo kaveri on kyllä, jos nyt on vapaalla jalalla nykyään. Jos sama Hirsimäki niin huh huh, eikö työnantaja jo tule järkiinsä ja sano irti kyseisen henkilön-.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      50
      967
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      15
      848
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      501
      788
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      727
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      654
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      599
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      596
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      169
      536
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      530
    10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      56
      487
    Aihe