Hei käyttäjät,
Olemme saaneet paljon palautetta viikonlopun aikana sivuston suojausvarmenteen vanhenemisesta. Käyttäjä saa asiasta tiedon yrittäessään kirjautua palveluun. Palvelun suojaus on voimassa, vaikkei sertifikaatti olekaan voimassa eli Suomi24:n käyttö on turvallista, mutta käyttäminen edellyttää selaimen ilmoituksen hyväksymistä.
Olemme erittäin pahoillamme tilanteesta ja pyrimme korjaamaan sen mahdollisimman pian.
Terveisin,
Suomi24 Ylläpito
Olemme saaneet paljon palautetta viikonlopun aikana sivuston suojausvarmenteen vanhenemisesta. Käyttäjä saa asiasta tiedon yrittäessään kirjautua palveluun. Palvelun suojaus on voimassa, vaikkei sertifikaatti olekaan voimassa eli Suomi24:n käyttö on turvallista, mutta käyttäminen edellyttää selaimen ilmoituksen hyväksymistä.
Olemme erittäin pahoillamme tilanteesta ja pyrimme korjaamaan sen mahdollisimman pian.
Terveisin,
Suomi24 Ylläpito
Vastaukset 8
Vanhimmat
"Palvelun suojaus on voimassa, vaikkei sertifikaatti olekaan voimassa eli Suomi24:n käyttö on turvallista"
Hei, ette kai suinkaan yritä töppäystänne maton alle vähättelemällä ongelmaa? Miksi esim. Microsoftin sivustolla sanotaan, että ei ole turvallista kirjautua sellaiselle sivustolle, jonka sertifikaatti on vanhentunut?
"What about expired certificates? Is it okay to go to a website with an expired certificate?
NO, an expired certificate means that the certification authority is no longer reporting on the integrity of the certificate. An expired certificate could be stolen and used by a malicious website."
http://windows.microsoft.com/en-US/windows-vista/About-certificate-errors#
Teillä tuppaa kovasti siellä suomi24 ylläpidossa/tiedotuksessa olevan tapana vähätellä näitä teidän munauksianne, vähän aikaa sitten oli se Suomi24- sivuston mainosten kautta leviävä haittaohjelma, jonka tuhannet sivuston käyttäjät saivat täältä koneelleen...kerroitte, että Suomi24 sivustolla ei haittaohjelmaa ole, vaikka sivuston käyttäjän kannalta sivusto sisältää myös kaikki sivustolla näytettävät mainokset. Tahallaan vähättelitte osuuttanne siinäkin, kuten nyt tuoreinta töppäystänne, kun olette antaneet sertifikaatin vanhentua, ettekä ole uusineet sitä ajoissa.
Mitä hyötyä varmenteista on jos niihin ei tarvitse luottaa, varmenne takaa sen, että sivu on se mikä sen pitäisi olla. Toisaalta on liikeellä myös väärennettyjä aitoa varmenteita, jos varmenneavaimet on päässyt rikollisten haltuun.
Hei,
olemme saaneet suojausvarmenteen seritfikaatin päivitettyä kaikkien muiden palveluiden paitsi sähköpostin osalta. Sähköpostin palveluntarjoaja pyrkii päivittämään sähköpostin varmenteen mahdollisimman pian.
Pahoittelemme tästä aiheutuvaa haittaa. Sähköpostia voi edelleen käyttää hyväksymällä varmenteen selaimen kehottamalla tavalla.
Terveisin,
Piia
Suomi24
Valitettavasti emme tule palauttamaan puunäkymää, tai korjaamaan varmennetta
Toimiva varmenne, kuten ei puunäkymäkään ollut hitti, vaikka puolestapuhujat ovatkin hyvin esillä
Margit
TPLs
Ylläpito tekee takuulla parhaansa, arvostan kun he jaksavat tiedoittaa vaikka haukkuja sataa näköjään niskaan vaikka millä mitalla.
Onhan noita varmenteita vanhentunut monilla muillakin isoilla tahoilla.
Hei,
kiitos viestistäsi. Me kyllä yritämme parhaamme, jotta Suomi24 pitäisi paikkansa Suomen suosituimpana verkkoyhteisönä. Varmenteen vanheneminen oli inhimillinen erehdys, jonka korjasimme heti kun sen huomasimme.
Terveisin,
Piia
Suomi24
Niinpä....vielä kun saatte toimimaan tän uudella Expoler 10....niin kaikki on taas hyvin!
Minkähän takia ei pääsee ollenkaan sähköpostia katsomaan, lataa vaan? minulla mozilla firefox ja ennen ei ole ollut ongelmia...nytten jo n.viikon verran ongelma ilmennyt...