Kolme tärkeää kysymystä

pulassa1

En saanut riittävästi apua nettisivuntekopalstalta.

1. Miten saan näkymän isommaksi tai koodin isommaksi Dreamweaver CS5.5 versiossa? iMac koneella, jossa on Mac OS X käyttöjärjestelmä. Hiiren avulla en saa, koska siinä ei toimi se systeemi.

2. Voinko tehdä xhtml:ää html pohjaan?

3. Toimivatko samat koodit Dreamweaverissä sekä normi PC:ssä ja muissa ohjelmistoissa? Onko jotakin mitä pitäisi tietää. Tämä on tärkeä kysymys!

En halua haukkumista/viisastelua, vaan avun kysymyksiini, vaikka kysymykset kuulostaisivat tyhmiltä. Kiitos sinulle!!

14

284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • :)...

      Huhuu, onko ketään paikalla.

    • vapunen™

      Juoksen karkuun kun kysytään vaikeita

      • niin.

        Älä juokse. :) Ehkä joku muu tietää.


    • Täältä tulee!

      edit/prefense/fonts kohta code view siitä voi vaihtaa fontin/koon.

      Olkaa hyvä

      • tuota hm

        En löydä sellaista kohtaa. Oletko varma? Tutkin toki edelleen.


    • Minulla ei ole kokemuksia noista ohjelmista ja Macistä joten en osaa auttaa. ( Tiedoksi ettei ihmetellä että miksi en neuvonut)

      • öojuhfgrs

        "Minulla ei ole kokemuksia noista ohjelmista ja Macistä joten en osaa auttaa. ( Tiedoksi ettei ihmetellä että miksi en neuvonut) "
        Ota rennosti vipunen. Ei sinun tarvitse vastata sentään joka kysymykseen. Vastaa vain niihin kysymyksiin joihin sinulla on oikeasti tietämystä...


    • Noh kokeiltu cs6 että paikka voi hieman heittää , mutta kyllä se tuolta preference valikosta löytyy

    • ap.

      Löysin. Se ei ole tuossa versiossa Edit kohdan alla, vaan Dreamweaver valikon alla. Hienoa että löytyi.

      • eli siis

        Dreamweaver > Preferences > Fonts


    • saa toki

      Saa vastata edelleen muihin kysymyksiin, jos tulee vielä jotain mieleen.

    • niin.

      Odotellessa...

    • 3. Vastaus: Html, Css, javascript, php. Toimivat Mac, Linux, Windows ympäristössä.
      Eli ei vaikuta millä sivuja katsot. Eri selaimet puolestaan voivat käsittää koodin hieman eritavoin, siksi on syytä tarkistaa sivun toimivuus eri selaimilla. (Myös kännykän/tabletin jos tarvetta näkyä sitä kautta)
      PC terminä tarkoittaa puhtaasti rautaa. Dreamweaver on tehty luomaan toimivaa ja oikein kirjoitettua koodia. Se on työkalu toisin kuin selain on "koodin kääntäjä" näkyvään muotoon.

      2. Vastaus: Voit

      • hyvä juttu

        Kiitos paljon vastauksista! :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      103
      3485
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      193
      2205
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2090
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      37
      1812
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      9
      1639
    6. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      1078
    7. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      5
      810
    8. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      68
      810
    9. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      45
      780
    10. Sinkkuihmisten suppea kuva maailmasta.

      Siskoni on jo vannoutunut sinkku. Hän ei haaveile mitään suhdejuttuja. Mutta välillä mietin, miten vähän ja suppeasti
      Sinkut
      129
      763
    Aihe