Heinolassa tiedonsaanti on vallankäytön muoto. Tätä "tiedonsaantivaltaa" käyttää hyväkseen henkilöstöjohtajaksi valittu Sinikka Malin, va kansliapäällikkö ja vs. kaupunginjohtaja. Ulkoista ja sisäistä tiedottamista ei virallisesti hoida kukaan, joten Sinikka Malin, (ex henkilöstöjohtaja, va. kansliapäällikkö ja vs. kaupunginjohtaja) käyttää tätä vajetta hyväkseen. Nyt Malin esittääkin, että erottamistyöryhmien raportin ja -kokouksen pöytäkirjan liitteet lähetetään hänelle itselleen - useaankin kertaan.
Heinolan "erottamistyöryhmä" kaupunginjohtaja Tita Rinnevaaran erottamiseksi pitää kaupunginhallituksen kokouksen tänään 21.1.2013.
Mistä moinen hoppu, valmistelija: va kansliapäällikkö Sinikka Malin?
- vs kaupunginjohtajana - jatkuva sijaisuus?
- va kansliapäällikkönä - väliaikainen sijaisuus?
- kaupunginhallituksen kokousten esittelijänä - omaan pussiin?
- erottamistyöryhmän sihteerinä - kunnes erotustapahtuma on tapahtunut?
- vai mikä onkaan roolisi S. Malin - tiedätkö enää itsekään?
Kaupunginjohtajan johtoryhmän kokoonpano (Heinola.fi netissä):
- kaupunginjohtaja Tita Rinnevaara, puheenjohtaja, virkavapaalla 15.2.2013 saakaa
- vs. kaupunginjohtaja, ex henkilöstöjohtaja, va kansliapäällikkö S. Malin 13.11 alkaen
- va kansliapäällikkö, ex henkilöstöjohtaja Sinikka Malin 13.11. alkaen
johtoryhmän puheenjohtaja
Sivistystoimen johtaja Pirjo Hepo-Oja (virkavapaalla - mihin asti? )
Sosiaali- ja terveysjohtaja Kirsi Korttila
Teknisen toimen johtaja Tapio Pesonen
Henkilöstön edustaja Outi Montonen
------
Kaupunginhallituksen puheenjohtajat:
Ahonen (kok)
I varapuheenjohtaja Heikki Mäkilä (Dazid Oy)
II varapuheenjohtaja Maun Kuusela
-------
HYVÄT VELJET JA SISKOT!
Malinin erottamistyöryhmään valittiin: Malin itse, sihteeriksi, puheenjohtajat Heikki Mäkilä (Dazid Oy) ja Mauno Kuusela ja Timo Virtanen.
"kohta 4
Viranhaltijoiden ja työntekijöiden toiminta kaupungin työyhteisökriisissä"
(Asia poistettiin esityslistalta työjärjestyspykälän (§ 1) yhteydessä).
Malin ehdottaa:
Vs. kaupunginjohtajan roolissa (21.1.-13) seuraavaa:
"Kaupunginhallitus päättää antaa pöytäkirjan liitteen mukaiset selvitykset kaupunginjohtajan, kansliapäällikön, sivistystoimenjohtajan, sosiaali- ja terveysjohtajan ja apulaiskansliapäällikön käyttöön toimenpiteitä varten. "
JEP. JEP.
Kenelle siis Malin ehdottaakaan (ja missä roolissaan) että pöytäkirjan liitteet annetaan? Kuka osaa ratkoa Malinin aivoituksia?
kaupunginjohtaja Tita Rinnevaara on ulostettu "virkavapaalle" (Heinolan sivut)
vs. kaupunginjohtajana (ei siis va = väliaikainen, vaan vs. = viransijainen)
vs. kaupunginjhtajana toimii itse Malin.
Ehdottaako Malin siis, että kaupunginhallitus päättää antaa liitteet vs. kaupunginjohtaja Malinille (siis itselleen) vai kaupunginjohtajaksi valitulle Rinnevaaralle?
Muut Malinin "tallissa" , joille Malin ehdottaa liitteiden saajaksi ovat:
- kansliapäällikkö
- sivistystoimenjohtaja
- sosiaali- ja terveysjhtaja
- apulaiskansliapäällikkö
JEP JEP.
Heinolan kotisivujen mukaan kansliapäällikön virka on haussa. (Romppainen Carean sosiaalijohtaja, kieltäytyi)
- kuka siis on Malinin liitteitä saava kansliapäällikkö? Lähettääkö Malin liitteet itselleen, kun on va kansliapäällikkö, joka tekee ehdotuksen liitteiden saajista?
- sivistystoimenjohtaja Hepo-oja on virkavapaalla tai sairaana, joten kuka saa Hepo-ojan liitteet. Onko Hepo-oja virkavapaallakin Malinin "tallissa"?
Sosiaali- ja terveysjohtaja Kirsi Korttila on adressien nimien keräystä hoitanut, ja luultavasti siinä ominaisuudessa on Malinin liitteiden saaja.
Malin ehdottaa, että kaupunginhallitus päättää lähettää pääasiassa Malinille itselleen liitteitä, koska Malin on va. kansliapäällikkö, vs. kaupunginjohtaja ja valittu Heinolaan henkilöstöjohtaksi.
Saavatko liitteet: teknisen toimen johtaja tai henkilöstön edustaja Outi Montonen?
Heinolan kaupungin tulosalueorganisaatiossa (Heinolan kaupunkiorganisaatio) ei ole ollenkaan henkilöstöjohtajan tai tiedotusjohtajan virkaa. Toisin sanoen Malinilla ei ole vastuuta henkilöstöjohtajana. Ja mikä on tulos? Oireilevat, sairastuneet virkamiehet?
Kansliapäälliköllä on kaupunginjohtajan alaisuudessa
- hallinto ja suunnittelu
- taloushallinto
- henkilöstöpalvelut
- tukipalvelut
Kuka laatii Heinolan kaupungin tiedotussuunnitelman ja vastaa toteutuksesta?
Kuka vastaa Heinolan kaupungin ulkoisesta imagosta? Vastaako siitäkin matkailumessuillla tiedotusta hoitava Jäppinen?
Ehdotus Heinolan imagon ja houkuttelevuuden parantamiseksi:
- Heinolaan valitaan tiedotusjohtaja hoitamaan ja vastaamaan sekä ulkoisesta että sisäisestä tiedottamisesta yhteistyössä kaupunginjohtaja Tita Rinnevaaran kanssa ja organisaatiossa tiedotusyksikön johtajana
- Heinolan kaupunginjohtaja Tita Rinnevaaran sihteeriksi valitaan Teija Lepinsalon sijaan yhteistyökykyinen ja tehtävään soveltuva sihteeri.
- Teija Lepinsalo siirretään muihin hänelle paremmin sopivampaan työhön
Kenelle tietoa Heinolassa jaetaan ja kenelle ei
3
288
Vastaukset
- Yön vaeltaja
Salaliittoepäilijöiden kannattaa ehdottomasti osallistua huomisiltana Kansalaisopiston keskusteluiltaan 'Heinolan hyväksi.'
On varmaan paljon asiallista sanottavaa? - 51:n salaliitto
Mitä tarkoitetaan "salaliittoepäilijöillä". Malin pyysi työterveysWellamolta "Suunnatun työpaikkaselvityksen" 4.10.-12 henkilöstöjohtajana.
Henkilöstöjohtaja siirtyi 13.11. sekä va kansliapäälliköksi ja vs kaupunginjhtajaksi.
Suunatussa työpaikkaselvityksessä Wellamon työpsykologi kirjoittaa virkamiehiä kuormittavan kahden keskeisen esimiehen erilaiset toiminta-mallit.
"Molemmille on tyypillistä
* oman hovin luominen
* omaehtoinen päätöksenteko
* sokeus oman käyttäytymisen seurauksille.
SIis salaliitto on olemassa. Salaliittolaiset keräsivät 51 nimeä adressiin ollessaan muka huolissaan omasta hyvinvoinnistaan.
Salaliittolaiset (51 virkamiestä) kirjoittelivat Itä-Hämeessä, ESS:ssa ja jopa kertoilivat tv:ssa (Saija Jäppinen). Yksi salaliittolainen esti kaupunginjohtaja Rinnevaaraa osallistumasta kokoukseen.
Heinolassa ei KOMENTOKETJU ole ollut salaliittolaisten tiedossa eikä ole näköjään kaupunginhallituksen tiedossa, sen jälkeen kun salaliittoliittolaiset (51 virkamiesta) ryhtyivät puuhasteemaan kaupunginjohtajan eroa.
Salaliittoa on johtanut epäilemättä henkilöstöjohtajaksi valittu S. Malin, joka "huudatutti" itsensä sekä va (väliaikaiseksi) kansliapäälliköksi sekä vs. (viransijainen) kaupunginjohtajaksi.
Malin istuu kolmella pallilla ja lisäksi vielä erottamistyöryhmän sihteerinä.
Erottamistyöryhmän sihteerinä Malin teki useita virheitä, Mutta Heinolan tapaan Malinia ei erotettu sihteerin tehtävistä.
Malinin ja varapuheenjohtaja Heikki Mäkilän ilmiömäinen yhteistyö (salaliitto) oli erikoinen. Malin ehdotti Mäkilää
- erottamistyöryhmän jäseneksi sekä
- asiantuntijaksi. Malin tilasi Mäkilän yritykseltä, Dazid Oy:sta, asiantuntijapalveuita ylittäen valtuutensa kilpailuttamatta hankintapäätöstä (14.760 euroa). Jos Dazid Oy:lle maksetaan 14760 euroa, niin siihen pitää tilintarkastajien puuttua.
Erikoiseksi asian tekee S. Malinin "virkojenhallinta". Samassa kaupunginhallituksen pöytäkirjan kohdassa (kaupunginhallituksen kokous 21.1. esityslistan kohta 15) Malin toimii sekä
- va. kansliapäällikkönä ja vamistelee asiakohdan. Kokouksessa kuullaan asiantuntija Heikki Mäkilää (Dazid Oy:sta) joka ei saanut toimia erottamistoimikunnassa asiantuntijana, koska oli kaupunginhalllituksen jäsen..
Päätösehdotuksen tekee:
Vs. kaupunginjohtaja Sinikka Malin.
Saman pykän käsittelyssä S. Malin esittelee asian va. kansliapäällikkönä ja tekee päätösehdotuksen vs. kaupunginjohtajana. Tämä on mahdollista vain ja ainoastaan Heinolassa, jossa yksi ja sama henkilö toimii sekä va kansliapäällikkönä että vs. kaupunginjohtajana.
Kaupunginjohtaja Rinnevaaran erottamiseksi perustettiin salaliitto, jota johdettiin kaupunginkansliasta käsin.
Heinolan hyväksi ei tapahtu yhtään mitään kauan, kun vanha meno jatkuu ja kaupunginjohtajat "ulostetaan" yksi toisensa jälkeen Viimeksi kaupunginjohtaja Komonen ennenaikaiselle eläkkeelle, jotta adressivirkamiehet saavat häärätä omaan pussiinsa kuten ennenkin, ilman kaupunginjohtajaa ja ilman komentoketjua.- uuuuuuuuuuuuuhhhhhhh
Turha on näköjään yrittää järkevää puhetta harhaisille vääristelijöille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "944293Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293233No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452350- 351358
- 10969
- 141948
- 6904
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12842Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124786- 11780