Ihmetyttää suuresti, kun sama mies on nyt saanut jo toistamiseen jättipotin Lotto-pelissä, että miten se on mahdollista.
Täysosuma, seitsemän oikein usean miljoonan pääpotin voittamiseksi on promilleluokkaa, koska pelaajia on tuolloin paljon ja mahdollisuudet oikeisiin numeroihin ovat hyvin pienet. Todennäköisyyslaskennalla voi laskea. 39 numeroa, joista valitaan seitsemän. Mikä on todennäköisyys, jos pelaajia on 100 kappaletta yhden heistä saada kaikki oikein, jos jokainen pelaa kolme riviä.? Laske
Laske todennäköisyys mikäli pelaajia on 1 miljoona kappaletta ja jokainen pelaajista pelaa kaksi riviä? Huomaat laskiessasi, että todennäköisyys on jo niin pieni saada täysosuma, että herää todellakin ajatus hyvävelisysteemistä Lottoarvontojen suhteen.
Laske todennäköisyys, kun Lottoarvontaan osallistujia on 400 000 henkilöä ja jokainen heistä Lottoaa kolme riviä? kuinka suurella todennäköisyydellä sama henkilö saa kaikki oikein viiden vuoden aikana, jos hän pelaa joka viikko kolmella ella rivillä? joka viikko Lottoajien lukumäärä pysyy samana eli 400 000 pelaajaa. Tämän saamasi tuloksen perusteella on eikoista, jos sama pelaaja saa suurissa jättivoitoista viiden vuoden aikana kaksi jättipottia.
Koska tietokoneet netti on tullut arvontoihin mukaan, niin silloin voidaan nopeasti koneilla tarkistaa voittojenjaot, kenelle niitä halutaan antaa. Vaikka pelaisit 1000 riviä joka viikko, jos sinulle ei haluta antaa täyspottia, niin et saa sitä milloinkaan.
Nettilotto ja nettikeno.
2517777776009098
0
168
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 437477
Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka543713Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu483573- 663346
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/523180- 513034
Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod362842Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint302494IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1961935- 471561