Ihmetyttää suuresti, kun sama mies on nyt saanut jo toistamiseen jättipotin Lotto-pelissä, että miten se on mahdollista.
Täysosuma, seitsemän oikein usean miljoonan pääpotin voittamiseksi on promilleluokkaa, koska pelaajia on tuolloin paljon ja mahdollisuudet oikeisiin numeroihin ovat hyvin pienet. Todennäköisyyslaskennalla voi laskea. 39 numeroa, joista valitaan seitsemän. Mikä on todennäköisyys, jos pelaajia on 100 kappaletta yhden heistä saada kaikki oikein, jos jokainen pelaa kolme riviä.? Laske
Laske todennäköisyys mikäli pelaajia on 1 miljoona kappaletta ja jokainen pelaajista pelaa kaksi riviä? Huomaat laskiessasi, että todennäköisyys on jo niin pieni saada täysosuma, että herää todellakin ajatus hyvävelisysteemistä Lottoarvontojen suhteen.
Laske todennäköisyys, kun Lottoarvontaan osallistujia on 400 000 henkilöä ja jokainen heistä Lottoaa kolme riviä? kuinka suurella todennäköisyydellä sama henkilö saa kaikki oikein viiden vuoden aikana, jos hän pelaa joka viikko kolmella ella rivillä? joka viikko Lottoajien lukumäärä pysyy samana eli 400 000 pelaajaa. Tämän saamasi tuloksen perusteella on eikoista, jos sama pelaaja saa suurissa jättivoitoista viiden vuoden aikana kaksi jättipottia.
Koska tietokoneet netti on tullut arvontoihin mukaan, niin silloin voidaan nopeasti koneilla tarkistaa voittojenjaot, kenelle niitä halutaan antaa. Vaikka pelaisit 1000 riviä joka viikko, jos sinulle ei haluta antaa täyspottia, niin et saa sitä milloinkaan.
Nettilotto ja nettikeno.
2517777776009098
0
142
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 854578
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺864416Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭433759Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli173572Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle402977Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102784En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä212711IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm392113Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1581758Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?
Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli1101316