Olen siis kiinnostunut muuttamaan Espanjaan ja opiskelemaan Madridiin. Vietin au pair vuoden Madridissa ja nyt tehnyt töitä suomessa noin vuoden verran,mutta kova kaipuu on takaisin. Olisiko täällä siis joitain ketkä ovat muuttaneet ihan opiskelun merkeissä? Ei siis amk tai yliopisto opiskeluvaihtojaa,vaan ihan itsenäisesti muuttanut ja hankkinut itselleen koulupaikan? Olen lukenut muutamia sivuja,että se on ihan mahdollista ja puhunut espanjalaiseten ystävien kanssa asiasta,mutta olisi mukava kuulla ihmisen mielipide tai kokemus joka on näin tehnyt. Olen hakenut myös Suomeen opiskelemaan,mutta eniten kutkuttaa opiskelut muualla. Osaan puhua Espanjaa ja opiskelen itsenäisesti lisää koko ajan. Kertokaa jos jollain on siis kokemuksia tai neuvoja, olisin super kiitollinen :)
Espanjaan opiskelemaan?
5
347
Vastaukset
- neppari1
Moikka!
Itse suunnittelen myös muutavani muutamaksi kuukaudeksi nyt näin aluksi myös Madridiin? mun kielitaito on vielä heikompi opiskelen koko ajan ja melkein joka päivä ehk'ä kielitaito siinä taso 2-3 suunnilleen tällä hetkellä.
tiedä vaikka sitten jäisi pidempään jos kaikki menee hyvin.- Jenskki
neppari1,meinaatko ihan opiskelemaan vai töihin? :)
- neppari1
Töihin jos vaan löytyy töitä, sielläkin kun aika heikko tilanne tällä hetkellä...
- anananaamadrid
Moi! Olen asunut Madridissa melkein viisi vuotta jo, joista olen opiskellut 4 ja nyt tällä hetkellä olen töissä. Opiskelin siis yliopistossa, Universidad Complutensessä , mutta viime syksynä jouduin lopettamaan toistaiseksi kun hinta nousi reilusti. Ensi syksynä olis tarkoitus työn ohella jatkaa opinnot loppuun. Jos haluat jutella, laita sähköpostiosoite johon suhun voi ottaa yhteyttä, en halua omaani täällä jaella :P olen muuten 25 v että en mikään ikäloppu hehehe
- FM 2006,
Hei! Kävin joitakin vuosia sitten Complutensessa 1 kk:n esp.fil.opintoja suorittamassa. Suomelle oli siinä kesänä 4 paikkaa. Todella ihana paikka oli, hyvä opetus ja asuminen asuntolassa ruoka oli erinomainen uima-altoineen.:) Espanjan valtion maksoi silloin kaikkien vaihtarien asumisen opiskelun opintorahan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh902169Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1391797- 1731333
- 229805
- 65754
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol10731- 60730
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako212623- 49587
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </347560