Noudattaako Jokilaaksontiellä oleva nahkatehdas ympäristömääräyksiä. Muistaakseni siellä on joskus rikottu ympäristölakia. Tietääkö kukaan.
Jokilaaksontiellä oleva nahkatehdas?
tarkkailija5
261268
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
joo ja rikotaan,myös huumausaine rikoslakia.ei,ku lisää sulfiitti liuosta on se niin lirpakkaa,niin lirpakkaa sano brand.
Mitä sillä sulfiittiliuoksella muka tehdään? Onko sinne jäänyt sitä? Onko se hapetin jota käytetään huumeiden valmistuksessa?
Ai löytykin jo!
http://urbaanisanakirja.com/word/lirpakka/
Elikkä piri joka on katnimitys amfetamiinille.
Mutta toi sulfiittisprii tarkoittaa ainakin metanolipohjaista alkoholia!
http://fi.wikipedia.org/wiki/Sulfiittisprii
Onko se paperitehtaan mies joka kulkee välillä täällä mukana toussa jotenkin elikkä onko tuo joku kätkö paikka ja miks kuitsuit sitä lirpakaks eli piriks eli amfetamiiniks eiks sen näkönen kaveri ollu pirin valmistuksessa mukana?
Lainaus: "on se niin lirpakkaa,niin lirpakkaa sano brand"
Tarkoitatko brandilla von willeBRAND suvun jäsentä jos niin ketä? En löytänyt netistä muita BRAND nimisiä mutta tuo viittaisi tiettyihin etnisiin ryhmiin perinnöllisen hemofiliaan kirjautuvan taudin pohjalta?
http://fi.wikipedia.org/wiki/Erik_Adolf_von_Willebrand
http://fi.wikipedia.org/wiki/Von_Willebrandin_tauti
Sulfiitia käytetään amfetamiinin valmistamiseen ja taas sulfiittisprii on metanolipitoista alkoholia jota valmistetaan selluloosatehtaiden jäteliemestä, lähinnä varsinaisessa prosessissa jätteeksi jäävistä puun sokereista.
Sulfiittia käytetään myös nahan kemialliseen parkitsemiseen joten ei ilmeisesti ole rikos jos sitä on siellä asian mukaisesti säilöttynä paitsi jos se päätyy vääriin käsiin ja sitä käytetään rikolliseen tarkoitukseen tosin sitähän ei viranomaiset huomaa jos joku käy täydentämässä aina välillä säiliöitä, joku jolla on ammattinsa vuoksi pääsy sulfiitti varastoihin muualla missä sitä tarvitaan esim. selluloosa tehtailla elikkä kyseessä saattaisi olla rikollisten toimien välivarasto sulfiitille jota käytetään amfetamiinin valmistamiseen ottaen huomioon viimeaikaiset huume takavarikoinnit sekä kokkolan etäisyys virosta mistä suurin osa maahantuodaan suomeen.
mee kysyyn.. poliiseilta jos niiltä saat tietoo. mitä täällä vingut
w2: meneppäs helvettiin täältä aukomasta päätäsi. Mikäs noin paljon ottaa päähän? Ootko päästäsi pipi? Pitäiskö sun ottaa iltalääkkeet? Älä häiriköi. Oon tosi pahoillani keskustelun avaajalle kun tämmöset pipit tulee inisemään, pitää ilmiantaa asiaton kommentti ja ilmoittaa poliisille! Tästä on tehtävä rikosilmoitus. Mutta ennen sitä, w2 OTA JO NE ILTALÄÄKKEET ! Lääkkeet jäi ottamatta, väärä lääkitys jne.
Se koira älähtää johon kalikka kalahtaa. Sehän on faktaa mitä avauksessa on kirjoitettu. Lyö faktat pöytään jos voit osoittaa ettei se pidä paikkansa.
eikö kyseinen nahkatehdas ole mennyt konkurssiin.
onko jaako jäänyt työttömäki. Jaakolle pitäisi löytää uusi työpaikka.
onko jaako jäänyt työttömäksi. Pitäisikö jaakolle löytyä uusi työpaikka.
Nappaa pari taikapapua niin pääset jättiläitä jahtaan X-D
Eikö se oo hyvä,jos joku vielä työllistää ihmisiä Kokkolassakin?
Tyypillistä paikallista KATEUTTA JA tyhmyyttä taas!
Aina pitää saada töitä... Työllistävällä vaikutuksella ne rannan tehtaatkin raiskaa Kokkolan rannikkoa ja elämää sukupolvilta toiselle. Hienoa että muutama juåppå saa töitä ja systeemi pyörii. Talvivaarankin saasteet ja ympäristörikokset ovat pieniä kunhan vain se työllistää Kainuun juoppoja. Valkoinen mies=tyhmä mies UGH
Kyllä määki voisin lopettaa työt kuten edellinenki mutta kaikille ei soskusta riitä jaettavaa.
Mieluummin olisin tekemättä mitään entä myisin sieluni lakerikengille, jotka raiskaa ja ryöstää kaiken ympäriltäsi. Tyhmä orja!
suomi on myyty ulkomaille eli EU:lle, EU:sta tehdään liittovaltio ja nykyhallitus kannattaa sitä. valitettavasti. Miten KD ja vasemmistoliitto voivat olla mukana tällaisessa.
Kuten aiemmin kirjoitin. Kaikki vanhat "nahkurin orret" on hävitettävä Kokkolasta. Maaperä on tutkittava tarkkaan ja jos jotain saastetta ilmenee - ja varmasti ilmenee - niin omistajat on saatettava vastuuseen. Kait noille rakennuksille ja maanomistajille löytyy omistaja.
Maaperä pitää poistaa usean metrin syvyydeltä. Keskustan Teboil-huoltamon alue puhdistettiin, mutta kuinka paljon myrkkyjä on kulkeutunut Sunttiin. Ja kuinka paljon nykyisistä liikkeistä ja niiden perustuksista on syöttänyt ja syöttävät edelleen saastaeita Sunttiin ja sitä kautta mereen.
Keskustan viemäröinti on uudistettava täysin ja kaikki muodostuva märkäjäte on kerättävä siten, ettei se kulkeudu Kokkojokeen (Sunttiin).
Ja tämä on tehtävä heti. Tuliko selväksi? Tulihan!
ÖT:ssä oli tänään juttua tuosta nahkatehtaasta. Kauhea piha. Saastuttajia.
onko piha siivottu
Porakkaa reikä niihin kemikaali säiliöihin pohjaan niin valuvat maahan ettei huumeveikot käytä niitä sulfiittiliuoksia!
Vieläko siellä huumetta keitellään?
Tekeekö Tosirealisti jotain