Tänään alkoi ilmestyä seuraava ilmoitus näyttöön: sivu osoitteessa results.betradar.com ilmoittaa: You have been inactive too long.Please click to reload.
Chrome-selaimen logo on tuossa ilmoituksessa. Macbook käytössä.
Mikähän vialla?
results.betradar.com
19
476
Vastaukset
- - m -
Vähän sama vika selaimena Firefox.
- Mistä on kyse
Onkohan virus? Ennen tätä päivää en ole tuohon törmännyt.
Tuskin on haittaohjelma. Applen Mac koneisiin ei ole tehty läheskään niin paljon aktiivisia haittaohjelmia kuten Windowsille.
- - m -
Ei ole tänään enään ilmoitusta tullut.
- Saatanan tyrkyt
Tuo ilmoitus on tullut viime päivinä (äskenkin 8.2. klo 9) usein vain IIta-Sanomien sivun päälle jumittaen sen, jos ei paina "OK", mikä taas voi olla kohtalokasta. Voi ladata jonkun haitallisen pakkopalvelun tms.
Joku HSn pakkomarkkinointi, näyttäisi joltakin urheilun/veikkauksen tulospalvelulta.
Sivun uudelleen avaamisella voi välttää "OK"n paimisen. Häipyy vähäksi aikaa.
Antakaa haisevaa palautetta IIta-Sanomille, että lopettaisi tyrkyttämisen!
--------------------
https://www.betradar.com/about -sivulla jotain infoa::
BETRADAR – THE PREMIUM PARTNER FOR THE BETTING INDUSTRY
Betradar is a brand of Sportradar, the world’s leading supplier of sports related live data, odds solutions and fraud detection services to bookmakers, media companies, sports federations and government agencies. Sportradar provides compelling products, services and solutions with its brand Betradar to the bookmaking world, and through its Scoreradar brand to the international media industry. Company founder and CEO Carsten Koerl is the majority shareholder of Sportradar.
Over 400 clients, including over 30 state lotteries, in more than 60 countries across five continents rely on Sportradar’s quality services and solutions – from one-man betting offices to global sports federations such as UEFA and the International Tennis Federation (ITF). - Mistä on kyse
Sieltäkö se tulee? Varmaan painoin OK ja nyt hermostuttaa tuliko jotain haittaohjelmaa. Eilen ei enää ilmestynyt.
Ei haittaohjelmat noin tartu jos kone on päivitetty asiallisesti.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11246148- Saatanan tyrkyt
f.e.dzerzhinsky kirjoitti:
Ei haittaohjelmat noin tartu jos kone on päivitetty asiallisesti.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11246148Voi olla haittaohjelma tai jokin ärsyttävä huhaa-palvelu, josta ei pääse millään irti. Yhtä haitallinen. On nähty!
Jo tuo sivun jumittava pakko "OK" on merkki härskiydestä.
Tähän po. palvelua en ole koskaan tilannut tai käyttänyt.
Ettei taas ryssät!
- Saatanan tyrkyt
Joo, lähetin äsken ISlle kaksi haisevaa vastalausetta ja käskin lopettaa tyrkyt!
Kehotin lukemaan myös tämän sivun.
Voi olla, että IS ei ole mukana, joku on vain liimaantunut kylkeen. Putsatkoon kuitenkin sivunsa.
Käytän Windows XP:tä häiriö ilmaantui Firefoxissa. - Saatanan tyrkyt
IS vastasi:
"Kyseessä on harmittava, mutta täysin vaaraton ponnahdusikkuna joka tulee sivuillamme olevan urheilun tulospalvelu-toimintoa tuottavan yhteistyökumppanimme järjestelmästä. Olemme raportoineet ongelman eteenpäin ja sen pitäisi korjautua lähiaikoina."
Selityksen makua, koska Firefoxissani on ponnahdusikkunoiden esto päällä eikä muita vastaavia ole näkynyt!!! - Mistä on kyse
Kiitos kun selvitit asiaa. Varmaan sattumalta samoihin aikoihin, etsiessäni tiettyä hotellia Lomamatkoilta, tuli ilmoitus :
Tämän tuloksen kuvaus ei ole saatavilla sivuston robots.txt-tiedoston vuoksi – lisätietoja
http://www.lomamatkat.fi/Util/login.aspx?ReturnUrl=/kohteet/Bulgaria/Nessebar/Hotelli--Huoneistohotelli-White-House/
Eivät kai liity mitenkään toisiinsa, sama ilmoitus tuli läppärillä jossa on Windows7. - Saatanan tyrkyt
Jatkokysymykset ja ISn "vastaukset":
-------------------------
K2:"Ongelma esiintyi vain teidän sivuillanne käyttäessäni Firefox-selainta, jossa on päällä ponnahdusikkunoiden esto.
Muita ponnahdusikkunoita ei olekaan esiintynyt, vain tämä. On varmasti erilainen kuin muut ja muita vaarallisempi.
Voisitteko selvittää miksi näin on käynyt? Kneessa on Windows XP."
V2 (IS):"Kuten sanoin, kyseessä on harmittava, mutta täysin vaaraton ponnahdusikkuna joka tulee sivuillamme olevan urheilun tulospalvelu-toimintoa tuottavan yhteistyökumppanimme järjestelmästä. Olemme raportoineet ongelman eteenpäin ja sen pitäisi korjautua lähiaikoina."
-----------------------------
K3:"Vastatkaa kysymykseeni: Muita ponnahdusikkunoita kuin tämä ei ole esiintynyt.
Miksi tämä sitten? Ja vielä jumitti koneen.
Vastauksenne menee keskustelupalstoille."
V3 (IS):"Kysymykseenne on hyvin vaikea vastata enempää, koska ongelman tutkinta on siirretty eteenpäin ja asiasta on informoitu yhteistyökumppaniamme.
Tässä vaiheessa tilanne on tämä."
-------------------------------
Todennäköisesti sivustojen ylläpito ulkoistettu Intiaan, Venäjälle, Bulgariaan ...?Laita nyt tarkka osoite että me muutkin päästään ihailemaan niitä ponnahdusikkunoita. Siis millä iltasanomien sivulla?
- Saatanan tyrkyt
f.e.dzerzhinsky kirjoitti:
Laita nyt tarkka osoite että me muutkin päästään ihailemaan niitä ponnahdusikkunoita. Siis millä iltasanomien sivulla?
Ko. ponnari esiintyi aivan normaalilla ISn etusivulla:
http://www.iltasanomat.fi/?pos=nav
Ei säännölliseti, silloin tällöin.
Itselleni ei ole vielä kertaakaan tullut tuollaista ponnahdusikkunaa tai ilmoitusta vaikka olen lukenut pitkin päivää Iltasanoman sivuston uutisia.
- Saatanan tyrkyt
No, minulle tuo ponnari tuli parin päivän sisälla noin 10 kertaa. Joskus muutaman sekunnin välein.
Olisi tullut varmasti useamminkin, mutta aina en jaksanut poistaa (turvallisesti sammuttaen sivun , ei "OK") sitä heti,
vaan jätin jumittuneen sivun makaamaan. En saanut minäkään näkymään vaikka otin ponnahdusikkunoiden eston ja mainos-suotimen pois käytöstä.
- sdfsdfsdfsfdsfd
Siellä tuo tuo tulospalvelu johon se todennäköisesti jotenkin liittyy.
http://livescore.betradar.com/ls/livescore/?/iltasanomat/fi/page
Sivu liian kauan auki tms ja pyytää päivittämään sivua että tulokset näkyvät oikein. En saanut kyllä itsellä toistumaan pikaisella yrittämisellä mutta en olisi huolissani tuosta. Sivusto näyttää luotettavalta kuitenkin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ja taas ammuttu kokkolassa
Kokkolaisilta pitäisi kerätä pois kaikki ampumaset, keittiöveitset ja kaikki mikä vähänkään paukku ja on terävä.695903- 1225166
Helena Koivu on äiti
Mitä hyötyä on Mikko Koivulla kohdella LASTENSA äitiä huonosti . Vie lapset tutuista ympyröistä pois . Lasten kodista.4283111Ovatko naiset lopettaneet sen vähäisenkin vaivannäön Tinderissa?
Meinaan vaan profiileja selatessa nykyään valtaosalla ei ole minkäänlaista kirjoitettua tekstiä siellä. Juuri ja juuri s981549Suomi vietiin Natoon väärin perustein. Viides artikla on hölynpölyä. Yksin jäämme.
Kuka vielä uskoo, että viides artikla takaa Suomelle avun, jos Suomeen hyökätään. Liikuttavasti täällä on uskottu ja ved3571187- 291009
- 65991
Sydämeni on sinun luona
Koko ajan. Oli ympärilläni ketä oli niin sinä olet vain ajatuksissa ja tunteissa. En halua muiden kosketusta kuin sinun46906Trump ja Venäjä
Huomasitteko muuten... Käytännössä ainoat valtiot, joille Trump EI eilen asettanut typeriä tariffejaan, olivat Venäjä ja109884Jatkuva stressitila
On sinun vuoksesi kun en tiedä missä mennään mutta tunteeni tiedän ainoastaan52859