Mitä mieltä olette Baltic Princessin ja Silja Europan keskenään vaihdosta? Mun mielestä Europan olisi pitänyt jatkaa Turku-Tukholma linjalla. Baltic Princess ei tule ikinä korvaamaan Europaa. Mutta asiasta toiseen, sopiiko Baltic Princessin pinkit värit siniseen Silja Linen logoon joka on kyljessä? Mun mielestä ne pinkit olisi pitänyt maalata siniseksi. Mutta eipä Tallink nyt sellaisesta halua maksaa... Mua harmittaa myös se, että hyljettä ei laitettu piippuun, niinkuin ei Galaxyssakaan. Ja tällä palstalla muutenkin yleistä keskustelua Europasta ja Baltic Princessistä, ja toki muistakin laivoista.
http://www.youtube.com/watch?v=5im7S32MI8A Baltic Princess Siljan väreissä
http://www.youtube.com/watch?v=5im7S32MI8A Baltic Princess Siljan väreissä
Vastaukset 12
Vanhimmat
tuohan on tallink siljan m/s plastic princess, piipussa varustamon oma logo (tallink) kyljessä mistä saa lisätietoja aluksesta: www.tallink.com
eiköhän olisi aika siirtyä plastic prinsesin vanavedessä jääräpäisiempienkin siljafriikkien tähän päivään ja hyväksyä ettei silja line ole enää muuta kuin tallink siljan mainos, joka on käytössä tasan niin kauan kuin kahden brändin käyttäminen on tallink siljalle kannattavaa.
siljan värit olivat aikoinaan valkoinen kylki ja hylje silja line tekstin perässä.
aikaa mennyttä et valitettavasti takaisin enää saa
silja linen logoon, missä se hylje piileskelee, ei näy!
Piipussa varustamon logo, ja kyljessä firman nimi osoitteineen:
www.tallink.com.
miksi tallink silja ei käyttäisi piipussa varustamon logoa, miksi siellä pitäisiolla tallink siljan markkinointikäytössä oleva siljan hylje?
siljan värit oli aikoinaan: valkoinen kylki jossa silja line teksti ja hylje,
ei mitään mustia/sinisiä tai muun värisiä raitoja/kuvioita pilaamassa puhtaan valkoista kylkeä
No jos Tallinkia ja Siljaa markkinoidaan erillisinä brändeinä, niin kyllä silloin pitää Baltic Princessin piippuun laittaa hylje. Muuttuihan Europakin Tallinkin väreihin.
Plastic princess on halvalla tehty aravalaiva, mikä on kusty ja yrjötty piloille hesan linjalla. Rakentamisen taso ja laatu on aivan eri planeetalta kun Silja Europa, mikä on Saksalaista laatua. 20 vuosen jälkeenkin se pesee laadussa nuo tallinkin purkit, mitkä on polakit ryssät ja virolaiset Raumalla halvalla tehneet :(
Hienoa seurata täällä vellovaa asiantuntevaa keskustelua. Varustamohan pohjaa menettelynsä ainoastaan kustannuslaskennan analyyseihin. Täällä kriteerinä on kai lähinnä mutu.
Europa on kyllä niin karmee kippo, että se suorastaan kuuluisi takaisin Turkuun. Tallinkin pitäis rempata toi purkki totaalisesti, mutta eihän Tallinkilta ole ennenkään herunut fyrkkaa laivojensa ehostamiseen, vain pakolliset rempat tehdään.
Europan risteilyn Tallinnaan kyllä kestää jotenkin, jos vetää perseet olalle.
Ettei totuus unohtuisi, kannattaa katsoa Siljan ja Tallinkin osakkeiden päivän arvo ja pörssikurssien kehitys muutamien viimevuosien aikana.
Money talks and bullshit walks, sanotaan lännen puolella.
Kaikki edellä kirjoitelleet eivät tätä perustotuutta ole sisäistäneet. Ehkä kuitenkin monet niistä, jotka ovat seuranneet varustamotoimintaa niiden palveluksessa, konttorissa, tai laivan päällä.
Juu, laivalla olevillehan varustamon tila ei koskaan ole tullut yllätyksenä.
Jospas opettelisit edes hieman suomen kielioppia!
Hieman on jääty jälkeen yhdestä- jos toisestakin asiasta, ellei Siljan/ Tallinkin tilanne ole vielä kirkastunut. Ei ollut ihan viime viikon uutisia.
Skönellä ei hirveesti suomen kielioppia tarvita. Ei kyllä maissakaan. Silloin kun on tarvinnut, on löytynyt alalle koulutettua henkilökuntaa. Jos näillä palstoilla joku pilkunnussija saa haavan sieluunsa, ei vois vähempää kiinnostaa.
mieleistäni jos markkoinoidaan kahdella brändillä pitäisi brändien erot tehdä selvästi näkyviin.. Ristiriitaistahan se on Baltic Princessin ja Galaxyn kanssa.. onko laiva Silja brändin alla vai Tallinkin? vaikea sanoa...
Ja just siksi, että siljana myyty ei ole edes siljan näköinen niin muutin viikingille. Siihen uuteen muovisisustuksiseen graceen
tää palsta kertoo meiän merenkulusta kaiken.