Koska paikkakunnan kovin kiivailija ja riidanhaastaja ei yksinkertaisesti tiedä, mitä nämä kansainväliset sopimukset ovat, ja mitä niiden ratifioinnista seuraa.
Koska paikkakunnan kovin kiivailija ja riidanhaastaja ei tiedä, että pelkästään ILO -sopimus ei siirrä kenenkään omaisuutta toiselle. Maanomistus ja -käyttöasiat ovat kansallisen oikeusjärjestyksen ydintä ja ne menevät Suomessa lopulta riippumattoman tuomioistuinlaitoksen ratkaistaviksi.
Koska paikkakunnan kovin kiivailija ja riidanhaastaja ei tiedä, että sopimus nimenomaisesti sanoo artiklassaan 34, että sopimus voidaan täytäntöönpanna kunkin maan olosuhteiden mukaan joustavasti.
Koska paikkakunnan kovin kiivailija ja riidanhaastaja ei tiedä, että sopimuksen ratifioinnin tulisi Norjan mallin mukaan tapahtua Suomen omien realiteettien pohjalta Suomessa laaditulla aikataululla.
Koska paikkakunnan kovin kiivailija ja riidanhaastaja ei tiedä, että ILO -sopimus ei ole mikään yksityiskohtainen laki vaan hyvin joustava globaaliksi suunniteltu kansainvälinen sopimus, jonka velvoitteet voidaan ja pitää sovittaa kunkin maan olosuhteisiin soveltuviksi.
Koska paikkakunnan kovin kiivailija ja riidanhaastaja ei tiedä, että ILO -sopimuksen maaoikeusvelvoitteet voidaan räätälöidä Lapin kaikkien väestöryhmien, ei pelkästään saamelaisten, etuja suhteellisen hyvin vastaaviksi.
Koska paikkakunnan kovin kiivailija ja riidanhaastaja tietää, että kyse on kuitenkin alkuperäiskansojen oikeuksia edistävästä sopimuksesta, jossa saamelaisilla on erityisasema.
Koska paikkakunnan kovin kiivailija ja riidanhaastaja tietää, että sopimuksen ratifioinnilla päätösvaltaa ja maanomistusta todella siirretään Helsingistä Lappiin. Lapin näkökulmasta tämäntyyppinen kehitys ei varmasti olisi huono asia, mutta herran vuosikymmenten poliittinen kirjoittelu valuisi hukkaan.
Koska paikkakunnan kovin kiivailija ja riidanhaastaja tietää, että sopimuksen ratifioinnilla hänen ylläpitämänsä vihakeskustelu voitaisiin siirtää historiaan.
9 syytä miksi ILO –sopimuksen ratifiointi hiertää.
40
534
Vastaukset
- eliittiku
onha se hettalaisilaki kärnä
- Tampereennikki
Kärnä on luojan lahja Enontekiön kunnalle. Kiitos luoja!
- Kirkon mies
Kyllä sitä tiedetään, että kaikkien saamelaisten on päästävä saamelaiseksi ja se hiertää tässä asiassa enemmän. Kuten todettua, että kun valtaapitävät lopettavat toimimasta diktaattorisesti ja katsomaan asioita yksittäisten ihmisten kannalta, niin kaikilla olisi paljon helpompaa.
On typerää vastustaa lapinkylän ja inarinmaan ihmisiä!
Se on niinku ranteet auki meininkiä - hei kamoon kaikki!
Saamelaispoliitikot hakkaa päätä seinään meiningillä, kun alkoivat sotimaan toisia saamelaisia vastaan.
Ei se mene läpi! Ihminen ei taivu tuulessa eikä myrskyssä, vaan puolustautuu ja hakee oikeuksia.
Olisi nyt järkevämpää katsoa kauniiseen käteen ja todeta tilanne: "Me ollaan hävitty typerä köydenveto."
Norjassa on politiikka se, että kun ihmisiä ei vastusteta niin ihmiset ei vastusta järjestelmää.
Mutta saamelaispoliitikoilla onkin kaksi kiilutavoitetta: maaoikeudet eli laitumet ja valta. Jos lisää ihmisiä pääsisi sisään, niin saamelaispoliitikot pelkäävät, että oltuaan kusipäitä liian pitkään, ihmiset eivät enää ikinä valitse sellaisia poliitikkoja luottamustoimiin. Eli poliitikot menettää valtansa uusille ihmisille.
Teatterinlavastuksena käytetään nyt "suomalaistumista" ja kielen menetystä.
Koska olet liian suomalaistunut etkä osaa saamea, niin et kelpaa saamelaiseksi.
Kamalaa, koska ihmiset eivät ole itse syyllisiä kielenmenetykseen!!! Kirkko ja valtio ovat...- saha puoltaa
"On typerää vastustaa lapinkylän ja inarinmaan ihmisiä! " Kuka tai mikä heitä vastustaa?
- vesiselvä vesi
saha puoltaa kirjoitti:
"On typerää vastustaa lapinkylän ja inarinmaan ihmisiä! " Kuka tai mikä heitä vastustaa?
se on vettäki selvempi asia. Scheinin ja Kaisa.
- ymmärrystä vailla
Tietääkö kukaan miksi lapinkyläyhdistysten ihmiset eivät vielä 90-luvulla tahtoneet saamelaisiksi? Miksi vasta nyt?
- Ihailija4
En ole samaa mieltä. Hän on pitänyt tavallisten ihmisten puolta isolla rahalla pyörivien poliitikkojen varjossa! Kiitos siitä! Tärkeää työtä olet tehnyt. Ilman sinua asiat olisivat huonolla tolalla. Ansaitset mitalin. Hälle voisi asettaa patsaan Ivaloon! Ja poron tai kalan kainaloon ;)
- 13+14
Tosi ku vesi. Ilman Lemettiä saamelaisilta olis viety jo kaikki. Saamelaiset ei vastusta lappalaisia tai mitään muutakaan ryhmää. Mutta katsookaapa ympärillenne, niin huomaatte kuinka monet vastustavat saamelaisia. Ja aivan turhaan.
- xyyiknm
13+14 kirjoitti:
Tosi ku vesi. Ilman Lemettiä saamelaisilta olis viety jo kaikki. Saamelaiset ei vastusta lappalaisia tai mitään muutakaan ryhmää. Mutta katsookaapa ympärillenne, niin huomaatte kuinka monet vastustavat saamelaisia. Ja aivan turhaan.
sitten et tunne tosisaamelaista joka on itsekäs lapsellinen julmuri. Vallan ku saa niin käyttää sitä kaikilla tavoin väärin.katsopas vain ja hämmästyt.
- tervetuloa taloon
Ei kai yksi mies voi koko sopimusta torpata. Vaikka olis näinki ahkera kirjottamaan.
- oppositio
onhan meillä tämä yksi styranki joka uhkaa mokata koko sakä toiminnan
- nuhanenä jee
oppositio kirjoitti:
onhan meillä tämä yksi styranki joka uhkaa mokata koko sakä toiminnan
Ei se yksi anu ole ko pisara meressä.
- saamelainen m puutteessa
nuhanenä jee kirjoitti:
Ei se yksi anu ole ko pisara meressä.
tietty osa saamelaisia on vuosikymmenet haalinut maaoikeuksia itselleen
- ANUASLAK
SAAMELAISET EI OMISTA EDES PASKOPAIKKAA TUNTUREISTA JOS ALKAA PASKOMAAN SEKIN TULOO VALTIONMAILLE JOS SATTUU OLEMAN TUNTURISSA
ILOSOPIMUKSELLA PYYHKÄISTÄÄN PPERSETTÄ ENONTEKIÖLLÄ AINAKIN - lap-------
Älähän nyt intoile pussintuoma olekko käynyt tunturissa.
- aslakka6
aslak kirjoittaa totta tunturimustalaiset paskovat aina vieraalle maille onneksi
täällä on 99% ihmisiä eipä tulis mitään asioiden hoidosta tämän heimon hoidosta
joka asiaan sekaantuvat pitäsivät ne kisuratkin omissa pihoissa nyt porot paskovat ihmisten pihat no minulla aita kyllä paskovat naapurinpihalle
- ihmetteliä
tämä sama mies taisi jo ennen vaaleja veispuukissa kirjottaa että kunnanpitäs ottaa kantaa saamelaisia ja eritoten poronhoitajia vastaa. onko se rasismia
- bieraantu
Saamelaiset on suurin osa homoja ppersreikä tumputtajia
- onkimatoton
bieraantu kirjoitti:
Saamelaiset on suurin osa homoja ppersreikä tumputtajia
Luulen, että vastaukseesi olit laittanut kaiken sinusta löytyvän ällyllisyytesi, ominaisuutesi ja harrastuksesi.
- pieraskaivoon
on se jos vielä saamelaisella on nokinaama se onratismia
- aito lapinkylän saamelai
pieraskaivoon kirjoitti:
on se jos vielä saamelaisella on nokinaama se onratismia
mutta lapinkylän saamelainen on aito
- Lepa lee Lerssi on i
no yks mies kirjoitti blokissa että inarilaiset ja peltojärveläiset on lantalaisia että silleen se lähidemokratia saamelaiskäräjillä pelaa.
- Saame Inari
Inarilaiset ja lapinkylät on eri kansa kuin saamelaiskäräjien kansa. Pitäiskö saamelaiskäräjien kansan viimein herätä todellisuuteen ja tajuta, että het on vain yhen saamelaisuuden kattonu itelleen sopivaksi. Ja samalla rajanneet muun saamelaisuuden pois. Eli alkuperäissen saamelaisuuden. Saamelaiskäräjät on kielisaamelaisuus. Muu saamelaisuus on polveutuminen ja itseidentifikaatio. Kielisaamelaisuus ei ole saamelaisuutta ollenkaan sillä mukana on saamelaistuneita sukuja. Menee monimutkaiseksi saamelaisuudeksi tämä saamelaiskäräjien 60.lukulainen kielisaamelaisuus.
- lepakkovarsi
lepa puhuu mitä puhuu
- Oikea lappalainen
Inarilaisessa joku kirjoittaa, että lappalaiset on oikeassa.
- en kannata diktaatto
Ei ole valunut hukkaan tämä kirjoittelu. Ilman kirjoittelua olisimme kivikaudella ja diktatuurin alla. Hyvää työtä tehty.
- savolainen veto
Suurin syy sopimuksen hiertämiseen on ihmisten on laiskuus. Monet uskovat sitä, joka kovimmalla äänellä huutaa.
- inarinjärvi
Saamelaiskäräjät yrittävät politikoida yhtä saamelaisryhmää pois heidän omilta mailtaan. Inarinjärveäkin yrittävät omia vaikka Näkkäläjärvet eivät osaa edes siellä kulkea. Sovitaan ennemmin niin että pitäkää te tunturit ni me Inarinjärven väki pidetään meidän saamelaisten meri.
- Kaukosen läski
sorppa vaan mutta kaukoset ei ole tervetulleita tuntureille.
- tyytyväinen
nykyinen laki on hyvä, saamelaismääritelmä huomioi polveutumisen
- kaukonen kanski
siksi kaukoset vastustaa nykylakia kun se on oikeudenmukainen
- elvira5
kaukonen kanski kirjoitti:
siksi kaukoset vastustaa nykylakia kun se on oikeudenmukainen
tuo ei piä paikkaasa
- heikko räkänen
Harva meistä uskaltaa olla avoimesti rastinen. Poikkeuksena tietenkin joku eläkeläinen tai entinen pomon suojaama skribentti.
Kuten on yleisesti tunnettua, arvioimme typerysten määrän aina alakanttiin. Arvioimme myös typerysten toiminnnan vaikutuksen aina alakanttiin.
Nämä ihmiset, jotka tuottavat vahinkoa, ei vain itselleen, vaan myös meille muille, ovat eläkeläisinä päästäneet omasta mielestään parhaat puolet esiin. Onneksi he ovat iältään ja ajatuksiltaan jo eläkeläisiä.
Ihmiset! Vastustakaa idiootteja ja kannattakaa ILO 169 - sopimuksen ratifiointia. Käyttäkää sitä, mikä ratifiointia vastustavilta puuttuu! - matkaaja6688
Kirjoitat asiaa
- jiehna
Ja lopuksi se ainoa oikea syy, miksi ILO sopimusta ei pidä Suomen ratifioida: ILO sopimus tekee norjalaisista maahanmuuttajista Suomen pohjoisimman osan omistajia.
- Nykytilanne paras
Nykytilanne on kaikkein paras. ILO-sopimuksen ratifiointi johtaisi saamelaisdiktatuuriin Lapissa. Mitään ei tehtäisi valtion mailla ilman saamelaismafian lupaa tai ei ainakaan ilman käypää korvausta eli suojelurahaa. Rakentaminen ilman heidän lupaansa loppuisi myös saamelaisalueella sijaitsevilla yksityisillä mailla.
- näin se on
Eiköhän suurin syy ratifioimisen pelkäämiseen ole paikallisten kellokkaitten tietämättömyys.
- asialinjalla
Ulkopuolisesta näyttää aina siltä, kun saamelaiset kokoontuvat, että kolme päivää riidellään alkuun siitä, onko kokous laillinen. Seuraavat päivät riidellään muista asioista.
- 11+17
Onneksi Enontekiön kunnanjohtaja tohtii vastustaa saamelaismafiaa! Kiitos siitä hänelle. Muut tunturilapin kunnanjohtajat vain nuoleskelevat tätä häirikköporukkaa eivätkä pidä enemmistön eli normaaleiden lappilaisten puolta.
- hhhuuuuyyg
Näyttäisivät todisteita siitä että saamelaiset olivat oikeasti ensimmäisiä asukkaita täällä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh741933Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971673- 1481240
- 59688
- 198662
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6646- 55571
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako191553- 46498
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462