Vakuutusyhtiöt ovat muka epämääräisessä bisneksessä!

Louer.

https://www.avk.fi/sivut/detail.asp?id=199814&lang=fi


Vakuutusyhtiöitten toimesta myydään liikenteeseen vaarallisia pommeja joista
linkki ohessa. Nämä raadot olisi ehdottomasti purettava.
Paljon pahempiakin kolariautoja on jatkuvasti myynnissä.

Autoja korjataan nyrkkipajoissa ympäri Suomea, niiden työnlaatua ei
mikään instanssi valvo.
Merkkiliikkeisiin niitä kannata viedä korjattavaksi, joten ne ohjautuvat
korjattavaksi halpoihin paikkoihin, joissa ei kaikkia paikkoja autosta
edes korjata asiallisesti, ja korjaaminen maksetaan valtaosin pimeästi.

Autoja korjautetaan paljon myös yksityisesti ja kukaan en valvo
maksetaanko niiden myynnistä saaduista myyntivoitoista veroja, voitot saattavat
olla kalliimmissa autoissa tuhansista yli kymmeneen tuhanteen euroon.

Rehellinen ja veronsa maksava yrittäjä ei pärjää ostotarjouksissa
jobbareille, jotka tekevät jatkuvasti pimeää kauppaa näillä vakuutusyhtiöitten myymillä autoilla.

Tilanne on pahentunut vuosi vuodelta ja veroja kiertävät jobbarit ovat
tällä hetkellä suurimpia ostaryhmiä. Autoja viedään suuria määriä myös
Viroon korjattavaksi ja tuodaan takaisin Suomeen myytäväksi.
Osat hankitaan myös Virosta. Suomeen ei siis mitään, paitsi pimeä myyntivoitto hämärämiesten taskuun.

Vakuutusyhtiöt pesevät kätensä, sillä auton myydään Autovahinkokeskus
Oy:n väittämäminä ja niiden tiloissa, mutta autojen kauppahinnat
maksetaan suoraan eri vakuutusyhtiöitten tileille. Yhtiöt myös omistavat
Autovahinkokeskukset, joita on Suomessa muutama.

Esim. Ruotsissa tällainen autonraatojen myynti liikenteeseen on laissa
kielletty ja samoin Saksassa, Ranskassa, Usassa ym. ym.
Kukaan ei tiedä montako kuolemankolaria on Suomessakin aiheutunut kun
joku tärkeä esim. ohjauksen osa on jäänyt vaihtamatta ja autoa on
korjattu heikosti, tai vikoja peitelty katsastuksissa. Kaikkia autoja
jotka myydään näillä Vahinkokeskuksista, ei tarvitse edes katsastaa.

Kyseessä on vakuutusyhtiöitten tapa säästää myymällä pahimmat vaurioautot kunnollisten korjaamoitten ulkopuolelle. Siitä seuraa, että autoja korjataan miten saattuu. Tämä on raadollista leikkimistä liikenneturvallisuuden kustannuksella. Jobbarit myös salaavat ostajilta pahatkin kolaronnit, eli pettävät ostajia.

Koska yksityisten välillä ei ole kuluttasuojaa, niin ainoa tapa saada korvauksia näistä petoksista on haastaa myyjä oikeuteen. Koska on kyse jobbareista, jotka eivät mitään maksa vaikka heidät korvauksiin tuomittaisiinkin, niin oikeuteen vieminenkään ei kannata.

Kaikelta edellä mainituilta ongelmilta vältyttäisiin, jos saataisiin aikaan vakuutusyhtiöille jokin juridinen kielto myydä kolariautoja yksityisille henkilöille, joilla ei ole laillista yritystä, joka on huolehtinut kaikista maksuistaan yhteiskunnalle.

Kaikkein parasta olisi kieltää vakuutusyhtiöiltä kaupanteko kolariautoilla kokonaan ja pakottaa yhtiöt korjauttamaan kolaroituja autoja vain viralllisissa merkkikorjaamoissa. Pahimmat, joista kuvakin pitäisi ehdottamasti purkaa, tai paaluttaa.

16

1458

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Louer

      Otsikossa oli virhe! Ovat siis mukana on oikein.

    • automies

      Ssemmonen pikkuvirhe tuossa, että kaikki autot, jotka on vaurioituneena poistettu liikenteestä, pitää katsastaa ennen kuin saa liikenteeseen. Muuten on kyllä hyvää tekstiä ja samaa mieltä olen monessakin asiassa. Pitäisi lopettaa koko kolariautojen myynti liikenteeseen. Loppuisi hämäräbisnekset kuin seinään ja olisi liikenteessä turvallisempia autoja.

      • Louer

        Tiedän kyllä, että rekisteristä kolarin takia poistetut autot on katsastettava, mutta kaikkia AVK:sta myytäviä autoja ei tarvitse katsastaa.


    • virkamies on tyhmä

      Autoista osa poistetaan Suomen rekisteristä ja tuodaan tuontiautona uudelleen Suomeen. Näin korjauksissa määrättyjä tarkistuksia ei tarvita ollenkaan.

      • Uki 1

        Tuohon en kyllä usko. Silloinhan joutuu maksamaan autoveron Suomeen.


      • eipsä
        Uki 1 kirjoitti:

        Tuohon en kyllä usko. Silloinhan joutuu maksamaan autoveron Suomeen.

        Ei joudu kun se on kerran maksettu.


    • Kuikka Heitunen

      Autovahinkokeskus on Suomen sisäsiittoisen talous- ja verojärjestelmän synnyttämä mätäpaise, jota ei ilman korkeaa autoveroa olisi olemassakaan.
      Siis ainakaan muissa länsimaissa.

    • JobAriJob

      Syyhän ei ole kolarikorjaajissa vaan katsastusmiehissä, jotka sallivat tuollaiset autot liikenteeseen.

      "Vaurioituna" myytävästä autosta ei tarvitse esittää mitään todisteita tai pöytäkirjoja katsastuksessa, koska vaurio on senverran pieni = korjauksen jälkeen auto usein vastaa samanlaista ehjää tai jopa parempaa (mm. ruostesuojaus tehty paremmin).

      "Valvottuna" myydessä on aina esitettävä todisteet siitä mistä on pyydetty; esim. airbag, korin suoruus jne jne.

      On todellista huuhaa-puhetta väittää, että noita valvottavia kolarikorjauksia tehtäisiin jossain pimeissä autotalleissa. Se vaan on mahdotonta, autoa ei pysty oikomaan kotioloissa kukaan vaan siihen tarvitaan erikseen asiaan tarkoitetut hydrauliset "vetäjät".
      Se, että alalla on harmaata kauppaa ei sille voi mitään. Syyllinen on yksinomaan suomen kova verotus. Jos verotus olisi pienempää, ei kannattaisi ottaa riskiä jäädä kiinni vaan verot maksaisi jokainen. Jobbarit eivät kolariautoja fiksaile, korkeintaan fiksaavat ruostevaurioita. Kolarikorjauksiin tarvitaan jo jonkinverran osaamista.

    • Louer

      Vetolaite ei ole kummoinenkaan sijoitus, joten valvottuja korjauksia pystyy tekemään pikku pajoissa. Jonkinlaista ammattitaitoa se kuitenkin vaatii.
      Harmaakaupan syy ei ole verotus, sillä kaikien on vaan maksettava veroja tässä maassa.
      Luikurit ja huijarit eivät tietenkään maksaisi edes pienempiä veroja, mutta rehellisten yrittäjien on maksettava kaikki ne verot joita laki vaatii. Yhteisvarastolla pyörii jobbareita, joista muutama ei edes itse osta itselleen autoja, vaan ottavat natsan välistä ja varaavat oikean hintaisen auton jobbarille, joka korjauttaa autoja nimeomaan pikkupajoissa, sillä merkkikorjaamoissa ei korjaaminen ole kalleuden vuoksi edes mahdollista.

    • Hoh, hoijjaa.

      800 euroa tuosta raadosta on järkyttävä hinta. Tarkastaja joka on Citikan hinnoitellut ja kuvitteleen sitä vielä liikenteeseen, pitäisi viedä hoitoon.

    • paskanpuhuja
    • Hoh!

      Tiedätkö sinä tollo, että Usassa kymmeniä osavaltioita ja suurimassa osassa laki kieltää Suomessa sallitun myynnin.

    • Myyvät meriautojakin

      Autovahinkokeskus on toistaiseksi, kuten toimeksiantajansa vakuutusyhtiöt, ihan omilla säännöillään toimiva. Hinnoissa ei ole alvia, joten niiden pitäisi olla aikapaljon halvempia.
      Eiköhän tuo romujen sepittäminen kohta lopu, suurlujuusteräksisten korien korjaamien ei helpolla onnistu. Siis niin, että lujuus säilyy.
      Huomionarvoinen asia on myös, jos palo on sammutettu jauhesammuttimella, kosteuden ansiosta alkaa peltien ruostuminen ja sellaisesta romusta ei saa hyvää tekemälläkään.
      Jos linttaan on tyhjennetty sammutin, kannattaisi sellainen varmaan paalata. AVK:han kyllä myy mereen uponneenkin romun kirkkain silmin, mutta kyllä siinä tulevalle omistajalle on harmeja tiedossa.

    • Cannattaako

      Ja kun canväyläsähköissä osaa olla muutenkin hankalasti löydettäviä vikoja, voi voi sitä, joka kolaroidun ropposen vikoja joutuu tutkimaan. Liikkeeseenkään ei hinnan vuoksi voi viedä, menisi ehkä korjausprojekti miinukselle.

      • Tämä on tiedetty

        Ettei kolariautojen korjaus onnistu aina tai viitsitä tehdä kunnolla. Katsastusmiehen omatuntoa koetellaan linttoja rekisteröitäessä. Epävarma ritsa korjattu voi olla käyttäjälleenkn. Kolarissa tulleita korielektroniikavikoja ei aina ole korjattu, koska vakuutusyhtiö on ollut sitä mieltä, että vika on ollut jo aiemmin.
        Toivottavasti siirrymme pian länsimaiden käytäntöön ja paalataan romut.

        http://www.kauppalehti.fi/auto/uutiset/lunastettu ja korjattu auto on katsastajan painajainen/201410705839?ref=


    • Anonyymi

      kotkaten ja paskoja myydään kiertäkää kaukaa. vak yhtiöt myy ensin sitte katsastusmiehille sysätty kontrolli. mut eihän ne tiedä kuinka korjaus on tehty, kun kaikki on peitelty . joku saa paskaa ja harmia. esim ruotsissa nää paskakolari autot menee romuksi, mut suomes ilman valvontaa, ihmisille vaivaa ja harmia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      67
      1151
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      45
      865
    3. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      792
    4. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      781
    5. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      149
      736
    6. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      80
      699
    7. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      64
      693
    8. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      37
      685
    9. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      12
      614
    10. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      202
      586
    11. Rakas, rakkaampi, rakkain

      Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m
      Sinkut
      117
      578
    12. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      19
      575
    13. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      52
      539
    14. Sara Sieppi ja hissi tänään

      Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      515
    15. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      90
      508
    16. Ketä ajattelen

      kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v
      Ikävä
      18
      490
    17. Työttömän miehen ihmisarvo

      ..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline
      Sinkut
      114
      465
    18. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      147
      448
    19. YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.

      Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene
      Ähtäri
      25
      446
    20. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      65
      441
    Aihe