Hildenin Klaanin pysäyttäminen

Olin eilen minäkin kuuntelemassa infoa. Sain sen kuvan, että varsinaisesti kiusattu on Tita Rinnevaara itse. Käännynkin tavallisena veromaksajana muiden veronmaksajien puoleen, millä tavalla saataisiin Hildenin toiminta pysäytetyksi? Varsinaiset vaalit ovat vasta neljän vuoden kuluttaen, joten se on liian kaukana. Sitä ennen voi tapahtua vaikka mitä vakavaa, kuten edellisille toimitusjohtajille. Veronmaksajana minua vaivaa myöskin se, että käytännössä on jo syöty energiayhtiöstä saatu myyntivoitto. Kuinka paljon ehtiikään syntyä lisää velkaa neljän vuoden aikana, jos kukaan ei valvo rahan käyttöä. Minulla itsellä ei tule muuta mieleen kuin olla menemättä ensi kesänä Jäppisen teatteriin. Toinen mahdollisuus olisi mielenosoituksen järjestäminen torilla suuren maailman tyyliin.
8242
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kaupungin rahankäyttö olisi saatava avoimemmaksi. Eihan me tiedetä,mihin rahaa työnnetään. Tämä "Rinnevaaraselvityskin" tuli esiin asianosaisen julkaisemana. Omalla firmalla puolueen päätöksellä teetetty "raportti" =15000e ! Se ei ole WC paperinkaan arvoinen käytännössä - koska se on Rinnevaaran vastustajan EI puolueettoman tekemä.
Kaunis kaupunkimme myrkytetään ilmapiirillä politiikassa

Äänestä
  • Niin, ja lisäksi saa kuulla vinoilua tavallinen kaupunkilainenkin jo tästä hässäkästä. Vääränlaista huomiota heinolalle ! Jääveistos tapahtuma sai taas liian vähän huomiota osakseen. Nekatiivinen maine ja teot pääsee paljon enemmän aina esiin - ja muistetaan, harmi. Tasapuolista ei ainakaan keskustelu Rinnevaaran kohdalla ole ollut, lisäksi asia olisi saatu hoidettua fiksummin kaupungin sisällä. Verkosto kaupungissa ilmeisen vahva toissä kaupungilla / valtuustossa ! EI HYVÄ YHTÄLÖ

    Äänestä

Olis hyvä tietää millä ihmeellä Raili pitää pihdeissään joitakin viranhaltioita ja luottamushenkilöitä. Kyseiset ihmiset hyppäävät kun Raili viheltää ja istuvat hiljaa kun Raili käskee. Eikö kukaan näistä uskalla nousta Hildéniä vastaan. Tämä syö koko kaupungin tulevaisuutta.

Äänestä
  • Samaa ihmettelee moni muukin. Raili taitaa olla alfa-naaras, jonka perässä lauma ryntäilee huoneesta toiseen. Joukossa vielä ihan oppineen tuntuisia miehiä ja naisia. Tällaisen valttuuston me saimme. Ja vielä ammattiräyhääjän kaupan päälle.

    Äänestä

Kuntalaisten pitää käyttää Kuntalain suomia oikeuskia, alusta ainakin. Valtuutettu Liisa Alto yritti, mutta tuloksetta. Pitää ottaa yhteyttä häneen ja kysyä ohjeita, miten TEKNISESTI kuntalaislla on toteutavissa seuraavaa:
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1995/19950365

4 luku Kunnan asukkaiden osallistumisoikeus

27 § Osallistumis- ja vaikuttamismahdollisuude
Valtuuston on pidettävä huolta siitä, että kunnan asukkailla ja palvelujen käyttäjillä on edellytykset osallistua ja vaikuttaa kunnan toimintaan.
- tiedottamalla kunnan asioista ja järjestämällä kuulemistilaisuuksia
- selvittämällä asukkaiden mielipiteitä ennen päätöksentekoa
- avustamalla asukkaiden oma-aloitteista asioiden hoitoa, valmistelua ja suunnittelua; sekä järjestämällä kunnallisia kansanäänestyksiä.

28 § Aloiteoikeus (yksinkin voi tehdä?)
Kunnan asukkaalla on oikeus tehdä kunnalle aloitteita sen toimintaa koskevissa asioissa. Aloitteen tekijälle on ilmoitettava aloitteen johdosta suoritetut toimenpiteet. Valtuuston tietoon on saatettava vähintään kerran vuodessa sen toimivaltaan kuuluvissa asioissa tehdyt aloitteet ja niiden johdosta suoritetut toimenpiteet.
Jos valtuuston toimivaltaan kuuluvassa asiassa aloitteen tekijöinä on vähintään kaksi prosenttia äänioikeutetuista kunnan asukkaista (Heinolassa 400), asia on otettava valtuustossa käsiteltäväksi viimeistään kuuden kuukauden kuluessa asian vireilletulosta.

29 § Tiedottaminen
Kunnan on tiedotettava asukkailleen kunnassa vireillä olevista asioista, niitä koskevista suunnitelmista, asioiden käsittelystä, tehdyistä ratkaisuista ja niiden vaikutuksista. Kunnan on laadittava tarvittaessa katsauksia kunnan palveluja, taloutta, ympäristönsuojelua ja maankäyttöä koskevista asioista. Asukkaille on myös tiedotettava, millä tavoin asioista voi esittää kysymyksiä ja mielipiteitä valmistelijoille ja päättäjille.
Milloin kunnan tehtävä on annettu yhteisön tai säätiön hoidettavaksi, kunnan on sopivin tavoin tiedotettava asukkailleen yhteisön tai säätiön toiminnasta.

30 § Kunnallinen kansanäänestys
Valtuusto voi päättää, että kunnalle kuuluvasta asiasta toimitetaan kansanäänestys.
Kansanäänestys on neuvoa-antava.
Kansanäänestys voidaan toimittaa koko kuntaa tai jotakin kunnan osa-aluetta koskevana. Kunnan osa-alueena on tällöin yksi tai useampi kunnallisvaalilaissa tarkoitettu äänestysalue.
Kaikilla äänestysoikeutetuilla on yhtäläinen äänestysoikeus. Äänestys on salainen.

31 § Kansanäänestysaloite
Kansanäänestysaloitteen voi tehdä vähintään viisi prosenttia äänioikeutetuista kunnan asukkaista.(Heinolassa 1000) Valtuuston on viipymättä päätettävä, toimitetaanko aloitteessa tarkoitettu kansanäänestys.

Verkossa on Rinnevaara-tuki adressi, jolla voi myös vastustaa "hildenismia". Toistaiseksi ihmisen joko eivät osa tai eivät halua tukea Rinnevaaraa.
Jos Rinnevaaraa erotetaan, Hildenista ei pääse eroon enää ikina ennen kuntaliitosta. Mutta Lahdessakin hänellä on vaikuutusvaltaisia suojelijoita, siis siinäkin tapauksessa hänestä tehdään joku Lahden taholle pikkupormestari.

Äänestä

Tutkimus: Hyvä veli -verkostot yleisin korruption muoto
http://www.ess.fi/?article=405193

Tyypillisin korruption muoto Suomessa ovat Hyvä veli -verkostot, arvioidaan tuoreessa tutkimuksessa. Terveen ja korruptoituneen verkoston rajaa selvittivät Vaasan yliopiston professori Ari Salminen ja tohtorikoulutettava Venla Mäntysalo.

- Raskaan korruption muodot, kuten lahjonta ja petokset, ovat meillä aika harvinaisia. Kyselyiden perusteella tyypillisin korruption muoto ovat Hyvä veli -verkostot, Salminen kertoo.

Hyvä veli -verkostot ovat osa piilokorruptiota, joka muun muassa vääristää kilpailua. Tutkijakaksikon mukaan useat ilmiselvät tapaukset viittaavat siihen, että tällaisia verkostoja on Suomessa paljon.

- Pääosin verkostoituminen ja yhteistyö on Suomessa silti tervettä ja yhteiskunnan kannalta tarpeellista, Salminen muistuttaa.

Äänestä

Tyypillisin korruption muoto Heinolassa on Hyvä veli -verkosto.
Veli Mäkilä sai veli Malinilta 15.000 €.

Äänestä
  • Vielä lisäys hyvään diiliin. Veli Mäkelä sai veli Malinilta 15000 euroa meidän kaupunkilaisten rahoja.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


veronmaksaja1 kirjoitti:

Olin eilen minäkin kuuntelemassa infoa. Sain sen kuvan, että varsinaisesti kiusattu on Tita Rinnevaara itse. Käännynkin tavallisena veromaksajana muiden veronmaksajien puoleen, millä tavalla saataisiin Hildenin toiminta pysäytetyksi? Varsinaiset vaalit ovat vasta neljän vuoden kuluttaen, joten se on liian kaukana. Sitä ennen voi tapahtua vaikka mitä vakavaa, kuten edellisille toimitusjohtajille. Veronmaksajana minua vaivaa myöskin se, että käytännössä on jo syöty energiayhtiöstä saatu myyntivoitto. Kuinka paljon ehtiikään syntyä lisää velkaa neljän vuoden aikana, jos kukaan ei valvo rahan käyttöä. Minulla itsellä ei tule muuta mieleen kuin olla menemättä ensi kesänä Jäppisen teatteriin. Toinen mahdollisuus olisi mielenosoituksen järjestäminen torilla suuren maailman tyyliin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu