Onko hoitoalan opinnäytetyö pakko tehdä pareittain?

kaikkialla näin?

Onko tämä näin kaikissa amk:eissa? Ainakin omassani näyttää siltä, että lähes kaikki (amk) opinnäytetyöt ovat pareittain tai jopa kolmen ryhmissä tehtyjä, yksin tehdyt ovat suorastaan poikkeuksia. Miksi?

Monet omasta ryhmästäni ovat opiskelemassa sillä asenteella, että riittää kun juuri ja juuri pääsee läpi kaikesta. Itse haluan (ja olen saanutkin) hyvät arvosanat enkä siksi halua "raahata" mukanani opinnäytetyön tekemisessä sellaista, jolle riittää rimaa hipoen läpipääsy. Kyse ei ole siis siitä ettenkö haluaisi työskennellä jonkun toisen kanssa.

4

1024

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 10+7

      No omata kirjoituksestasihan selviää että ei ole pakko tehdä pareittain.
      Tee yksin ja älä välitä siitä että olet mahdollisesti poikkeus

    • kukin tyylillään

      Aivan, on kaikille parasta, jos sellainen, joka haluaa opinnäytetyönsä tehdä yksin, se tehköön.
      Ihan pahin ajatus on se, että mulla olisi pari, joka ei oikeasti haluaisi tehdä opinnäytetyötä mun kanssa, vaan vastentahtoisesti sitä väkertäisi kanssani. Ehkä yhdessätekeminen sopii parhaiten niille, ketkä ovat jo aiemmin puurtaneet seminaaritöitä ja muita yhdessä, ja näin ovat jo hioutuneet tekemään, tietämään toistensa motivoitumisen ja tavoitteet.

      Itse arvostan kovin oppari- pariani. Me keskustelemme asioista, pohdimme, tuotamme ja työstämme. En osaa kuvitellakaan, mikä tilanne olisi, jos kaikki se puhuminen olisi jäänyt pois. Olisiko pohtinut yksin omassa päässäni, vertaillut ja hionut vain ajatuksissani.

    • Anonyymi

      Hei,
      Sorry ei ole sama aihe mutta jos joku pysty vastata. Miten etsitään yhteistyökumpanit? Kiitos jos saan idean tai vinkin. Kiitos paljon

      • Anonyymi

        Kysy opettajaltasi, sen täytyy tietää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      88
      2108
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      136
      1766
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      180
      1316
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      241
      784
    5. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      67
      732
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      10
      711
    7. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      708
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      211
      608
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      49
      566
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      502
    Aihe