Mopoauton ostaminen

Vinkin antaja

Kirjoitan tänne nyt mopoauton ostajille vinkkejä:

-Mopoautot EIVÄT ole mersuja

-On hyvin tyypillistä ja normaalia että käytetyssä mopoautossa ovet roikkuvat ja takaluukku ei mene kunnolla kiinni, koska luukut EIVÄT ole pankkiholvin ovia

-Mopoauto EI käy kuin hybridi, vaan aivan kuin pieni puutarhatraktori. Eli tärinää ja puksutusta on luvassa. ÄLÄ kuitenkaan sekoita epämääräistä ja epätervettä ääntä tähän! (esimerkiksi rutina, kitinä variaattorista jne ei kuulu asiaan.. Tiedät kyllä)

-Useimmat mopoautot muovia. On hyvin tavallista, että molemmissa puskureissa halkeamia. Usein myös ovissa. Välttämättä ei tarvitse edes osua mihinkään. Esimerkiksi soratiellä kiven osuminen, tai vain töyssyyn ajaminen voi aiheuttaa halkeamaa.

-Omistajat olleet yleensä 15 vuotiaita, joten et voi odottaa että mopoautoa olisi pidetty kuin kukkaa kämmenellä ja ajettu vain sunnuntaisin kirkkoon..

-Kun ostat mopoautoa, UNOHDA AUTOT. Mopoauto EI OLE mersu, bmw tai audi eikä mitenkään verrattavissa autoon. Pikemminkin pyykinpesukoneeseen tai kuivausrumpuun.............

-Lisäksi on tärkeää pitää järki mukana muutenkin: Jos laite on ollut 15 vuotiaan käytössä, sillä on jo ikää, se on tehty muovista ja alumiinista.. JA ON KÄYTETTY HALOO niin se nyt vaan on ihan normaalia että siinä ON normaalia käytönjälkeä. (tahroja penkeissä, halkeamia, ehkä naarmua....)
UUSIA SAA KAUPASTA.
Jos haluat uuden, ota 15.000€ ja mene kauppaan.
Silloin saat mitä haluat. Ei varmana ole naarmua.
Mutta varmaan harmittaa kun sitä sitten kuitenkin tulee.

Mersuihin tottuneille täysin uudet mopoautot ovat paras vaihtoehto.
Yleensä kun mopoauto on 2 vuotta vanha.. Alkaa se oikeasti olemaan tyypillinen mopoauto, josta yllä puhuin.

Jos haluat priimaa, osta uusi.
Käytettynäkin saa priimaa, mutta silloin laitteen täytyy olla vähintäänkin noin 10.000 euron arvoinen, ja alle 20.000km ajettu.

JOS MENET katsomaan alle 10.000 euron mopoautoa, yli 2 vuotta vanhaa, ja yli 20.000 ajettua ÄLÄ odota koeajavasi tai katsovasi bmw:tä !!





hakusanoja:
mopoauto
mopoauton osto
mopoauton ostaminen vinkkejä
käytetty mopoauto
mopoauto kokemuksia
mopoautoa ostamassa
mopoauto tarkastus
vinkkejä mopoauton ostoon
vinkkejä mopoauto

1

689

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MautonRahoittaja

      Hyvä ohje.. Kiitos.

      Ollaan pojalle oltu katsomassa useita mopoautoja ja juuri näinhän se menee.

      Uutta ei osteta koska kuitenkin arvo tippuu nopeasti ja jälkiä tulee kuitenkin. Täytyy ostaa käytetty, pienet jäljet ei haittaa koska kuten kirjoitit, niitä näissä kaikissa on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      31
      3924
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2629
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      41
      2607
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      8
      2395
    5. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      29
      2248
    6. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      306
      2130
    7. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1859
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      46
      1633
    9. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      46
      1518
    10. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      141
      1477
    Aihe