Kirjoitan tänne nyt mopoauton ostajille vinkkejä:
-Mopoautot EIVÄT ole mersuja
-On hyvin tyypillistä ja normaalia että käytetyssä mopoautossa ovet roikkuvat ja takaluukku ei mene kunnolla kiinni, koska luukut EIVÄT ole pankkiholvin ovia
-Mopoauto EI käy kuin hybridi, vaan aivan kuin pieni puutarhatraktori. Eli tärinää ja puksutusta on luvassa. ÄLÄ kuitenkaan sekoita epämääräistä ja epätervettä ääntä tähän! (esimerkiksi rutina, kitinä variaattorista jne ei kuulu asiaan.. Tiedät kyllä)
-Useimmat mopoautot muovia. On hyvin tavallista, että molemmissa puskureissa halkeamia. Usein myös ovissa. Välttämättä ei tarvitse edes osua mihinkään. Esimerkiksi soratiellä kiven osuminen, tai vain töyssyyn ajaminen voi aiheuttaa halkeamaa.
-Omistajat olleet yleensä 15 vuotiaita, joten et voi odottaa että mopoautoa olisi pidetty kuin kukkaa kämmenellä ja ajettu vain sunnuntaisin kirkkoon..
-Kun ostat mopoautoa, UNOHDA AUTOT. Mopoauto EI OLE mersu, bmw tai audi eikä mitenkään verrattavissa autoon. Pikemminkin pyykinpesukoneeseen tai kuivausrumpuun.............
-Lisäksi on tärkeää pitää järki mukana muutenkin: Jos laite on ollut 15 vuotiaan käytössä, sillä on jo ikää, se on tehty muovista ja alumiinista.. JA ON KÄYTETTY HALOO niin se nyt vaan on ihan normaalia että siinä ON normaalia käytönjälkeä. (tahroja penkeissä, halkeamia, ehkä naarmua....)
UUSIA SAA KAUPASTA.
Jos haluat uuden, ota 15.000€ ja mene kauppaan.
Silloin saat mitä haluat. Ei varmana ole naarmua.
Mutta varmaan harmittaa kun sitä sitten kuitenkin tulee.
Mersuihin tottuneille täysin uudet mopoautot ovat paras vaihtoehto.
Yleensä kun mopoauto on 2 vuotta vanha.. Alkaa se oikeasti olemaan tyypillinen mopoauto, josta yllä puhuin.
Jos haluat priimaa, osta uusi.
Käytettynäkin saa priimaa, mutta silloin laitteen täytyy olla vähintäänkin noin 10.000 euron arvoinen, ja alle 20.000km ajettu.
JOS MENET katsomaan alle 10.000 euron mopoautoa, yli 2 vuotta vanhaa, ja yli 20.000 ajettua ÄLÄ odota koeajavasi tai katsovasi bmw:tä !!
hakusanoja:
mopoauto
mopoauton osto
mopoauton ostaminen vinkkejä
käytetty mopoauto
mopoauto kokemuksia
mopoautoa ostamassa
mopoauto tarkastus
vinkkejä mopoauton ostoon
vinkkejä mopoauto
Mopoauton ostaminen
Vinkin antaja
1
795
Vastaukset
- MautonRahoittaja
Hyvä ohje.. Kiitos.
Ollaan pojalle oltu katsomassa useita mopoautoja ja juuri näinhän se menee.
Uutta ei osteta koska kuitenkin arvo tippuu nopeasti ja jälkiä tulee kuitenkin. Täytyy ostaa käytetty, pienet jäljet ei haittaa koska kuten kirjoitit, niitä näissä kaikissa on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut ja Tall poppy -syndrooma
Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky635162Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa
Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va2544232Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla
nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty613831Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta
ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,1372206Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.221564Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar621237Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!
Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk6939- 94879
Ajattelen sinua
Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii32852entäs jos yhtenä päivänä kävisi niin
että miehet vaan yhtäkkiä kollektiivisesti kyllästyisivät ja lopettaisivat naisten palvelemisen ja naiset saisivat pärjä137847