Oisko kellään hajua miten saisin flashin toimimaan? Ongelma on se että flash meni rikki jonkin päivityksen yhteydessä 10.04 versiossa, sitä kesti pitkän tovin ennenkuin asensin 12.04 ja sama ongelma jatkuu tässäkin versiossa.
Olen koettanut asentaa flashin uusiksi, flash aidin, mutta jostakin syystä ei vain toimi (youtube videot).
ubuntun flashista
9
214
Vastaukset
- _____
Helpoimmalla pääsee asentamalla Google Chromen, siinä on flash vakiokomponenttina.
- ap.
ei toimi siinäkään.
- Chrome vakoilee
Google Chrome on vakoiluselain, ei sitä kannata käyttää vaan mielummin sitten vaikka Chromium-selainta!
Asenna puhdasasennuksena Ubuntu 12.04 LTS, ja sen jälkeen perään sellainen paketti kuin ubuntu-resctricted-extras.
- ap.
asensin sen puhdas asennuksena, ja ubuntu-resctricted-extras on asennettuna.
- -46-
Itsellä kans meni rikki tuo flash joka uusimmissa flash versioissa vaatii sse2 tuen prosessorilta. Voi tarkistaa päätteessä tällä komennolla onko sun prossulla tukea.
cat /proc/cpuinfo | grep sse
http://linux.fi/wiki/Flash
Tossa uusimman flash:n vaatimukset
http://www.adobe.com/products/flashplayer/tech-specs.html
Itse ratkaisin asentamalla vanhan toimivan flashin vaikka siinä on
"aukkoja" .Käytän sen kanssa sitten noscriptiä .Asensin tuon
10.3.183.67 version joka on viimeinen versio joka toimii ilman
cpu:n sse2 tukea.- ap.
joo kyseessä on isä ukon kone, joka ei täytä noita vaatimuksia. Mutta pitää kokeilla tuota vanhaa, jospa se sillä lähtisi toimimaan.
- Kierrätys kunniaan
ap. kirjoitti:
joo kyseessä on isä ukon kone, joka ei täytä noita vaatimuksia. Mutta pitää kokeilla tuota vanhaa, jospa se sillä lähtisi toimimaan.
Kyllä se isä-ukko on ansainnut uudemman koneen (prossesori), joka toimisi flash:ien kanssa. Käypä kierrätyksessä noutamassa tehtävään sopivampi (prosessori tai kone).
- 4 6
Kierrätys kunniaan kirjoitti:
Kyllä se isä-ukko on ansainnut uudemman koneen (prossesori), joka toimisi flash:ien kanssa. Käypä kierrätyksessä noutamassa tehtävään sopivampi (prosessori tai kone).
Isä-ukolla, jolla on viimeinen veri naamassa, ei kannata alkaa pihtailemaan koneissa ja käyttiksissä!!
Poissuljettuja vaihtoehtoja ovat hirvityskäyttikset Ubuntu 12.04 ja Windows 8, joten ostat uuden Asus läppärin ja siihen Windows 7:n.
Voit jopa periä hyvän käyttiksen, joka on tuettu vuoteen 2020.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454970Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1121560Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "481069- 131033
81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome17977Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy75940Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella8867Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v2822Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah55742Junan alle
Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?27703