Viekää tuhkatkin pesästä

Kysyisin, onko tämä ihan yleinen linja, vai onko Hämeenlinnan sosiaalitoimistolla omat kriteerit tukien myöntämiseksi:
Minulla on kolme lasta, joista enää yksi suu kotona kanssani. Hän täytti 18, jolloin loppuivat elatustuki, lapsilisät loppuneet siis vuosi sitten. Hän opiskelee ammattikoulussa ja saa kelasta HUIMAT 32 euroa opintotukea kuussa (aikaisemmin HUIMAT 38 e, mutta määrää laskettiin vuoden alussa).

Haimme hänelle toimeentulotukea, jota ei kuulemma myönnetä, vaan minun tulee elättää hänet 21-vuotiaaksi asti. Sosiaalityöntekijän mielestä hänen tulee ottaa ehdottomasti opintovelkaa. Emme sitä kuitenkaa hakeneet, koska velaksi eläminen on kuitenkin aina velaksi elämistä, eikä töistä ole tulevaisuudessa mitään takeita.

Kysyin miten tilanne muuttuu, jos hän muutta omaan asuntoon: ei kuulemma mitenkään. He eivät aio silloinkaan toimeentulotukea myöntää, vaan minun kuuluu elättää hänet silti.

Elätän nyt siis kokonaan 18-vuotiaan "lapseni". Sen lisäksi avustan joka kuukausi toista lastani joka myös opiskelee, eikä hänellä rahat riitä aina ruokaan ja laskuihin. Tämä kaikki revitään minun selkänahastani ja pienestä palkastani.18 vuotias ei saa edes kesätöitä- kertaakan ei ole työssä ollut kun ei sellaista saa.

Miten voi olla, ettei hänelle myönnetä muuta kuin tämä 32 euroa kuussa kunnes täyttää 21 vuotta? Ja sosiaalityöntekijä myös uhkasi, ettei saa sen jälkeenkään mitään jos ei ole jo ollut työssä.
68579
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 68

Vanhimmat

Korjaus edelliseen:
Lause " joista enää yksi suu kotona kanssani."

pitäisi kuulua: joista enää yksi ASUU kotona kanssani.

Ois kiva jos näitä omia viestejä voisi korjata jälkeenpäin..

Äänestä

Juu niin se vaan on, että se kenen luona lapsi tai lapset asuu maksaa hänen elämisensä, koulutuksen ym. Meill myös näin, lapsten isän kun ei ole pakko maksaa opintoja ellei hän itse halua. Näin minulle sanottiin myös, eikä tottakai mies sitä halua kun ei ole pakko.

Jos lapsi muuttaa omaan asuntoon silloin hän saa tuet mitkä kuuluu opiskelijalle. Mutta lasta ei tueta silloin kun asuu vaikka vaan yhden vanhemman kanssa. Hän on se joka maksaa lapsen elämisen, ei etä vanhempi, häntä suojellaan se on väysin vapaaehtoista hänelle.

Niin se on joka asiassa, kun perhe on pulassa rahallisesti, tukea et saa mistään, se kannustaa ihmisiä eroamaan, silloin tukea tulee joka paikasta. Eroperheitä tuetaan, mutta ei heitä jotka haluasivat olla yhdessä mutta rahallisesti on tiukkaa.

Äänestä

Jollei lapsi halua ottaa opintolainaa, eikä sinulla ole säästöjä hänen koulutukseensa, lapsen olisi syytä tehdä työtä opiskelun ohella.
Opiskelija saa verottomana tienata sievoisen summan vuodessa, ennenkuin opintotukea vähennetään. Siis resepti ahdinkoonne on: LAPSI TÖIHIN kesälomalla, joululomalla jnpp.

Äänestä
  • Luitko ollenkaan aloittajan tekstiä?!
    Siellähän nimenomaan lukee,ettei ole töitä saanut.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Luitko ollenkaan aloittajan tekstiä?!
    Siellähän nimenomaan lukee,ettei ole töitä saanut.

    No se on kyllä tosi outoa. Täytyy olla asennevamma, jollei opiskelijalle töitä heru. Ikinä ei ole ollut tuota ongelmaa meidän suvussamme, ettei töitä olisi ahkerille tekijöille.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Luitko ollenkaan aloittajan tekstiä?!
    Siellähän nimenomaan lukee,ettei ole töitä saanut.

    Hakee sitten uudestaan ja uudestaan niitä töitä, kyllä jossain vaiheessa Hesburgerissa tai muualla lykästää. Näinä päivinä tulevat kaupunkien kätyöt hakuuna, ainakin Helsingissä oli paikkoja vaikka kuinka paljon haettavana.

    Normaalit ihmiset ottavat opintolainaa, jos ovat opiskelijoita ja tarvitsevat rahaa. Ne sitten maksetaan pois,kun menään töihin. Ei elatustuki kuulu kotona asuville opiskelijoille.

    Äänestä

Ei auta muu kuin vuokrata oma asunto! Sitten saa asumislisän (201,00) ja opintotuen Kelalta.
Sosiaalitoimistosta täysi-ikäinen opiskelija saa lisäksi toimeentulotukea!!!

Tällaisella avustuksella tulee jotenkin toimeen, ruoka ym. pakolliset menot.
Tosiaan jos sattuisi jostain saamaan kesätöitä niin olisi mukava lisä, eikä pieni palkkatulo vie pois noita opintotukia.

Jos asuntoon tarvitaan vuokratakuuta niin sosku voi antaa siitä kirjallisen takuun vuokranantajalle.

Äkkiä töpinäksi niin tilanteenne helpottuu!! :)

Äänestä
  • Opiskelija ei saa opintotuen lisäksi toimeentulotukea, vaan hänet patistetaan ottamaan opintolainaa.

    Äänestä

  • ..... kirjoitti:

    Opiskelija ei saa opintotuen lisäksi toimeentulotukea, vaan hänet patistetaan ottamaan opintolainaa.

    Opintolaina on opiskelukuukautta kohti vain n.150,-/kk. Elikkä saa lisäksi vielä toimeentulotukea, jossa otetaan menoina huomioon: vuokra, sähkö, vesi, lääkäri/lääkemenot, kotivakuutus. (koulumatkakulut?)

    Äänestä

Toimeentulotuki on vasta viimeinen tuki, sitten kun kaikki muut keinot ovat käytetty. Kaikkiin muihin keinoihin kuuluu se opintolaina. Eli ennen kuin on lainan ottanut, ei tukeakaan saa ja lainan ottamisen jälkeenkin vain siinä tapauksessa, että jää silloin alle toimeentulotukirajan. Käytännössä siis opintolaina on pakollinen opiskelijalle, jollei vanhemmat sitten maksa. Yleinen linja siis on.

Kotoa pois muuttaminen saattaa hieman nostaan sitä opintorahaa siitä 38 eurosta. Lisäksi saa tuon maksimissaan 200 euron asumislisän, mutta sehän on vain enintään 80 prosenttia asumiskuluista, joten asumisesta joutuu itsekin maksamaan. En usko, että yksin asuessakaan pärjää ilman opintolainaa, jollei sitten ole töissä tai vanhemmat elätä. Tosin yksin asuessa sitä tukea opiskeluun voi saada herkemmin molemmilta vanhemmilta, eli se etävanhempikin maksaa, kun tietää, että lähikin maksaa ja raha menee oikeasti ja varmasti nuorelle (toisin kuin etät usein sen epäilee menevän, jos joutuvat maksamaan lähivanhemman tilille).

Äänestä

Luin tarkemmin aloittajan tekstin. Noi soskun ihmisen jutut ei pidä paikkaansa!!!!

Vanhemman velvollisuus ei ole elättää enään täysi-ikäistä lastaan. Vain alaikäiseen on elatusvelvollinen.

Tämä täysi-ikäinen ihminen menee ITSE sosiaalitoimiston asiakkaaksi ja anoo sosiaaliavustusta, alkaen siitä asunnonvuokraus hankkeesta.

Varaa nyt heti tapaamisajan soittamalla puhelintunnilla, eikä kannata varata aikaa tälle ihmiselle joka antoi teille väärää tietoa asioista!!!

Äänestä

Joo totta on. Tietysti kannattaa ottaa se opintolaina. Korko siinä on olemattoman pieni. Eikä sitä tarvitse alkaa maksamaan kuin vasta joskus tulevaisuudessa, kun on (jos on) vakituinen työpaikka!

Olenko oikeassa?

Äänestä

Miten niin joudut elättään 21 vuotiaaksi hänhän valmistuu 19v (yleensä ammattiopistot kestää 3v), ja jos saa työtä, niin alkaa tienaamaan siis saa palkan työstään ja jos ei saa työtä niin saa työttömyyskorvauksen 32,46/päivä ,kun hällä jo ammatti.
Nyt niitä kesätöitä pitäs hakea ja kun hän ammattiopistossa niin luulis omalta tulevalta alaltaan jotain löytyvän, ainakin Mol.fi sivustoilla on tarjolla kesätyötä jos vaan kelpaa.
Aika outoa, että ei ole vielä missään ollu kesätyössä , mun likat on jo 16v ollu hesburgerissa työssä ja toinen kirjoittaa nyt.
Jos lapsesi on poika niin sitte on armeja edessä 19-20v ja, jos hänellä oma kämppä niin valtio maksaa vuokrat armejan ajalta.

Äänestä
  • Aivan, nythän on voimassa se NUORISOTAKUU kaikille nuorille vastavalmistuneille pitää löytää se eka työpaikka ja kaikille perus/lukiosta valmistuville jatkokoulupaikka.

    Äänestä

Sosiaalitoimisto määrittelee vasta 21 vuotiaan aikuiseksi. Siihen saakka vanhemmat ovat velvollisia elättämään.

Äänestä
  • Ehei, minä muutin itse 16-vuotiaana kotoa pois, vanhempien tulot toki vaikuttivat 18-vuotiaaksi asti joten sain pienempää tukea silloin. 18-19 vuotiaana sain täydet opintotuet ja 19-20 vuotiaana olin 4 kuukautta työttömänä jolloin sain siis työttömyyskorvauksen, asumislisän sekä toimeentulotukea, eikä missään ole mainittu 21 iästä..

    Äänestä

  • Nainen211 kirjoitti:

    Ehei, minä muutin itse 16-vuotiaana kotoa pois, vanhempien tulot toki vaikuttivat 18-vuotiaaksi asti joten sain pienempää tukea silloin. 18-19 vuotiaana sain täydet opintotuet ja 19-20 vuotiaana olin 4 kuukautta työttömänä jolloin sain siis työttömyyskorvauksen, asumislisän sekä toimeentulotukea, eikä missään ole mainittu 21 iästä..

    Kysymyshän onkin kotona loisivasta lapsesta.

    Jollei jo opiskeluaikana onnistu saamaan kesätöitä, töistä on aivan turha haaveilla sittenkään, kun valmistuu.
    Työpaikat vievät nenän edestä ne valmistuneet, joilla on myös jo hiukan työkokemusta. Toki myöhemmin alkaa niitä väkisintyöllistettyjen paikkoja sitten tulla asennevammaisillekin, kun on tämä nuorisotakuu...

    Äänestä

  • Höpö, höpö. 18-vuotias on täysi-ikäinen ja elättää itsensa ja voi hakea toimeentulotukea. Opintolaina lasketaan tuloksi (vaikkei sitä olisi nostanutkaan), mutta vanhempien ei 18-vuotiasta tarvitse elättää.

    Äänestä

  • Just joo, mun vanha mutsini elättää veljeäni joka 41v joka on juoppo ja työtön, kyllä sitä saa elättää vaikka maailman tappiin, jos vaan jaksaa ja viittii.

    Äänestä

  • Jos vanhemmat kuolevat tai itse asuu toisella paikkakunnalla opiskelun vuoksi, niin m iten elatus sitten tulee?
    Onko alle 21-vuotias tuomittu nälkäkuolemaan?

    Äänestä

Pitäisikö jotenkin lastenteko kieltää niiltä, joilla ei ole aikomustakaan säästää rahaa lapsen opiskeluja varten.

Äänestä
  • Hyvä idea :-)

    Äänestä

Mitäs sinä aloittaja "kadunettäteinlapsia" ajattelet näistä muutamista faktatiedoista!?!?
Eli 18v. On aikuinen ja vanhempien ei tarvitse lain mukaan häntä elättää, saa kaikki tuet jotka tämän Suomen lain kuuluu meille kansalaisille :)

Äänestä
  • KELA:n Elämässä-lehti 1/2013: Vanhempien tulot voivat estää tai pienentää toisella asteella opiskelevan perheettömän, alle 20-vuotiaan opintorahan. Vanhempien tulojen pienuus voi korottaa opintorahaa.

    Äänestä

Töitä, kesätöitä, iltatöitä, viikonlopputöitä, keikkatöitä, vuokrafirmatöitä ON HAETTU. Parhaimillaan hakemuksia lähetelty 10 kpl viikossa. Tulos: ei kelpaa. Ei edes siivoamaan.

Kun ei ole työkokemusta, ei kelpaa töihin. Kun ei pääse töihin ei saa työkokemusta, että voisi päästä töihin, että saisi työkokemusta...

Tilstojen mukaan Suomessa on kymmeniätuhansia NUORIA jotaka eivät ole koskaa olleet oikeassa työssä- kun eivät saa sitä työtä.

" vailla työtä oli viime vuonna 58 000 alle 30-vuotiasta nuorta. Kokonaan työn tai koulutuksen ulkopuolella arvioidaan olevan noin 40 000 nuorta. " http://www.taloussanomat.fi/tyomarkkinat/2013/02/20/yle-nuorisotyottomyys-kasvussa-suomessa/20132773/12

Äänestä
  • Ei niitä töitä saa hakemuksia lähettelemällä. Varsinkin jos paikka on yleisessä MOL.in haussa, niin hakemustulva on ihan älytön.

    Tukkaa vähän ojennukseen, jalkaa toisen eteen ja ihan sinne ovelle tai tiskille kyselemään. Aktiivinen asenne ja iloinen mieli, niin ne parhaat paikat irtoaa.
    Ja jos on jo opiskellut vuoden-pari ammiksessa, niin kannattaa olla yhteydessä oman alan firmoihin. Ja yksi hyvä keino päästä töihin, että kun on oikein "nohovana" työharjoittelussa, niin voi vaikka pedata itselleen paikkaa kesäduunia varten.

    Äänestä

  • Tota en kyllä usko mitä kertoilet, hakemuksia 10 kpl. Viikossa?!?!
    Siivoojista on esim.kova kysyntä, ne kyllä opettaa myös työn ihan paikanpäällä, eikä tarvii olla koulutusta. Kaikki oppii siivoomaan :)

    Taidat ruokkia poikaasi luuseriksi, että pysyisi vaan äidin helmoissa. Miäletöntä hei!

    Äänestä

  • "Kun ei ole työkokemusta, ei kelpaa töihin. Kun ei pääse töihin ei saa työkokemusta, että voisi päästä töihin, että saisi työkokemusta..."

    Näin käy monille. Mutta siihen on yleensä yksi selkeä syy. Nimittäin se, että sitä ensimmäistä kesätyöpaikkaa/harjoittelupaikkaa tms. ei ole haettu "kaikki kelpaa" asenteella. Jos olet valmis tekemään mitä vain, siis siivousta, varastohommia, kioskilla myymistä, lastenhoitoa, mäkkäriä jne. niin on todella ihme jos normaali kaveri ei saa sitä työtä. Ja kun on ensimmäisen saanut, saa toisenkin ja sitten kolmannen...
    Asennekin vaikuttaa todella paljon. Olin itse aikoinani opiskelijana varastohommissa. En se niin kummoista ollut, lähinnä "aivot narikkaan" tyyppistä keräilyä ja tavaroiden siirtelyä. Palkkakaan ei ollut kummoinen. Mutta se oli työtä ja sillä sai leivän pöytään. Ja ehkä juuri siitä syystä ne ahkerimmat työntekijät siellä olivat ne elämässä pidemmälle tähtäävät opiskelijat vaikka juuri jonkun yliopisto-opiskelijan olisi kuvitellut ryytyvän hommaan nopeasti. Kortistosta työllistetty kaveri taas sai potkut kahden viikon jälkeen kun nukkui kesken päivän laatikkopinon päällä. Tuon pari viikoa ehti haaveilla hienoista urista muualla mutta ei jaksanut edes sitä perusduunia tehdä.

    En toki halua yleistää liikaa. Ei työnhaku aina helppoa ole. Mutta suurin osa nuorista löytää jotain jos on valmis tekemään vähän ikävämpääkin hommaa ja huonommalla palkalla ja on itse aktiivinen ja reipas. Kukaan ei kyllä tule sinne töihin hakemaan ja itse täytyy myös itsensä sinne puhua. Eli sen verran pitää olla puhetaitoja että osaa tehdä hyvän vaikutuksen.

    Äänestä

  • Niskasta kii poikaa! kirjoitti:

    Tota en kyllä usko mitä kertoilet, hakemuksia 10 kpl. Viikossa?!?!
    Siivoojista on esim.kova kysyntä, ne kyllä opettaa myös työn ihan paikanpäällä, eikä tarvii olla koulutusta. Kaikki oppii siivoomaan :)

    Taidat ruokkia poikaasi luuseriksi, että pysyisi vaan äidin helmoissa. Miäletöntä hei!

    Ei muuten pidä paikkaansa! En tiedä, mikä on tilanne siellä sinun seuduillasi, mutta täällä meillä päin ei ainakaan ole juurikaan siivoojan paikkoja auki ja jos on, niin niihin ei pääse, ellei ole alalle koulutettu. Todellakaan eivät ota siivoojiksi mitään nuoria ja kouluttamattomia. Eivät täällä.

    Äänestä

  • NäinMeillä kirjoitti:

    "Kun ei ole työkokemusta, ei kelpaa töihin. Kun ei pääse töihin ei saa työkokemusta, että voisi päästä töihin, että saisi työkokemusta..."

    Näin käy monille. Mutta siihen on yleensä yksi selkeä syy. Nimittäin se, että sitä ensimmäistä kesätyöpaikkaa/harjoittelupaikkaa tms. ei ole haettu "kaikki kelpaa" asenteella. Jos olet valmis tekemään mitä vain, siis siivousta, varastohommia, kioskilla myymistä, lastenhoitoa, mäkkäriä jne. niin on todella ihme jos normaali kaveri ei saa sitä työtä. Ja kun on ensimmäisen saanut, saa toisenkin ja sitten kolmannen...
    Asennekin vaikuttaa todella paljon. Olin itse aikoinani opiskelijana varastohommissa. En se niin kummoista ollut, lähinnä "aivot narikkaan" tyyppistä keräilyä ja tavaroiden siirtelyä. Palkkakaan ei ollut kummoinen. Mutta se oli työtä ja sillä sai leivän pöytään. Ja ehkä juuri siitä syystä ne ahkerimmat työntekijät siellä olivat ne elämässä pidemmälle tähtäävät opiskelijat vaikka juuri jonkun yliopisto-opiskelijan olisi kuvitellut ryytyvän hommaan nopeasti. Kortistosta työllistetty kaveri taas sai potkut kahden viikon jälkeen kun nukkui kesken päivän laatikkopinon päällä. Tuon pari viikoa ehti haaveilla hienoista urista muualla mutta ei jaksanut edes sitä perusduunia tehdä.

    En toki halua yleistää liikaa. Ei työnhaku aina helppoa ole. Mutta suurin osa nuorista löytää jotain jos on valmis tekemään vähän ikävämpääkin hommaa ja huonommalla palkalla ja on itse aktiivinen ja reipas. Kukaan ei kyllä tule sinne töihin hakemaan ja itse täytyy myös itsensä sinne puhua. Eli sen verran pitää olla puhetaitoja että osaa tehdä hyvän vaikutuksen.

    Juuri näin. Ja lisäksi se ensimmäinen kesätyöpaikka tai työpaikka koulun ohessa pitää hankkia riittävän nuorena. 12-vuotias pääsee taatusti keräämään hukkakauraa jonnekin pellolle kolmen tunnin työpäiviksi kesälomallaan muutamaksi viikoksi parin euron tuntipalkalla. 13-vuotiaana se sama maatalonisäntä suorastaan anoo häntä samoihin töihin, jos työn on hoitanut hyvin ja maksaa mielellään kolmannenkin euron tunnilta. Työpäivääkin voi jo pidentää tunnilla ja siinä sivussa opetella vähän traktorilla ajamista ja muita maatilan töitä. Niinpä sitten 14-vuotiaana on töitä tiedossa jo koko kesäksi ja vieläpä kohtuullisemmalla tuntipalkalla ja niin pitkiksi päiviksi kuin jaksaa ja haluaa tehdä. 15-vuotiaana on työkokemusta kolmelta kesältä ja erinomaisin lausunnoin, joten on paljon edellä niitä, jotka alkaa silloin haeskella ensimmäistä kesätyöpaikkaansa - sitäkin valikoiden.

    Äänestä

  • Tööt! kirjoitti:

    Ei niitä töitä saa hakemuksia lähettelemällä. Varsinkin jos paikka on yleisessä MOL.in haussa, niin hakemustulva on ihan älytön.

    Tukkaa vähän ojennukseen, jalkaa toisen eteen ja ihan sinne ovelle tai tiskille kyselemään. Aktiivinen asenne ja iloinen mieli, niin ne parhaat paikat irtoaa.
    Ja jos on jo opiskellut vuoden-pari ammiksessa, niin kannattaa olla yhteydessä oman alan firmoihin. Ja yksi hyvä keino päästä töihin, että kun on oikein "nohovana" työharjoittelussa, niin voi vaikka pedata itselleen paikkaa kesäduunia varten.

    Tuo pitää paikkansa, minun veljenpoikani sai vakipaikan työssäoppimisen jakson jälkeen, ammattiopiskelujen aikana hän teki hyvin työnsä ja kysyi heti kesätyötä ja sai kesäksi ja valmistumisen jälkeen vakinaistettiin, kyllä hyvälle ja halukkaalle työtä löytyy.

    Äänestä

  • .......... kirjoitti:

    Juuri näin. Ja lisäksi se ensimmäinen kesätyöpaikka tai työpaikka koulun ohessa pitää hankkia riittävän nuorena. 12-vuotias pääsee taatusti keräämään hukkakauraa jonnekin pellolle kolmen tunnin työpäiviksi kesälomallaan muutamaksi viikoksi parin euron tuntipalkalla. 13-vuotiaana se sama maatalonisäntä suorastaan anoo häntä samoihin töihin, jos työn on hoitanut hyvin ja maksaa mielellään kolmannenkin euron tunnilta. Työpäivääkin voi jo pidentää tunnilla ja siinä sivussa opetella vähän traktorilla ajamista ja muita maatilan töitä. Niinpä sitten 14-vuotiaana on töitä tiedossa jo koko kesäksi ja vieläpä kohtuullisemmalla tuntipalkalla ja niin pitkiksi päiviksi kuin jaksaa ja haluaa tehdä. 15-vuotiaana on työkokemusta kolmelta kesältä ja erinomaisin lausunnoin, joten on paljon edellä niitä, jotka alkaa silloin haeskella ensimmäistä kesätyöpaikkaansa - sitäkin valikoiden.

    Minun tyttäreni aloittivat kesätyöt mansikkamaalla jo 14v ja jakoivat mainoksia ja ilmaisjakelulehtiä koko yläasteen ajan ja 16v olivat hesburkerissa lakkiaisiin asti.

    Äänestä

Amislaisten on PAKKO ottaa opintolainaa - tuo on yleinen käytäntö. Tai vaikka ei ottaisikaan, niin lainaMAHDOLLISUUS (oliko 300€/kk) lasketaan tuloksi. Jos lapsesi olisi lukiossa, hän saisi toimeentulotukea. Lukiolaisia sossu EI pakota ottamaan opintolainaa.

Sinä itsekö et ole sossun asiakas? Tehkää uusi hakemus sossuun, jossa veloitat tyttäreltäsi vuokraa jonkun satasen kuussa. Pakkohan sossun on silloin huomioida asumiskulut ja opintotukeakin heruisi enemmän. Vai oletko miten kovatuloinen itse?

Joka tapauksessa kesäaikana tyttäresi pitäisi saada toimeentulotukea, vaikka nyt ei saanutkaan.

Äänestä
  • Väärin! Kyllä toisenasteen opiskelijat ovat ihan samassa asemassa sossun luukulla.
    Meillä ainakin tämä eka vuoden lainasumma on 150,-€/opiskelukuukauttakohden.
    Summan saa kokonaan kerralla, mutta olen jakanut sen niin että laitan joka kuukausi lapsen tilille 150,-

    Asumislisä tulee myös 201,-

    Maksan sitten vuokraerotuksen ja ostan ruoat. Lapsi on 16v. Ei ole soskun asiakas.
    Näillä normi tukirahoilla ja minun palkalla pärjäämme!!

    Kesällä pääsee kesätöihin :)

    Äänestä

  • Näin se toimii kirjoitti:

    Väärin! Kyllä toisenasteen opiskelijat ovat ihan samassa asemassa sossun luukulla.
    Meillä ainakin tämä eka vuoden lainasumma on 150,-€/opiskelukuukauttakohden.
    Summan saa kokonaan kerralla, mutta olen jakanut sen niin että laitan joka kuukausi lapsen tilille 150,-

    Asumislisä tulee myös 201,-

    Maksan sitten vuokraerotuksen ja ostan ruoat. Lapsi on 16v. Ei ole soskun asiakas.
    Näillä normi tukirahoilla ja minun palkalla pärjäämme!!

    Kesällä pääsee kesätöihin :)

    http://www.sosiaaliportti.fi/fi-FI/konsultointi/aikuissosiaalityo/kysymys-vastaus/kysymykset-ja-vastaukset-aikuissosiaalityo/taysi-ikainen-kotona-asuva-lukiolainen-ja-vanhempien-toimeentulotuki#.UUB3mNYqyvY

    Äänestä

Mikäli lapsesi ei mene töihin niin minkä ihmeen takia meidän muiden veronmaksajien kuuluisi maksaa SINUN lapsesi eläminen sossun kautta. Olisiko ollut syytä jo aikoinaan miettiä kuinka moneen lapseen on varaa ja säästää sitten tulevia opintoja varten.

Itse tein koko opintojeni ajan töitä. AINA on töitä tarjolla jollei ole turhan nirso. Ahkerille siivoojille, kaupan kassoille ja hampurilaispaikkoihin pääsee lähes poikkeuksetta kun vaan aktiivisesti hakee. Lisäksi otin opintolainaa jonka maksoin pois työelämään päästyäni.

Ihme niuhoomista siitä ettei sossu maksa, kyllä se kuule pääsääntöisesti menee niin, että kukin maksaa itse oman elämisensä.

Äänestä

Totta on pääpiirteittäin noi mitä sosiaalivirkailija on sinulle sanonut.
Sinun ja miehesi tulot vaikuttaa 21-vuotiaaksi saakka, asuu hän sitten omillaan tai ei.
Opintolaina on pakko ottaa, mikäli meinaa toimeentulotukea saada missään kohtaa.

Mutta, jos lapsesi hakee opintolainan ottamisen jälkeen toimeentulotukea, olettaen siis että hän muuttaa omaan asuntoon.( Niin kauan kun hän kotona asuu ei ole muutaman kympin takia järkeä tähän paperiruljanssiin lähteä)
Jos lainasta huolimatta ei jää riittävää summaa käteen (olikohan n.300€ mikä pitää jäädä vuokran/veden/sähkön jälkeen) hän on oikeutettu toimeentulotukeen.
Sinun täytyy toimittaa sosiaalitoimistoon todistukset tuloista, omistuksista, lainoista jne.. sama homma lapsen isän kanssa. Kun nämä tarvittavat todistukset on toimitettu ja jos teillä molemmilla vanhemmilla on riittävän pienet tulot, toimeentulotuki myönnetään.
Lisäksi täytyy muistaa, että vuokran asunnossa tulee olla kohtuullinen. Vuokran maximi suuruus vaihtelee kunnittain, riippuen asuntojen keskimääräisestä vuokratasosta.

Tää paperisota on aivan mahdoton ja lippulappujen määrä mitä täytyy toimittaa on käsittämättömän suuri.
Oikeastaan jos kummatkin vanhemmat on töissä niin on turha lapsen toimeentulotukea edes hakea ennen kun täyttää sen 21 vuotta.

Sosiaalityöntekijä antoi kyllä täysin väärää infoa mikäli uhkasi ettei saa myöhemminkään toimeentulotukea ellei ole ollut työssä. Täysin perätöntä puhetta. Työttömän toimeentulotuen saamisen yksi kriteeri on että hakija on työttömänä työnhakijana te-toimistossa.

Eri kunnissa tuntuu nämä käytönnöt hiukan vaihtelevan, mutta pääpiirteittäin homma menee näin.

Äänestä
  • Lisäys vielä edelliseen, että mikäli siis hakee esim.. kesän ajaksi kun koulua ei ole. Silloin on oltava työttömänä työnahkijana. Opiskeluaikana ei tietenkään.

    Äänestä

  • Mitä pas... Selität!! Ei todellakaan 21v. Aikuisen ihmisen joka asuu omillaan toimeentulotukeen enään vanhempien tulot, omaisuus, säästöt mitään vaikuta!

    Tämä nuori aikuinen menee ihan ite sinne soppalaan ja kertoo omat tulonsa ja menonsa, siellä sitten vaikka yhdessä (tulotiedot, menotiedot paperiversiona mukana) täytellään sitten se paperi. Sitten jos siitä vielä jotain puuttuu niin virkailija kertoo mitä pitää vielä toimittaa!!

    Ei ole ollenkaan MITÄÄN PAPERISOTAA!!!!

    Turhaa pelottelua, ettei ihmiset pitäisi huolta omista oikeuksistaan.
    Yksinäisen ihmisen peusosa on n.470,- mikä pitää jäädä vuokran, sähkön, veden, lääkemenojen, kotivakuutuksen JÄLKEEN kaikkiin muihin menoihin.

    Äänestä

  • LUEPPA FAKTAA kirjoitti:

    Mitä pas... Selität!! Ei todellakaan 21v. Aikuisen ihmisen joka asuu omillaan toimeentulotukeen enään vanhempien tulot, omaisuus, säästöt mitään vaikuta!

    Tämä nuori aikuinen menee ihan ite sinne soppalaan ja kertoo omat tulonsa ja menonsa, siellä sitten vaikka yhdessä (tulotiedot, menotiedot paperiversiona mukana) täytellään sitten se paperi. Sitten jos siitä vielä jotain puuttuu niin virkailija kertoo mitä pitää vielä toimittaa!!

    Ei ole ollenkaan MITÄÄN PAPERISOTAA!!!!

    Turhaa pelottelua, ettei ihmiset pitäisi huolta omista oikeuksistaan.
    Yksinäisen ihmisen peusosa on n.470,- mikä pitää jäädä vuokran, sähkön, veden, lääkemenojen, kotivakuutuksen JÄLKEEN kaikkiin muihin menoihin.

    kyllä vaan vaikuttaa 21-vuotiaaksi saakka. Ota asioista selvää.

    Äänestä

  • Tiukunen123 kirjoitti:

    kyllä vaan vaikuttaa 21-vuotiaaksi saakka. Ota asioista selvää.

    ei vaikuta kyllä minä olen kaikki tuet saanut ja vanhempien tulot ei vaikuta mitään, mulla oli jo lapsikin 21v ja olin yh-äiti ja opiskelija.

    Äänestä

  • äiti 26v kirjoitti:

    ei vaikuta kyllä minä olen kaikki tuet saanut ja vanhempien tulot ei vaikuta mitään, mulla oli jo lapsikin 21v ja olin yh-äiti ja opiskelija.

    http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/170703102019IL

    Ohessa linkki kelan sivuille. Niiden mukaan alle 20-vuotiaan opiskelijan opintotukeen vanhemman tulot voivat vaikuttaa. Sinä nyt vain olet ollut harvinainen poikkeus, kun olet ollut äiti, sillä lasten saaminen muuttaa tilannetta. Suurimmalla osalla ei ole lapsia vielä tuossa iässä.

    Äänestä

Mun 16v. lapsi lähtee syksyllä opiskeleen ja nyt kun hän vielä otti ja muutti hyvätuloiselle isälleen niin ei tule saamaan mitään opintotukia. Jos olis asunut mun luona niin sais... Ei siinä muuta mutta sossuntäti sanoi minulle että olen velvollinen maksamaan sitten puolet tyttäreni opiskelukuluista!

Ei siinä muuta ku että millä ihmeellä maksan kun ei ole varaa!?

Äänestä
  • No, miten sulla on ollut tähän asti varaa sitä lasta elättää? Miten joiltain loppuu rahat heti, kun lapsi lähtee opiskelemaan? :O

    Äänestä

  • Sivusta seurannut kirjoitti:

    No, miten sulla on ollut tähän asti varaa sitä lasta elättää? Miten joiltain loppuu rahat heti, kun lapsi lähtee opiskelemaan? :O

    Sain ennen elatusavun ja lapsilisät. sillä elätin lapseni. Muuten en olis pystynyt kun työtulot on pienet...

    Äänestä

  • Sivusta seurannut kirjoitti:

    No, miten sulla on ollut tähän asti varaa sitä lasta elättää? Miten joiltain loppuu rahat heti, kun lapsi lähtee opiskelemaan? :O

    Opiskelun kustantaminen voi olla pienituloiselle vanhemmalle melko raskas taakka...

    Äänestä

Tässä on oikein LUUSEREIDEN yhteenkokoontuminen. Äiti sanoo, että kadun kun tein lapsia. Uskomatonta, ootte niin alta vyötärön surkeita ali-ihmisiä!!!!

Kuka normi järjellä varustettu voi katua omia lapsiaan, hullu maailma. Rahako menee omien lasten edelle. Minä kyllä pidän lasteni asioista aina huolen vaikka on pienet tulot, hoituu ruoka, vaate, opiskelijan vuokra menot kaikki asiat on hoidossa, lapset on mulle kaikista tärkeimmät asiat, myös koko perhe, vaikka välillä olinkin yksinhuoltaja.

Äänestä
  • Hyvä se on siellä kettuilla kun et tiedä toisen elämästä mitään! Jos rahaa ei ole niin sitä ei ole! Jos jokainen päivä tuntuu siltä että vedän itteni jojoon kun ei ole varaa välttämättä edes maitopurkkiin. En minä ole silloin joskus lapsia tehdessäni kuvitellutkaan että jään "yksin" huolehtimaan heistä! En minä päättänyt että mies lähtee, että työtä ei riitä, velat kaatuu niskaan eikä ole ketään kuka auttaa! Kyllä sitä silloin miettii että millä kouluttaa lapset!? Onko tämä köyhyys, jota en valinnut , ihmisarvoista elämää lapselle! Rakastan lapsiani mutta kyllä joskus kaduttaa (tavallaan)...

    Äänestä

  • Nii!!! kirjoitti:

    Hyvä se on siellä kettuilla kun et tiedä toisen elämästä mitään! Jos rahaa ei ole niin sitä ei ole! Jos jokainen päivä tuntuu siltä että vedän itteni jojoon kun ei ole varaa välttämättä edes maitopurkkiin. En minä ole silloin joskus lapsia tehdessäni kuvitellutkaan että jään "yksin" huolehtimaan heistä! En minä päättänyt että mies lähtee, että työtä ei riitä, velat kaatuu niskaan eikä ole ketään kuka auttaa! Kyllä sitä silloin miettii että millä kouluttaa lapset!? Onko tämä köyhyys, jota en valinnut , ihmisarvoista elämää lapselle! Rakastan lapsiani mutta kyllä joskus kaduttaa (tavallaan)...

    Itse olen lapsuudessani asunut asunnossa missä ei ollut esim. sisävessaa. Talo oli vanha, äiti oli sen perinyt. Eikä vanhemmilla ollut varaa rempata sitä. Eihän se mukavaa ollut, mutta siitä selvittiin ja ihan normaali ihminen minusta on tullut. Ei minuakaan vanhemmat tukeneet lainkaan taloudellisesti kun muutin pois kotoa. Tiukkaa teki, mutta olipaha sisävessa, josta olin ikionnellinen. Ei tarvinnut enää talvipakkasella jäädyttää peesustaan. En vähättele ongelmiasi, enkä tiedä tarkkaan edes kuinka tiukkaa sinulla on, mutta luulen, että asiat voisi olla huonomminkin.

    Jos on velkoja, oletko käynyt velkaneuvojalla? Ota selvää miten tehdä edullista ruokaa ja missä kaikessa voit säästää. Yritä jaksaa vielä, kyllä se helpottaa kun lapset lopettaa opiskelun ja saa töitä.

    Äänestä

Kai sitä nyt jotain työtä saa? Vaikka ilmaislehden/mainosten jakajana jos ei muuta? Ei kannata olla nirso työn suhteen.

Ei ole täysin mahdotonta, että opiskelija saa toimeentulotukea, mutta ensisijaisesti he saavat opintotukea ja asumistukea ja opintolainaa. Ota jostain muualta selvää, älä usko kaikkea mitä kyseinen sosiaalityöntekijä sanoo.

Äänestä

Jos lapsesi ei saa toimeentulotukea niin oletko hakenut itsellesi?

Äänestä

Onko tuo opintotuki suurin mitä saa? En tiedä miten nykyään, mutta muistaakseni ennen oli niin, että vanhempien tulot vaikutti. Jos vanhemmilla pienet tulot niin opintotukea saattoi saada enemmän.

Äänestä

Pienellä paikkakunnalla ei ole työtä edes mainoslehtien jakajalle! Voi hyvänen aika, kyllä kaikki velkaneuvojat ym on käyty läpi. Ei ole apua löytynyt! Itse ongelmani aiheutin kun en avioliiton aikana laittanut mustaa valkoiselle mikä on minun, mies oli viisaampi ja avioehto suojasi hänen omaisuutensa. Niitä velkoja tässä maksellaan...

Äänestä
  • Ei se Hämeenlinna nyt niin pieni ole.

    Äänestä

  • Pomarkku. kirjoitti:

    Ei se Hämeenlinna nyt niin pieni ole.

    Viesti: "Pienellä paikkakunnalla ei ole työtä edes mainoslehtien jakajalle! Voi hyvänen aika, kyllä kaikki velkaneuvojat ym on käyty läpi. Ei ole apua löytynyt! Itse ongelmani aiheutin kun en avioliiton aikana laittanut mustaa valkoiselle mikä on minun, mies oli viisaampi ja avioehto suojasi hänen omaisuutensa. Niitä velkoja tässä maksellaan... "

    EI OLE MINUN KIRJOITTAMANI VIESTI, vaan kirjoittaja on joku toinen henkilö joka kertoo omista asioistaan! Minä en ole velkainen enkä missään velkaneuvonnoissa!

    On se kumma, että näitä toisiksi tekeytyviä löytyy joka palstalta! Täytyypä laittaa viestille poistopyynti.

    Äänestä

  • kadunettäteinlapsia kirjoitti:

    Viesti: "Pienellä paikkakunnalla ei ole työtä edes mainoslehtien jakajalle! Voi hyvänen aika, kyllä kaikki velkaneuvojat ym on käyty läpi. Ei ole apua löytynyt! Itse ongelmani aiheutin kun en avioliiton aikana laittanut mustaa valkoiselle mikä on minun, mies oli viisaampi ja avioehto suojasi hänen omaisuutensa. Niitä velkoja tässä maksellaan... "

    EI OLE MINUN KIRJOITTAMANI VIESTI, vaan kirjoittaja on joku toinen henkilö joka kertoo omista asioistaan! Minä en ole velkainen enkä missään velkaneuvonnoissa!

    On se kumma, että näitä toisiksi tekeytyviä löytyy joka palstalta! Täytyypä laittaa viestille poistopyynti.

    Eihän tuota nyt kukaan muu kuin tuo "Pomarkku.", sinun kirjoittamaksi luullutkaan. Muut erottavat että sinä käytät keskustelussa nimimerkkiä "kadunettäteinlapsia", etkä käytä "Nii-iiii" -nimimerkkiä. Aina näihin keskusteluihin tuppaa pomarkkuja sotkemaan. ;P

    Äänestä

"Pienellä paikkakunnalla ei ole työtä edes mainoslehtien jakajalle! "

Aina jotain on kun vain käyttää mielikuvitustaan. Lastenhoitoa, vanhusten auttamista, lumitöitä, nurmikon leikkuuta jne. Kaikkea voi keksiä kun vain on tahtoa.

Äänestä
  • Ei todella ole täälläkään...

    Äänestä

  • Monella pienten lasten vanhemmilla, vanhuksella, huonosti liikkuvalla, kiireisellä tms. voisi olla tarvetta lumitöiden tekijälle, ruohon leikkaajalle, polttopuiden hakkaajalle, haravoijalle tms. Jos ei pyydä mitään suurta liksaa vaan vaikka 5-8 euroa tunti ja edellytyksenä, että tekee työt hyvin. En osaa sanoa, että miten veroasiat hoidetaan jne. Edellytyksenä, että tekee työt hyvin.

    Joissakin paikoissa on sellainen kuin "kylätyöntekijä", joka tekee sekalaisia hommia. Sitähän voisi perustaa itsellensä ihna oman jobin kylätyöntekijänä?

    Äänestä

  • Mielikuvitusta! kirjoitti:

    Monella pienten lasten vanhemmilla, vanhuksella, huonosti liikkuvalla, kiireisellä tms. voisi olla tarvetta lumitöiden tekijälle, ruohon leikkaajalle, polttopuiden hakkaajalle, haravoijalle tms. Jos ei pyydä mitään suurta liksaa vaan vaikka 5-8 euroa tunti ja edellytyksenä, että tekee työt hyvin. En osaa sanoa, että miten veroasiat hoidetaan jne. Edellytyksenä, että tekee työt hyvin.

    Joissakin paikoissa on sellainen kuin "kylätyöntekijä", joka tekee sekalaisia hommia. Sitähän voisi perustaa itsellensä ihna oman jobin kylätyöntekijänä?

    Näitä Kylätalkkareitakin on jo joka kylällä pilvin pimein, aikuisikäisiä ammattitaitoisia hyväkuntoisia miehiä. paha siinä on 18v opiskelijan ruveta ammattitaidoillaan kilpailemaan.

    Näillä oikeilla kylätalkkareilla on omasta takaa konekanta eli lumilingot, moottorisahat, raivaussahat jne.... mitä on 18v opiskelijalla tarjota?

    Se on niin helppo sanoa ja neuvoa kun oma perse ei oo tulessa.

    Äänestä

  • niinpä niin.... kirjoitti:

    Näitä Kylätalkkareitakin on jo joka kylällä pilvin pimein, aikuisikäisiä ammattitaitoisia hyväkuntoisia miehiä. paha siinä on 18v opiskelijan ruveta ammattitaidoillaan kilpailemaan.

    Näillä oikeilla kylätalkkareilla on omasta takaa konekanta eli lumilingot, moottorisahat, raivaussahat jne.... mitä on 18v opiskelijalla tarjota?

    Se on niin helppo sanoa ja neuvoa kun oma perse ei oo tulessa.

    Aina voi kilpailuttaa ja ei ainakaan täällä meilläpäin ole mitään" kylätalkkareita",lähikaupungista löytyy kiinteistöyrittäjiä joiden palvelut on kovin kalliita.
    Täällä maalla asuu paljon iäkkäitä ihmisiä omakotitaloissa ja eivät jaksa enään pihatöitä tehdä, niin lapset ja lapsenlapset koittaa hoitaa ne omien töitten kanssa jotenkuten.

    Äänestä

  • Voihan sitä kaikkea keksiä ja leikkailla nurmia ja muita, mutta jos kukaan ei niistä maksa, niin eipä se tahto riitä.

    Äänestä

Ainakin maaseudulla on jo ylitarjontaa ns.hanttihommien tekijöille ja jos teet liian halvalla että saat töitä, niin mitä jää käteen? Mikäli yrität pimeää työtä tehdä niin riski narahtaa on liian suuri... Älkää tyrkyttäkö idiootteja ehdotuksia kun kaikkialla ei vaan asiat mene niin kun toivoisi!

Äänestä
  • Kaikki muut ehdotukset on ilmeisesti idiootteja paitsi neuvot miten saisitte toimeentulotukea. Se vaan varmaan kelpaa? Vaikka ap:n lapsi tekisi halvalla niin varmaan käteen jää enemmän kuin se 32 e/kk mitä nyt saa? Jos oikeasti on köyhä ja ei ole maitopurkkiinkaan aina varaa niin ei luulisi hirmuisesti nirsoilevan työn ja palkan suhteen. Itse olen lapsena kerännyt pulloja, poiminut mansikoita, jakanut lehtiä... Ja alkuun palkka voi olla huono, mutta myöhemmin se voi nousta. Itsekin tein alkuun tosi pienellä palkalla töitä, mutta pikkuhiljaa palkkani nousi ja sain vakipaikankin. Eikä ole pakko tehdä pimeää työtä. Ja mitä muuta jää käteen... arvokasta työkokemusta! Jota ap valitti, että lapsella ei ole ja siksi ei saa työtä. On totta, että on helpompi saada työtä kun on työkokemusta, mutta nekin jolla on ovat saaneet jostain sen ensimmäisen työpaikkansa. Jos paikakkunta on pieni eikä juuri ole työpaikkoja, ihmettelen minne niitä työhakemuksia lähettää 10 kpl viikossa?

    Kyllä monelle kelpaa 18 -vuotias haravoijakin, ei tarvitse olla lehtipuhallinta ja lumityötkin saa tehdä kolalla. Ja voihan asiakkaalla olle lumilinkokin itsellä. Meilläkin on, mutta joskus oli tilanne, että mieheni eikä minä sitä ehditty itse käyttää. Riippuu varmaan paikkakunnasta, mutta esim. paikkakunnalla, jossa esim. anoppini asuu, ei kyllä valitettavasti ole (en tiedä miltä paikakkunnalta olette, joten ei osaa antaa tarkkoja neuvoja ja nämä nyt on esimerkkejä) pilvin pimein kylätalkkareita. Ystävällinen naapuri onneksi auttaa minkä omilta töiltään ehtii. Välillä ollut kylätyöntekijä apuna. Anopilta löytyy moottorisahat, raivaussahat ym. ovat jääneet edesmenneeltä mieheltä. Ja onko tämä 18-vuotias edes käynyt kyselemässä töitä vaan ajattelut vaan, että en mä kuitenkaan töitä saa. Ja kun äitikin "kannustaa", että milläs sä kilpailet noille ja et sä töitä saa...

    Jos ei neuvot kelpaa niin älkää kyselkö... Lycka till!

    Äänestä

"Viesti: "Pienellä paikkakunnalla ei ole työtä edes mainoslehtien jakajalle! Voi hyvänen aika, kyllä kaikki velkaneuvojat ym on käyty läpi. Ei ole apua löytynyt! Itse ongelmani aiheutin kun en avioliiton aikana laittanut mustaa valkoiselle mikä on minun, mies oli viisaampi ja avioehto suojasi hänen omaisuutensa. Niitä velkoja tässä maksellaan... "

EI OLE MINUN KIRJOITTAMANI VIESTI, vaan kirjoittaja on joku toinen henkilö joka kertoo omista asioistaan! Minä en ole velkainen enkä missään velkaneuvonnoissa!

On se kumma, että näitä toisiksi tekeytyviä löytyy joka palstalta! Täytyypä laittaa viestille poistopyynti."

Missä vaiheessa esiinnyin sinuna? Minä kirjoitin esimerkin omasta elämästäni enkä ole väittänyt olevani sinä!!!

Äänestä

Siis rahanko takia sä teit kakarasi? Ei kannata hankkia niitä jos ei ole vara elättää.

Äänestä
  • Ai lapsetko ovat vain rikkaitten etuoikeus?

    Äänestä

Jos lapsesi 18-v saa opintotukea 32e kuussa sinä itse tienaat nettona noin 2500e ja enemmänkin jos sinulla on vähennyksiä,. Tämän tiedän omasta kokemuksestani. Tuollaisilla tuloilla kyllä maksaa asumisen ja ruuat kahdelle ihan hyvin myös täällä Helsingissä, joten turha vinkua. Minulla on tosin kaksi elätettävää ja sekin onnistuu mainiosti ja lukiokirjat yms mukana siin. Lisäksi on 20 v opiskelija joka asuu omillaan ja näin ollen myös elättää itsensä opintotuella ja lainalla. Asumista tai toimeentulotukea yms ei ole koskaan mieleeni tullut edes hakea.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kadunettäteinlapsia kirjoitti:

Kysyisin, onko tämä ihan yleinen linja, vai onko Hämeenlinnan sosiaalitoimistolla omat kriteerit tukien myöntämiseksi:
Minulla on kolme lasta, joista enää yksi suu kotona kanssani. Hän täytti 18, jolloin loppuivat elatustuki, lapsilisät loppuneet siis vuosi sitten. Hän opiskelee ammattikoulussa ja saa kelasta HUIMAT 32 euroa opintotukea kuussa (aikaisemmin HUIMAT 38 e, mutta määrää laskettiin vuoden alussa).

Haimme hänelle toimeentulotukea, jota ei kuulemma myönnetä, vaan minun tulee elättää hänet 21-vuotiaaksi asti. Sosiaalityöntekijän mielestä hänen tulee ottaa ehdottomasti opintovelkaa. Emme sitä kuitenkaa hakeneet, koska velaksi eläminen on kuitenkin aina velaksi elämistä, eikä töistä ole tulevaisuudessa mitään takeita.

Kysyin miten tilanne muuttuu, jos hän muutta omaan asuntoon: ei kuulemma mitenkään. He eivät aio silloinkaan toimeentulotukea myöntää, vaan minun kuuluu elättää hänet silti.

Elätän nyt siis kokonaan 18-vuotiaan "lapseni". Sen lisäksi avustan joka kuukausi toista lastani joka myös opiskelee, eikä hänellä rahat riitä aina ruokaan ja laskuihin. Tämä kaikki revitään minun selkänahastani ja pienestä palkastani.18 vuotias ei saa edes kesätöitä- kertaakan ei ole työssä ollut kun ei sellaista saa.

Miten voi olla, ettei hänelle myönnetä muuta kuin tämä 32 euroa kuussa kunnes täyttää 21 vuotta? Ja sosiaalityöntekijä myös uhkasi, ettei saa sen jälkeenkään mitään jos ei ole jo ollut työssä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu