Tulee dsg-sekoilu kalliiksi Volkkarille
http://www.tuulilasi.fi/artikkelit/volkswagen-kutsuu-kiinassa-384-181-dsg-autoa-korjaukseen
VW kiistää alussa kaiken tuttuun tapaansa....
VW liisterissä DSG:n kanssa!
44
1469
Vastaukset
- Artistihan
tuon dsg-surkeuden maksumies on. Ja mehän maksamme. Das Auto, heh, heh, hee....
- DSGjaDSG
Ei kannata yleistää. Tuo uutinen koskee 7 vaihteista kuivalevyistä DSG:tä. Ja sen Kiinan / Kiinassa tehtyjä versioita.
Esimerkiksi 6 vaihteinen öljykylpyisillä levyillä varustettu DSG on ihan eri tehtassa valmistettu täysin eri tuote.
DSG (kaksoiskytkin/suorakytkentävaihteisto) on samanlainen yleistermi kuin esim. CVT portaattomalle vaihteistolle. Se ei ole mikään tietty yksittäinen *tuote*.
Mutta nämä DSG mollaajathan kuolaavat jotakin löytämäänsä DSG autoa ja luulevat saavansa hinnan tippumaan kirjoittelemalla täällä puutaheinää...- vai ei saa yleistää?
Yleistää nimen omaan voi. VW:n dsg:t ovat olleet hanakoita porsimaan koko ajan, olipa märkä tai kuivakytkin. Ruotsissa taksikäyttöön ei suositella dsg-Volkkaria.
Mitä tuo muutakaan kertoo valmistajasta kuin voiton tavoittelu roskaa myymällä. Tuote testautetaan kuluttajilla, parannuksia ei tehdä ja lopuksi merkkikorjaamo kieltäytyy korjaamasta veloituksetta, sanoen ominaisuudeksi. VW:llä viat ovat ominaisuuksia.
Tyypillistä teutonien ylimielistä kusetusta... - muistellaan vanhoja
> Esimerkiksi 6 vaihteinen öljykylpyisillä levyillä varustettu DSG on ihan eri tehtassa valmistettu täysin eri tuote.
Sinähän huumorimies olet. Alkujaan tuo 6-vaihteinen oli se ainoa vaihtoehto ja sehän hankki heti kättelyssä mainetta vikapommina. Ja aivan erityisesti yhdistettynä TSI-moottoriin, joka tuolloin tarkoitti aina kaksoisahdettua versiota.
Mutta nou hätä, vag-papat selitti, että markkinoille tulee nyt uudempi 7-vaihteinen, jossa ei näitä ongelmia enää ole, sekä tietenkin käkikellomoottorin korvaajaksi pelkällä turbolla varustettu, jollainen on pomminluotettava, kun siinä ei enää ole sitä porsivaa kompuran kytkintä.
No, nyt kun meille on kertynyt kokemusta näistä parannetuista versiosta, muistellaan haikeasti miten luotettava tuo 6-pykäläinen olikaan & miten pikku juttu kompuran magneettikytkimen temppuilu olikaan verrattuna jakoketjun porsimiseen 50 tkm ajettuna. - Top5 Secret hys hys
Huono myyntipuhe, ei kannata fiksumpiaan yrittää kusettaa, lukenut että 3 miljoonaa DSG 7:aa korjataan, siis kaikki valmistetut ja myydyt, ei mikään pikkuvika varmaan kyseessä mutta top secret operaatio hys hys!
- 2013
Lukekaas tuo pitkä juttu loppuun, Ja miettikää......
http://www.tuulilasi.fi/artikkelit/volkswagen-kutsuu-kiinassa-384-181-dsg-autoa-korjaukseen- slsllslslslls
Fakta on se että Ruotsissa,ei myydä dsg-laatikoita takseiksi. Kertoo paljon laatikosta....
- Luuloa
slsllslslslls kirjoitti:
Fakta on se että Ruotsissa,ei myydä dsg-laatikoita takseiksi. Kertoo paljon laatikosta....
Faktasi on tässä:
>Vid årsskiftet upphör Volkswagen att sälja den gasdrivna Passat EcoFuel som taxi. I stället erbjuder man gasdrivna Touran EcoFuel med DSG-låda som taxilösning.
No ethän sinä tietystikkään osaa ruotsia, mutta kysy joltakin joka osaa. - OIKAISU HETI
Luuloa kirjoitti:
Faktasi on tässä:
>Vid årsskiftet upphör Volkswagen att sälja den gasdrivna Passat EcoFuel som taxi. I stället erbjuder man gasdrivna Touran EcoFuel med DSG-låda som taxilösning.
No ethän sinä tietystikkään osaa ruotsia, mutta kysy joltakin joka osaa.Älä vääristele tietoa. Teknikens värld nimenomaan kertoi, että myynnin keskeytyksen syynä oli se, että maahantuoja oli joutunut uusimaan Tukholman taksiin noihin Passatteihin 1-3 dsg-laatikkoa takuuaikana.
Mahtoi tulla maahantuojalle kalliiksi.
Noissa kaasu-Passateissa oli se 1,4 tsi kone ja 7 v. dsg laatikko sillä märkäkytkimellä. Ei kestä kuormitusta ja tiheitä vaihtoja eikä paljon vääntöjäkään, sillä se on tehty max 250 Nm:n koneille.
Tourania tarjotaan tilalle siksi, että siinä on 6-vaihteinen rankempi laatikko, minkä valmistaja toiveikkaasti arvelee kestävän pidempään.
Mutta miksi taksin omistaja vaihtaisi yhtä kakkaa toiseen kakkaan ? - Luuloa
OIKAISU HETI kirjoitti:
Älä vääristele tietoa. Teknikens värld nimenomaan kertoi, että myynnin keskeytyksen syynä oli se, että maahantuoja oli joutunut uusimaan Tukholman taksiin noihin Passatteihin 1-3 dsg-laatikkoa takuuaikana.
Mahtoi tulla maahantuojalle kalliiksi.
Noissa kaasu-Passateissa oli se 1,4 tsi kone ja 7 v. dsg laatikko sillä märkäkytkimellä. Ei kestä kuormitusta ja tiheitä vaihtoja eikä paljon vääntöjäkään, sillä se on tehty max 250 Nm:n koneille.
Tourania tarjotaan tilalle siksi, että siinä on 6-vaihteinen rankempi laatikko, minkä valmistaja toiveikkaasti arvelee kestävän pidempään.
Mutta miksi taksin omistaja vaihtaisi yhtä kakkaa toiseen kakkaan ?>Noissa kaasu-Passateissa oli se 1,4 tsi kone ja 7 v. dsg laatikko sillä märkäkytkimellä.
Ei vaan kuivilla kytkinlevyillä. 7 v DSG märkänä löytyy vain 4-vetoautoista.
Sen sijaan 6v DSG öljykylpykytkimellä on ihan eri suunnittelua ja tekoa.
Ja tuo lainaus oli juuri siitä Teknikens Världin artikkelista:
http://www.teknikensvarld.se/2012/12/29/37192/volkswagen-passat-slut-som-taxi/ - Negative5
Yritin lukea :)
Oho! Sivua ei löytynyt
Top Secret hys hys operaatio ei saa tästä puhua puhukaa jostain muusta tämä aihe on kiusallinen koska ei ole tiedossa miksi DSG 7 sekoilee kesken ajon, muka korjaus muka korjaa :)
Volkkarin asemassa julkaisisin näistä korjauksista dokumenttia niin ei tarvitsisi arvuutella, itse ruokkivat tätä keskustelua! - Ryhtiliike
slsllslslslls kirjoitti:
Fakta on se että Ruotsissa,ei myydä dsg-laatikoita takseiksi. Kertoo paljon laatikosta....
Kertoo myös paljon ruotsalaisista, eivät ole yhtä hyväuskoisia kuin suomalaiset nöyristelijät, täällä kukaan ei oikein tahdo myöntää oman autonsa vikoja koska pelkää että hinta tippuu, erittäin suoraselkäistä toimintaa jota on helppo käyttää hyväkseen.
- osssss
Negative5 kirjoitti:
Yritin lukea :)
Oho! Sivua ei löytynyt
Top Secret hys hys operaatio ei saa tästä puhua puhukaa jostain muusta tämä aihe on kiusallinen koska ei ole tiedossa miksi DSG 7 sekoilee kesken ajon, muka korjaus muka korjaa :)
Volkkarin asemassa julkaisisin näistä korjauksista dokumenttia niin ei tarvitsisi arvuutella, itse ruokkivat tätä keskustelua!Asialinja..
- jepajee8
Tuli joskus myytyä noitakin. Ja lähes joka toinen tuli takaisin korjattavaksi takuuseen. Asiakkailla oli yhteinen hassu piirre. Kaikki olivat sitä mieltä, että kävihän huono tuuri, kun juuri omalle kohdalle sattui se viallinen yksilö. Kyllä siitä kuuluu kiitos vanhemmalle vw kalustolle ja markkinointimiehille.
Tosin ei ne tsi moottoritkaan tunnu kestävän. Jakoketjut rallattaa ja vähän väliä tuntuu nosturin nokassa keikkuvan Golffi, josta on moottori sanonut sopimuksen irti ja vaihdetaan tehdasuuteen. - epätietoinen------
Tapahtuuko VW:n moottorien ja vaihteistojen valmistus
siellä Kiinan tehtaalla ?- samaa kuraa...
Mitäs sillä on väliä? Sama tekniikka, sama kone ja loota. Tehdäänhän volsuja muuallakin kuten kaikki meillekin tulevat farmari-Golfit Meksikon Pueblassa (luuletteko että se huumekartellin alakokelaana oleva Manuel on jotenkin tarkempi kasaaja), polot epsanjassa ja kaikki Audien koneet Unkarissa.
- Vagareena vagareena
Skoda yeti 2010vm 1,2 tsi dsg, kesti tsi melkein 45000km ja dsg melkein 50000km laatupelejä sanoisin, meni takuulla viimevuonna! Taksit ei enää käytä DSG:tä meilläpäinkään. VW-laatu= naurettavaa mutta asiakasuskollisuus jotain täysin järjellä käsittämätöntä! VAG on keksinyt ikiliikkuja työllistäjän TSI-DSG systeemillään. Paljonko Suomalaisilta vag autoilijoilta mennyt rahaa omista pusseista näihin korjauksiin??? miljoonia???
- tööttööt
Ja nyt on sitten Tekniikan Maailmakin (lue VW-mainoslehti) herännyt asiaan:
http://tekniikanmaailma.fi/uutiset/volkswagenilla-kiinassa-dsg-ongelmia
Lainaus:
"Huhtikuun alusta alkaen Volkswagen kutsuu Kiinassa tarkastettavaksi lähes 400 000 autoa, joissa on DSG-vaihteisto.
Vuoden ajan Kiinassa on kuohunut, kun asiakkailla on ollut ongelmia Volkswagenin ja Audin DSG-vaihteistolla varustettujen autojen kanssa. Kiinan laadun vahtikoira General Administration of Quality Supervision, Inspection and Quarantine kertoi asiasta ensimmäisenä ja Volkswagen vahvisti asian.
Tarkastuskäynnille kutsun piiriin kuuluu 21 automallia Volkswagen Passatista Sagitariin ja myös tuontiautoja, kuten Audi A3:ja, jotka on valmistettu helmikuun 2010 ja kesäkuun 2011 välillä. Volkswagen päätti tarkastaa autot sen jälkeen, kun niiden toimintahäiriöistä kerrottiin kansallisessa televisiossa.
Tiedotteessaan Volkswagen toteaa, että joissain tapauksissa auton elektroniikassa tai vaihteiston öljynpaineessa on ongelmia, jotka voivat aiheuttaa häiriöitä voiman välityksessä. Tarkastuskutsun piirissä olevat DSG-vaihteistot ovat 7-vaihteisia.
Korjauskustannusten arvioidaan olevan 400 - 1300 euroa per auto, joten operaatio on aika kallis. Jo aiemmin Volkswagen on jatkanut 7-vaihteisten DSG-vaihteistojen takuuta kahdesta vuodesta kymmeneen vuoteen niissä ilmenneiden ongelmien takia."- valmistajat kuriin
Eli tuollaisen 160 milj. - 500 milj. on se summa, minkä volkkari yritti vyöryttää ostajien maksettavaksi, mutta Kiinan viranomainen on tiukkana ja vaatii homman valmistajan piikkiin, niinkuin se kuuluukin.
Vain euroopassa on sellaisia lällyköitä ja munattomia kuluttajien edustajia, että valmistajien annetaan mellastaa vailla vastuuta.
Kiinan malliin vaan yhteynä rintamana, että "EI tuontia meille, jos valmistaja ei korjaa laitteitaan kunnolliselle tgasolle"
Näinhän menettelee mm. sähkötarkastuslaitos Elspecta. Ei päästä maahan esim. viallisia valaisiamia, vaan ne lähetetään takaisin.
Miksi ala-arvoista laatua olevia auton komponentteja tuodaan ? - Missä Trafi?
Eikä pelkästään Kiinassa vaan globaalisti 3 miljoonaa DSG 7 vaihteistoa korjataan näin olen lukenut netistä luotettavista lähteistä, vaihtuu kaikkiin uusi mekatroniikka öljyn lisäksi, hissun kissun vaihdellaan on top secret operaatio.
Tärkeää on saada ne kuntoon, mutta ennen korjausta pitäisi tulla ajokielto, on meinaan erittäin vakava vika se laatikon sekoaminen kesken ajon!!! Trafi voisi jo puuttua asiaan!
- AudiA5
No sensiitä saa kun ostaa VW:n.
Vähän lisää rahaa ja Audi alle niin ei ole ongelmia :))- ostajaparka
Kannattaako audiin satsata ? Näet A4 2,0 tdi maksoi sievoiset 38,500 €, mutta kun sen nokkaa vähän muokattiin ja laitettiin siihen seatin merkki, niin hinta olikin yllättäen 27.000 € . Oliko hinnassa marmoritiskilisä ?
- TM-kansakin tietää:
Täälläkin vw-ongelmat tuttuja:
http://tekniikanmaailma.fi/keskustelu/t6948- Juuri näin
Hah hah haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
- Audi sama!?
Eikös Audissa ole Volkkarin tekniikka eli ihan samat ongelmat.........?
- Syvästi pettynyt
Ainahan Vokkelo maksattaa romujensa korjaukset asiakkaalla.
- vw-polo 2010 dsg
Meni luotto vw-Poloon... lyhyesti, n40000km jakoketju vaihtoon.
50000km dsg temppuili ja n. viikko korjaamolla. 60000km vesipumppu
uusiksi. Mitähän seuraavaksi? T: vw polo 2010 dsg:n onneton omistaja- Laatu maksaa (paska)
No seuraavaksi uusi vokkelo tietty, jos se vaikka arpa osuis kohdalle, eihän salamakaan kahta kertaa iske samaan puuhun :)
- Jetaa ilolettaa
Aivan huoletonta on ollut ajaminen TSI-DSG kaksoisahdetulla vm2008 310 000km. Lämpimiä kesäpäiviä kaikille!
- Maanantaikappaleita
Toi pysyy ajossa koska siinä on jo viides tai kuudes uusi jakoketju, DSG kytkipaketteja useapi uus vaihettu, monesko kone menossa, entä montako mekatroniikkauksikköä meeny? Saatko henkilökuntahintaan korjaukset vai mikä se tuossa naarattaa? Sulla varmaan tiistaikappale kun noin hyvä on, muilla kasattu maanantaina :)
- hys hys hyttynen
Oho! Sivua ei löytynyt
- Rahalla saa
Suomen pienillä markkinoilla tuo autohin liittyvien ikävien uutisten vaivihkainen poistuminen arkistoista on maan tapa.
Toisin on maailmalla:
http://www.just-auto.com/news/volkswagen-recalls-more-cars-with-dsg-gearboxes_id135940.aspx
-This recall supplements one launched in April after a China Central Television programme exposed defects in the company's direct shift gearbox (DSG) automatic transmissions.
- Specialist2
Skoda on häviämässä tämän pelin... hitaasti, mutta varmasti
- usatakuuVW
Eipä nuo vika-asiat vanhene.
Usa ja Kiina hoitaa VW konsernin ruotuun..
- Ei_kaikki_paskaa
Mulla Passatti vm-06 2.0 TDI 6v DSG öljykylpyisillä levyillä. Ollut mulla uudesta asti. Huollot tehty moottorille ja laatikolle säännöllisesti. Nyt mittarissa 370 tkm. Käy ja kukkuu hyvin.
Ainoat viat olleet vuotava vesipumppu ja pakokaasun kierrätysjärjestelmän läppämoottori.- OmaaKokemusta
Näinhän se on että VW:n vioista pitää suurinta meteliä just ne yksilöt jotka eivät VW:tä omista. He ovat lukeneet näitä juttuja netistä ja ne jutut ovat kirjoittaneet yksilöt jotka toistavat netistä lukemaansa. Suurimmalla osalla näistä ei ole edes rahaa kunnolliseen autoon vaan he ajavat jollain kanahäkistä ostetulla loppuunajetulla katiskalla. Mitä sellainen kaveri voisi tietää nykypäivän autoista?
Itse elän reaalimaailmassa maksaen reaalimaailman laskuja. Siinä maailmassa VW on aivan verrattoman hyvä auto. Loistavat ajo-ominaisuudet ja autot ovat pysyneet kasassa jo useamman vuosikymmenen ilman korjauksia. Näillä mennään jatkossakin. - korjaussarja
Maine mennyttä, miten sen pystyy korjaamaan!
- kunnia.meni.maine.jäi
korjaussarja kirjoitti:
Maine mennyttä, miten sen pystyy korjaamaan!
Ei maine minnekkään ole hävinnyt. Vikapesän maine säilyy edelleen ja olematon virhevastuu entisellään. Kunnia tosin on mennyttä,jos sitä koskaan on ollutkaan.
- Toisella_merkillä
OmaaKokemusta kirjoitti:
Näinhän se on että VW:n vioista pitää suurinta meteliä just ne yksilöt jotka eivät VW:tä omista. He ovat lukeneet näitä juttuja netistä ja ne jutut ovat kirjoittaneet yksilöt jotka toistavat netistä lukemaansa. Suurimmalla osalla näistä ei ole edes rahaa kunnolliseen autoon vaan he ajavat jollain kanahäkistä ostetulla loppuunajetulla katiskalla. Mitä sellainen kaveri voisi tietää nykypäivän autoista?
Itse elän reaalimaailmassa maksaen reaalimaailman laskuja. Siinä maailmassa VW on aivan verrattoman hyvä auto. Loistavat ajo-ominaisuudet ja autot ovat pysyneet kasassa jo useamman vuosikymmenen ilman korjauksia. Näillä mennään jatkossakin.Jokainen auto – myös VW – on on tietenkin oma yksilönsä ja suurin osa Volkkareista pelittää kunnolla pitkäänkin. Minulla kuitenkin sattuu olemaan omaa kokemusta uutena ostamani VW:n (Golf Variant vm. 2008) vioistakin – juuri niistä vioista, joista täälläkin riittää eniten parran pärinää.
Sekä TSI-moottori että DSG7-vaihteistokin vaativat korjauksia samana kesänä 2011, pian takuuajan päättymisen jälkeen. Valmistajan vastaantuloista huolimatta pääsin maksamaan jakoketjun kiristinyksikön vaihdosta toista tonnia ja DSG-vaihteiston mekatroniikkayksikön vaihdosta työn osuuden, vähän vajaat kaksisataa. Vaihteisto ei tullut tällä kuntoon ja koko aski meni sitten uusiksi, tällä kerta sentään veloituksetta.
Seuraavat 4 vuotta mentiin ongelmitta ja autohan oli muuten ominaisuuksiltaan mitä mainioin luokassaan!
Kuluneena kesänä luovutin pelin edelleen kunnossa olevana vaihtoautoksi ja nyt nautiskellaan toisesta (kalliimmasta) merkistä. Toivottavasti viattomia vuosia tulee enemmän. - Voittamatonyhdistelmä
OmaaKokemusta kirjoitti:
Näinhän se on että VW:n vioista pitää suurinta meteliä just ne yksilöt jotka eivät VW:tä omista. He ovat lukeneet näitä juttuja netistä ja ne jutut ovat kirjoittaneet yksilöt jotka toistavat netistä lukemaansa. Suurimmalla osalla näistä ei ole edes rahaa kunnolliseen autoon vaan he ajavat jollain kanahäkistä ostetulla loppuunajetulla katiskalla. Mitä sellainen kaveri voisi tietää nykypäivän autoista?
Itse elän reaalimaailmassa maksaen reaalimaailman laskuja. Siinä maailmassa VW on aivan verrattoman hyvä auto. Loistavat ajo-ominaisuudet ja autot ovat pysyneet kasassa jo useamman vuosikymmenen ilman korjauksia. Näillä mennään jatkossakin.Ei ole TSI ja DSG yhdistelmän voittanutta !
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1131254
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1211133- 1381013
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä45855- 99843
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten316797Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82704Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54636Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist49619Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64592