Eikö Canon EF 85mm f/1,8 USM - objektiivilla pysty zoomata?

Avuton!

Pitääkö minun hankkia joku erillinen zoomi-osa putkeeni vai eikö tällä putkella saa tosissaan kuin "yhden kokoisia" kuvia?

Tämän lisäksi putken automaattifocus ei toimi. Miksi objektiiviin on edes lisätty tämä af-toiminto jos se eo ole käytettävissä?

Toivottavasti joku osaisi auttaa :)

11

286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hjwhgf

      Ei ole zoomi.
      Laita se objektiivin kyljessä oleva kytkin AF-asentoon.

    • kekeke

      Avuton! equals provo?

    • Zoomiosa

      ”eikö tällä putkella saa tosissaan kuin "yhden kokoisia" kuvia?”
      – tarkoitat varmaan ns kymppikokoa?

      No ei todellakaan saa jos ei osaa. Samasta syystä saa vain yhdestä kohteesta kuvia. Yleensä kuvan koko ei johdu putkesta vaan kennosta. Yleensä digikameran valikosta valitaan kuvan resoluutio. Paperille siitä voit sitten tulostaa ihan kaiken kokoisia kuvia

      Tilanne helpottuu sitten kun opit kävelemään ja osaat kääntää kameraa.

      ”Zoomiosa putkeeni” pitää ehdottomasti hankkia. Se on lakisääteinen pakollinen varuste.

      • Jalkazoomi

        Voihan sitä käyttää ns jalkazoomia eli tuon kävelemisen taito on siinä erittäin oleellista. Kun kävelet lähemmäksi kuvauskohdetta ( tai kauemmaksi) niin huomaat että sen kuvauskohteen koko muuttu samalla. Ei kaikkeen kuvaamiseen tarvita aina zoomia ( se on vain laiskoja tai liikuntarajoitteisia varten).


      • niin huomaat
        Jalkazoomi kirjoitti:

        Voihan sitä käyttää ns jalkazoomia eli tuon kävelemisen taito on siinä erittäin oleellista. Kun kävelet lähemmäksi kuvauskohdetta ( tai kauemmaksi) niin huomaat että sen kuvauskohteen koko muuttu samalla. Ei kaikkeen kuvaamiseen tarvita aina zoomia ( se on vain laiskoja tai liikuntarajoitteisia varten).

        Tuleeko suurempia kuvia jos kävelee lähelle?
        Kuinka läheltä/kaukaa pitää kuvata, että tulee ns. kymppikuva (10x15 cm)?

        ”kuvauskohteen koko muuttu samalla”
        Kuinka suureksi voin muuttua jos kuvaaja tulee ihan lähelle?


    • Kyllähän kuvia saa erikokoisina. Tilatessa kopioita pitää vain valita sopiva koko. Ei kai kiinteäpolttovälinen objektiivi voi olla niin hankala käsittää? Kiinteällä polttovälillä saadaan parempi hinta/laatusuhde, kun katsotaan valovoimaa ja piirtokykyä sekä vääristymiä. Ei sitä saa millään lisäosalla zoomiksi. Jos tarvitse zomia, käytä sitä kittilasia.

    • Kolmella kakkulalla

      Zoomaus onnistuu zoom-objektiiveilla. Ne paremmat kuvat onnistuvat kiinteäpolttovälisillä, joita kutsutaan myös nimellä prime.

      Zoom-objektiiveihin ei onnistuta saamaan aikaan yhtä suurta valovoimaa ja yhtä hyvää piirtokykyä kuin primeihin. Moni ammattilainen jättää zoomaamisen suosiolla harrastelijoiden leikiksi.

      Olen itsekin vasta zoom-asteella: kolmesta kakkulastani kaksi on zoomeja ja vain yksi prime. Toivon rikastuvani sen verran, että pystyn hankkimaan lisää primeja ja oppivani kuvaamista sen verran, että voin jättää zoomaamisen vähemmälle.

    • Avuton!

      Kävelyssä ei ole ollut ongelmia. Outoa on mielestäni ollut se, että jos haluan saada koko(vartalo)kuvia tulee minun seistä kohteesta hyvinkin kaukana.

      Vaikka siirtäisin objektiivin kyljessä olevan kytkimen MFsesta AFkseen ei tapahdu "autofokusta". Johtuuko tämä huonoista tarkennuspisteistä?

      Olen näköjään muotoillut kysymykseni väärin/ hakenut vastausta toiseen kysymykseen. Haluaisin pikemminkin tietää voiko tällä putkella saada laajempaa kuvaa?

      Kiitos kuitenkin hyvistä vastauksista.

    • väärin/hakenut

      Haluaisin pikemminkin tietää voiko tällä putkella saada laajempaa kuvaa?

      —joo voi saada. Tarvitset objektiivin vain nokalle kiinnitettävän 58 mm laajakulmalisäkkeen.

      • Avuton!

        Kuulostaa varmasti tyhmältä, mutta mistä tiedän minkä 58mm laajakulmalisäkkeen pystyn kiinnittämään objektiiviini?

        Selasin internetiä hakisanalla "laajakulmalisäke 58mm" ja törmäsin putkiin jotka olivat esim.

        Canon WD-H58W (58mm, 0,8 x), laajakulmalisäke
        ja
        Canon Laajakulma WD-H58W

        Tälläinen laajakulmalisäkekö minun tulisi hankkia? Kuinka kallis kyseinen lisäke on?


        Kiitos vielä! :)


    • zoomaamaan

      Jos zoomaamaan haluaa päästä, niin siihen ei laajakulmalisäkkeet auta. Mitä jos hankkisit ihan vaan zoom-objektiivin? Tuota 85 millistäkin sitten voi tietysti käyttää sopivissa tilanteissa, tai myydä vaikka pois jos tuntuu ettei sille ole mitään käyttöä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      17
      3762
    2. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      3017
    3. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2894
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      40
      2231
    5. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      80
      1153
    6. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1019
    7. Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.

      Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul
      Maailman menoa
      355
      950
    8. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      47
      935
    9. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      211
      866
    10. Alex ja Sanna taas Bilderberg-kokoukseen

      Kansainvälinen parivaljakkomme on taas yhdessä siellä missä tapahtuu. https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/09eda060-635e
      Maailman menoa
      135
      833
    Aihe