kysymyksiä

???

olen menossa ekaa kertaa dubrovnik:iin kuinka pitkä matka siletä on mennä esim. montenegroon tai bosniaan ajallisesti?
jääkö päiväreissulla aikaa minkä verran paikan päälle?
onko kokemusta päivän veneristeilystä krotiassa - mikä matkanjärjestä olisi hyvä ja luotettava ?

1

419

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Akiantti

      Montenegron raja on alle tunnin päässä. Kotorin lahdelle on rajalta lyhyt matka. Minne haluat Montenegrossa, jossa € on rahayksikkönä?

      Montenegron läpi pääsee aika vähällä Albaniaan; ymmärtääkseni joku saattaa järjestää päiväretkiäkin. Jos nyt menisin D:iin, kävisin varmaan A:ssakin!

      Samoin Bosnia-Herzegovinan rajalle on lyhyt, mutta minne matka? Mostar taitaa olla hyvä vaihtoehto. ~100km, 2-3h sivu (vuoro)bussilla?

      Tiedonhakuvinkkeinä tarjoan oikealla yläviistossa olevaa "Keskusteluhaku" osiota. Kirjoita hakukenttään "Dubrovnik" ja saat koko joukon asiallisia ja hyvälaatuisia keskusteluketjuja joista löytyy vastauksia kysymyksiisi enemmän kuin toivotkaan. Toinen vinkki on google.maps.fi (tai .hr). Sielläkin Dubrovnik hakuun. Tiedon haku sujuu parhaiten, kun on jotakin konkreettista mielessä.

      Pidän Kroatiaa matkailijan kannalta turvallisena maana matkustella omin nokkinensa, vertaisin Suomeen. Erilaisten aikataulujen etsintä voi olla haasteellista, mutta muutaman kerran kokeilleena voin sanoa, että yritys palkitaan. Jostain kumman syystä siellä on tapana ostaa bussiin matkaliput bussiasemalta, jos sellainen on (tai on sieltä lähdössä).

      Jalkautuminen perusväestön keskuuteen on osa kulttuuriin tutustumista. Oppaat kyllä näyttelee kivitaloja tai vaikka sopimuksen tehneitä perusmummoja, mutta missäs koet tavallisen paikallisen ihmisen muualla kuin heidän keskellään ominpäin seikkaillen? Onneksi Kroatiassa on harvakseltaan ostosh*******jä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      99
      3161
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      49
      2571
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      53
      1399
    4. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      335
      1170
    5. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      43
      1131
    6. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      931
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      11
      911
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      740
    9. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      54
      710
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      38
      695
    Aihe