Neuvoa vailla?

Miksi Audi? -.-"

Tuli ostettua pikku projekti. 89vm Audi 80s. Haluaisin tietää että mistä tiedän, että kaasari tulisi vaihdattaa. Audissa tyhjäkäynti on huono ja kun polkaisee kytkimen pohjaan esim ajaessa ja painaa jarrua niin auto ei meinaa pysyä käynnissä. Eli kone alkaa tutisemaan matalilla kierroksilla ja virrat pätkii tietenkin.
Voiko manuaali ryypyllä olla tekemistä asian kanssa?
Inhottava tapa tullut audille, ei ole mukavaa mitenkään olla liikennevaloissa alamäessä:D Tosiaan olen naishenkilö, ja haluan oppia autoista projektin kautta. Apua?

3

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • El Pollo del Muerta

      Hyvin harvoin, jos ollenkaan, on tarvetta kaasuttimen vaihdolle.
      Voi olla mahdollista, että kaasuttimen perushuolto on paikallaan.
      Kaikki muut ulkoiset muuttujat pitää myös olla kohdallaan. Näitä ovat imusarjan puhtaus mahdollisesta huohotinhöyryjen öljytöhkästä, joka myös karstoittaa venttiililautaset, sytytysennakko, venttiilivälykset, ilmansuodattimen ja polttoainesuodattimen kunto, mahdolliset imu- ja / tai alipainevuodot, virtalaitteiden kunto. Etanolibensiini aiheuttaa lisäksi omia ongelmia, joista selviää lisäaineistamalla.
      Etene huoltokohde kerrallaan ja vasta viimeisenä on kaasuttimen huolto.

    • naisen logiikkaa

      Onnea projektiin, mutta täältä ei tosiaankaan kannata kysellä neuvoja.

    • autokorjaus

      Imuvuotoa voit etsiä esim. starttipilottispraylla letkujen liitoksista ja kaasarin läpi menevästä akselista, imusarjanliitoksista, myös kaasarin kumijalasta(yleinen syy) tämä voi myös selvitä painamalla kaasaria auton käydessä jolloin tyhjäkäynti paranee samoin kuin spraytä käyttäen. Jarrupolkimen painamisen vaikuttaminen tyhjäkäyntiin kielii jarrutehostiminen alipaineventtiili vuodosta, mutta tulloin auto käy muuten hyvin tyhjäkäyntiä eli tämän voit sulkea pois jos auto käy huonosti tyhjäkäyntiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      73
      1910
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1653
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      147
      1197
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      688
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      198
      652
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      636
    7. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      190
      551
    8. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      54
      537
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      488
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      462
    Aihe