Aappo Lämsä-aiheinen kasku

Kasku Uaposta

Kun keskustelussa näyttää olevan pieni tauko, kerronpa yhden Aappo Lämsää sivuavan, tositapahtumaan perustuvan kaskun.

Edesmennyt Väinö-niminen työkaverini, jolle Alkon tuotteetkin hyvin maistuivat, ja eikä ollut tapana valittaa niiden laadusta, oli kuitenkin kerran erehtynyt ostamaan uutta merkkiä, joka nautittuna osoittautui todella pahan makuiseksi. Viina maistui jopa niin kuvottavalta, että se uhkasi jäädä juomatta.

Niinpä Väinölle juohtui mieleen tuuma, miten hän pääsisi eroon tästä riittoisasta aineesta: "Minähän juotan tämän Lämsän Aapolle." Aappo oli hänen mielestään mies, jolle toisen tarjoama ryyppy oli tapana maistua houkuttelematta.

Niinpä Väinö valmistautuu tulevaan kestitykseen pitämällä pulloa kesähelteessä verannan ikkunalla, jossa se lämpeni 40 aseteiseksi. Lämpötilan nousuhan tunnetusti voimistaa alkoholituotteen makuelämystä...

Väinö asuu Lähteentiellä, josta käsin hän kerran huomaa Aapon etenevän Asematietä kohti linja-autoaseman rakennuksia. Väinö arvaa, minkä valtion monopoliliikkeen vaiheille Aappo on suuntaamassa. Niinpä hän tempaa pahanmakuisen pullon taskuunsa ja kiirehtii lyhyempää reittiä viinakaupan vaiheille hyvin "ottavan" näköisenä seisomaan.

Pian Aappo ilmestyykin nurkan takaa ja suunnistaa suoraan Väinön juttusille. Tulija osaa arvella kaverin asioineen "aikamiesten kaupassa" ja vihjaisee, etteikö mahdillisesta tuotetteesta olisi jo aika ottaa pieniä maistiaisia.

No, Väinö tuumaa, että "satuitpa kysymään oikealta mieheltä. Mennäänpä vähän tuonne lyyskään, niin eiköhän täältä taskunpohjalta jotain löydy":

Vesakossa Väinö tarjoaa Aapolle pullon, josta tämä kiireesti horaisee tukevan ryypyn. Mutta tällä kertaa kokeneen ´"alan miehen" suoritus päättyy melkoiseen kakisteluun. Sen päätteeksi hyvänä juttumiehenä tunnettu Aappo tekee tulevien tapaamisten tarjoilua varten räätälöidyn diplomaattisen analyysin: "No, en minä nyt sano, että tämä pahhoo oel... mutta vähä semmosta erikoesen makusta..."

Väinö ei ole ymmärtävinään hienovaraista kritiikkiä, vaan kehottaa ottamaan toisellekin jalalle...

1

264

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • John Wayne

      Muistatko sen jutun "KUSTA PERKELE!" Aappo vastaa:Niinkö sinustakkii?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      89
      2158
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      138
      1796
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      173
      1333
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      229
      805
    5. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      65
      744
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      10
      721
    7. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      60
      720
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      211
      619
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      49
      587
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      47
      550
    Aihe