Aikomus lähteä Madeiralle Toukokuussa ja ajatuksena ottaa risteily sieltä kyseiselle saarelle. Siellä käyneet tietänevät kannattaako ottaa joku kiertomatka kyseisellä saarella vai lekotella beachillä suurin osa aikaa. Matka kestänee pari tuntia / suunta, mutta mikä on aika jonka kerkeää olla perillä?? Hinta lienee n. 60 eur/höä?? Lähteekö lautta Funchalista vai mistä?
Lisäksi minua kiinnostaa levado patikointien lisäksi hissimatka Montelle tai jollekin kukkulalle. Mitä suosittelette ja kannattaako tulla alaskin hissillä vai patikoida? Mitä osapuilleen kustantaa??
Porto Santo ??
9
635
Vastaukset
- Fuchallinks
Lautat
http://www.portosantoline.pt/index.php?lang=en&itemid=1
Keskusta - Monten kaapelihissi
http://www.telefericodofunchal.com/index_UK.html
Monte - Jardim Botanique kaapelihissi
http://www.telefericojardimbotanico.com/
Saarelta on ainakin kolme muutakin kaapelihissiä Funchalin ulkopuolella.
Porto Santo on aika pieni paikka ja patikointikin on makuasia, joten oman maun mukaan.- Kujj
Tattis! Aikaa näyttää jäävän riittävästi . Taidamme viettää enimmän ajan beachillä mikäli sää sallii ja jalkapelissä tutustua saareen . Tietääkö joku mahdollisesti mikä paras merivesiallas uintitreeniävarten funchalissa??
- Lidon allas
Kujj kirjoitti:
Tattis! Aikaa näyttää jäävän riittävästi . Taidamme viettää enimmän ajan beachillä mikäli sää sallii ja jalkapelissä tutustua saareen . Tietääkö joku mahdollisesti mikä paras merivesiallas uintitreeniävarten funchalissa??
Lieneekö paras allas perinteinen Lidon allas
http://www.madeira-web.com/PagesUK/beaches/lido.html
http://maps.google.fi/maps?hl=fi&ll=32.635734,-16.932485&spn=0.001972,0.004128&geocode= &t=h&z=19
Jollakin hotelilla voi olla toki hyviä. - Uimaan1
Lidon allas kirjoitti:
Lieneekö paras allas perinteinen Lidon allas
http://www.madeira-web.com/PagesUK/beaches/lido.html
http://maps.google.fi/maps?hl=fi&ll=32.635734,-16.932485&spn=0.001972,0.004128&geocode= &t=h&z=19
Jollakin hotelilla voi olla toki hyviä.Lidon uimala on suljettu.
- Funchalin Weismuller
Uimaan1 kirjoitti:
Lidon uimala on suljettu.
Remontissako liene ? mikä sitten mahtaa olla toiseksi paras ?? vai avautuneeko tuo Lido lähi viikkoina ?
- .....
Funchalin Weismuller kirjoitti:
Remontissako liene ? mikä sitten mahtaa olla toiseksi paras ?? vai avautuneeko tuo Lido lähi viikkoina ?
Lido oli suljettu jo v. 2012, joten tuskin aukeaa lähivuosinakaan jos koskaan.
- annli1
Tiedätkö syyn uimalan sulkemiseen?
- Uimaan1
Lidon uimala on joskus täyttynyt mudasta. Sitä on puhdistettu, mutta on kai ollut epävarmaa pysyykö puhtaana.
Koko uimalan alue on suljettu ja se on päässyt jo autioitumaan, joten ei varmaankaan avaudu.
Lido promenadia eteenpäin, eli länteen, mentäessä löytyy pari uimalaa: Clube Naval ja Ponta Gorda. Uimaan1 kirjoitti:
Lidon uimala on joskus täyttynyt mudasta. Sitä on puhdistettu, mutta on kai ollut epävarmaa pysyykö puhtaana.
Koko uimalan alue on suljettu ja se on päässyt jo autioitumaan, joten ei varmaankaan avaudu.
Lido promenadia eteenpäin, eli länteen, mentäessä löytyy pari uimalaa: Clube Naval ja Ponta Gorda.Lidon allas "täyttyi mudasta" ja erilaisista luonnon jätteistä todennäköisesti 20.2.2010 sattuneissa rankkasateissa, jotka aiheuttivat noin miljardin euron omaisuusvahingon ja 40 ihmisen kuoleman. On varsin todennäköista, että alue kunnostetaan joskus, vähintään hamassa tulevaisuudessa. Lidon allasta on mahdollisesti sivuttu mainittua luonnonkatastrofia koskeneessa keskustelussa tällä palstalla. Nämä keskusteluketjut löytyvät tällä sivulla sijaitsevalla hakutoiminnolla Laaja haku.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944791Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353076Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k532995Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281551Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271252- 471199
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.71026Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu781001Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52989Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981