Plitvicka Jezeran kansallispuisto (Kroatia)

????

kuka tietäisi sanoa kuinka pitkä matka on duprovnik istä Plitvicka Jezeran kansallispuisto (Kroatia) ja kannattaako mennä itse omalle retkelle vai järjestetäänkö sieltä valmiita retkiä? miten matka kannattaa tehdä?
ei kiinnosta itse vuokrata kulkupeliä. kenellä olisi kokemusta?
onnistuuko retki 1 päivän päiväretkenä ?

luin vr sivuilta, että tämä puisto oli listattu euroopassa 10 kauneimman joukkoon.

4

752

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • liian pitkä

      Onhan tuo pitkä matka ettei taida yhden päivän aikana onnistua. Splitistä lyhyempi ja Zadarista vielä lyhyempi matka.

    • Akiantti

      Hei kyssäri,

      Tässä jotakin Dubrovnik lähtöpisteenä -juttuja kun kulkee omalla henkilöautolla tai turistibussin (jos sei ei poikkeile liikaa) kyydissä

      Jos olet ajanut jossakin Suomen kolmesta isoimmasta kaupungista, pärjäät kyllä Kroatiassakin.

      maps.google.fi antaa matka-ajaksi Plitvitce -matkalle reilut 5 tuntia suuntaansa. Paikka on hieno, en voi muuta sanoa, käynyt kun olen. Jos puistossa aikoo viettää 4 tuntia, on aikabudjetti suurinpiirtein 5 1 4 1 5. Eikä vielä ole syöty tai kaffiteltu, otetaanko kellosta lisäaikaa vai vähennetäänkö puistossa oloa? Keskusteluita seuranneena on jäänyt muistiin jonkun neuvo: osta liput etukäteen, aamuisin on ruuhkaa kassoilla.

      Luulenpa, että lähes yhtä hyvä valinta olisi Krka -niminen luonnonpuisto, perin vesipitoinen sekin. Sinne on matkaa reilut 3 tuntia suuntaansa (Dubiksesta). Siellä saa uidakin, jota Plitv:ssa ei saa tehdä. Krka sijaitsaee Splitistä luoteeseen, tietä myöten mitattuna n. 70km päässä sieltä. Haluaisin käydä!

      Biokovon luonnonpuisto on taas vuoristossa - ihan mukava sekin. 2,5 tunnin päässä, Makarskan kohdalla. Siellä lämpötila on n 6-10 astetta vähemmän kuin alhaalla.

      Mostar Bosnia-Herzegovinassa on lyhyen matkan päässä. Albania - sen haluaisin nähdä - se on jo 4-5 tunnin päässä.

      Ota seuraavalla reissulla Zadar pääpaikaksi. Sieltä on kohtuumatkat kumpaankin vesistöiseen luonnonpuitoon, eikä paha matka vaikka Split'iinkään. Muista saaret!

      Ja hyviä vinkkejä on lisää toisissa ketjuissa.

      • ???

        kiitti hyvistä vinkeistä ehkä menemme Krka -niminen luonnonpuistoon tällä kertaa.
        autoiltu on pitkin eurooppaa myös isoissa kaupungeissa se ei ole ongelma, mutta nyt ei kiinnosta itse ajella. nyt on vain 6 päivän reissu ja studio varattu booking com:ista niin ei viitsi yö reissuja tehdä.
        tämä on eka reissu kroatiaan seuraava reissu täytyy tehdä eri paikkaan niin pääsee näkemään muuta uutta. bosniaan varmasti tarvii mennä ja ehkä montenegroon.


      • hipahippula
        ??? kirjoitti:

        kiitti hyvistä vinkeistä ehkä menemme Krka -niminen luonnonpuistoon tällä kertaa.
        autoiltu on pitkin eurooppaa myös isoissa kaupungeissa se ei ole ongelma, mutta nyt ei kiinnosta itse ajella. nyt on vain 6 päivän reissu ja studio varattu booking com:ista niin ei viitsi yö reissuja tehdä.
        tämä on eka reissu kroatiaan seuraava reissu täytyy tehdä eri paikkaan niin pääsee näkemään muuta uutta. bosniaan varmasti tarvii mennä ja ehkä montenegroon.

        Jos ei Plitviceen saakka tule lähdettyä kannattaa ehdottomasti käydä Krkissa. Se on todella kaunis ja ehdottomasti käymisen arvoinen paikka. Splitistä olen itse käynyt järjestetyllä retkellä, ehkä Dubrovnikistakin niitä järjestetään. Omalla kyydillä toki kun menee pystyy vaikuttamaan aikatauluun. Jos menet järjestetylle retkelle suosittelisin ottamaan evästä mukaan. Retkiläisille ruokailua tarjotaan,mutta omasta kokemuksesta voin sanoa, että ruokapaikoisa kovasti ruuhkaa ja ruokia sai odottaa melko kauan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      119
      7041
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      404
      6753
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3413
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      130
      2976
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2564
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      43
      2124
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1864
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1727
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1397
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1287
    Aihe