Plitvicka Jezeran kansallispuisto (Kroatia)

????

kuka tietäisi sanoa kuinka pitkä matka on duprovnik istä Plitvicka Jezeran kansallispuisto (Kroatia) ja kannattaako mennä itse omalle retkelle vai järjestetäänkö sieltä valmiita retkiä? miten matka kannattaa tehdä?
ei kiinnosta itse vuokrata kulkupeliä. kenellä olisi kokemusta?
onnistuuko retki 1 päivän päiväretkenä ?

luin vr sivuilta, että tämä puisto oli listattu euroopassa 10 kauneimman joukkoon.

4

797

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • liian pitkä

      Onhan tuo pitkä matka ettei taida yhden päivän aikana onnistua. Splitistä lyhyempi ja Zadarista vielä lyhyempi matka.

    • Akiantti

      Hei kyssäri,

      Tässä jotakin Dubrovnik lähtöpisteenä -juttuja kun kulkee omalla henkilöautolla tai turistibussin (jos sei ei poikkeile liikaa) kyydissä

      Jos olet ajanut jossakin Suomen kolmesta isoimmasta kaupungista, pärjäät kyllä Kroatiassakin.

      maps.google.fi antaa matka-ajaksi Plitvitce -matkalle reilut 5 tuntia suuntaansa. Paikka on hieno, en voi muuta sanoa, käynyt kun olen. Jos puistossa aikoo viettää 4 tuntia, on aikabudjetti suurinpiirtein 5 1 4 1 5. Eikä vielä ole syöty tai kaffiteltu, otetaanko kellosta lisäaikaa vai vähennetäänkö puistossa oloa? Keskusteluita seuranneena on jäänyt muistiin jonkun neuvo: osta liput etukäteen, aamuisin on ruuhkaa kassoilla.

      Luulenpa, että lähes yhtä hyvä valinta olisi Krka -niminen luonnonpuisto, perin vesipitoinen sekin. Sinne on matkaa reilut 3 tuntia suuntaansa (Dubiksesta). Siellä saa uidakin, jota Plitv:ssa ei saa tehdä. Krka sijaitsaee Splitistä luoteeseen, tietä myöten mitattuna n. 70km päässä sieltä. Haluaisin käydä!

      Biokovon luonnonpuisto on taas vuoristossa - ihan mukava sekin. 2,5 tunnin päässä, Makarskan kohdalla. Siellä lämpötila on n 6-10 astetta vähemmän kuin alhaalla.

      Mostar Bosnia-Herzegovinassa on lyhyen matkan päässä. Albania - sen haluaisin nähdä - se on jo 4-5 tunnin päässä.

      Ota seuraavalla reissulla Zadar pääpaikaksi. Sieltä on kohtuumatkat kumpaankin vesistöiseen luonnonpuitoon, eikä paha matka vaikka Split'iinkään. Muista saaret!

      Ja hyviä vinkkejä on lisää toisissa ketjuissa.

      • ???

        kiitti hyvistä vinkeistä ehkä menemme Krka -niminen luonnonpuistoon tällä kertaa.
        autoiltu on pitkin eurooppaa myös isoissa kaupungeissa se ei ole ongelma, mutta nyt ei kiinnosta itse ajella. nyt on vain 6 päivän reissu ja studio varattu booking com:ista niin ei viitsi yö reissuja tehdä.
        tämä on eka reissu kroatiaan seuraava reissu täytyy tehdä eri paikkaan niin pääsee näkemään muuta uutta. bosniaan varmasti tarvii mennä ja ehkä montenegroon.


      • hipahippula
        ??? kirjoitti:

        kiitti hyvistä vinkeistä ehkä menemme Krka -niminen luonnonpuistoon tällä kertaa.
        autoiltu on pitkin eurooppaa myös isoissa kaupungeissa se ei ole ongelma, mutta nyt ei kiinnosta itse ajella. nyt on vain 6 päivän reissu ja studio varattu booking com:ista niin ei viitsi yö reissuja tehdä.
        tämä on eka reissu kroatiaan seuraava reissu täytyy tehdä eri paikkaan niin pääsee näkemään muuta uutta. bosniaan varmasti tarvii mennä ja ehkä montenegroon.

        Jos ei Plitviceen saakka tule lähdettyä kannattaa ehdottomasti käydä Krkissa. Se on todella kaunis ja ehdottomasti käymisen arvoinen paikka. Splitistä olen itse käynyt järjestetyllä retkellä, ehkä Dubrovnikistakin niitä järjestetään. Omalla kyydillä toki kun menee pystyy vaikuttamaan aikatauluun. Jos menet järjestetylle retkelle suosittelisin ottamaan evästä mukaan. Retkiläisille ruokailua tarjotaan,mutta omasta kokemuksesta voin sanoa, että ruokapaikoisa kovasti ruuhkaa ja ruokia sai odottaa melko kauan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      91
      1052
    2. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      55
      732
    3. Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat

      https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe
      Savonlinna
      35
      614
    4. Ei näytä hyvältä

      Kyllä nyt Ähtäriä viedään vesikelkalla. Neuvotteliat untuvikkoja kaikki. Mikko tietty tapansa mukaan loikki puheenjohtaj
      Ähtäri
      39
      546
    5. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      49
      490
    6. Jos vielä toivot...mies...

      Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi
      Ikävä
      46
      475
    7. On ikävä sua

      Muru.
      Ikävä
      31
      469
    8. Ilahtuisin jos laittaisit viestin

      Mutta et niin tee 😔 sillä sun mielestä on mun vuoro.
      Ikävä
      34
      447
    9. Minkä haluaisit

      Nähdä kaivatultasi
      Ikävä
      38
      434
    10. Olet hurmaava

      Olet paras mies, joka on tullut vastaan. Sinussa on jotakin, mitä muissa ei ole. En vaan tiedä, mikä on oikein sinun su
      Ikävä
      14
      431
    Aihe