Miksi ostat Toyotan

Epäileväinen...

Perusteluja kiitos...

27

395

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ongelmaton

      Huolettomuuden vuoksi. Neljäkymmentä vuotta automerkeistä on jotakin opettanut. Ensimmäinen auto 16,5 vuotiaana ja siitä lähtien liikenteessä.
      Muuten parempia löytää pilvin pimein.

      • kauppaa yli 20v

        olen samaa mieltä.itse olen ollut töissö toyotalla ja vag konsernissa.ei voi puhua samana päivänä kestävyydestä.itse ajan toyotalla eikä tule vag:n autoja meille.


    • köffff

      elä osta tojota ruostuu, kaasu hirttää kiinni ,lopuks airbag jysähtää naamaan ,hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa,hhhhhiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

    • Eläman kokemus on osoittanut ,että huonompaan ei kannata vaihtaa ja parenpaa ei saa!!!!!!!!!!!!!!!!!!

      • Nippon deeku

        Juttujen perusteella se elämänkokemus on hankittu peräkammarinpoikana äidin helmoissa. Muutenkin varauksella pitää suhtautua terojen kokemuksiin.

        Ai niin olitkin ajomiehiä, reilu 10 000 km vuodessa nauriksella... :D


    • tero ultimate terska

      Haluaisiko nippon deeku joskus vetää tojoteroa turpaan? kun tuntuvat noin kovasti v*tuttavan. Tervetuloa, ota kavereita mukaan että pärjäät.

    • ainatoyo

      Käytetyn toyotan voi ostaa puhelimessa, muita merkkejä en uskaltaisi. Vanhat romutkin viedään käsistä, jos viitsii ilmon laittaa nettiautoon. Joskus laitoin loppuun ajetun toyon dieselin myyntiin puhelin soi 5min päästä ilmon laittamisesta ja kaupat syntyi heti. On toyota vaan niin haluttu merkki vanhana ja loppuunajettunakin ;)

      • haluttu merkki :)

        Terot ostaa teroilta ja kertoo jo haitallisesta tyhmyydestä.


      • ainatoyo
        haluttu merkki :) kirjoitti:

        Terot ostaa teroilta ja kertoo jo haitallisesta tyhmyydestä.

        Tämän viimeisen jonka myin niin osti volvomies itselleen käyttöautoksi ;)


    • Håkani

      Toyota on homomyönteinen ja heiltä löytyy sopivat kätsyn kokoiset autot meille.

    • Totuus on nähty

      Perusteluna eletty koettu nähty historia. Toimiva hyvä auto.

    • Hemmo6610

      Tuli ajettua 20 vuotta Saksalaisilla laatumerkeillä, ne on ihan OK ajettavia...mutta kalliita vikoja oli vähän väliä. Minusta pointti on se että ne eivät ole kokonaisuutena sen kummenpia ja minusta huolto yms. asiat ei oikein toimi. Esim. pääkaupunkiseudun Laakkonen kyllä korjaa Bemarin hyvin ... mutta hitaasti ja tuntihinta on aivan räävitön.

      Minusta Toyota on ihan ok auto muiden joukossa ja siellä kuitenkin homma todella toimii! Auto on suht halpakin ja jälleenmyyntiarvo on hyvä. Eihän noista Sakuista saanut vaihdossa kun pahan mielen eli niissä kuitenkin hinta uutena olis se 10000€ enemm'n kuin nykyisessä Avensiksessa.

      Minusta takaisinkutsukamppanjan ovat viimeinen piste Toyotalle ja iso plussa heille. Tuo airtbag osatoimittaja oli toimittanut samaa pakettia kymmenille merkeille ja vain Toyota reakoi näin hienosti!

      • äläpä satuile!

        "Tuo airtbag osatoimittaja oli toimittanut samaa pakettia kymmenille merkeille ja vain Toyota reakoi näin hienosti!"
        TAKATAn tekemiä viallisia turvatyynyjä ei ole toimitettu suuressa määrin muille kuin Toyotalle (myös Lexus), Hondalle, Nissanille ja Mazdalle. Sama firma toimitti 90-luvulla viallisia turvavöitä 9 miljoonaan japsiautoon. Silloin näistä takaisinkutsuista ei elämöity niin kiivaasti kuin nykyisin.


      • Aika aikaansa
        äläpä satuile! kirjoitti:

        "Tuo airtbag osatoimittaja oli toimittanut samaa pakettia kymmenille merkeille ja vain Toyota reakoi näin hienosti!"
        TAKATAn tekemiä viallisia turvatyynyjä ei ole toimitettu suuressa määrin muille kuin Toyotalle (myös Lexus), Hondalle, Nissanille ja Mazdalle. Sama firma toimitti 90-luvulla viallisia turvavöitä 9 miljoonaan japsiautoon. Silloin näistä takaisinkutsuista ei elämöity niin kiivaasti kuin nykyisin.

        On niitä turvavöitä jöutunut uusimaan saksalaismerkkeihinkin vuosien mittaan ihan itse, kun katsuri hylsytti takaisinvedon heikkoudesta, eikä ollut tietoa mistään takaisinkutsuista.


      • Corollan tyyppivika
        Aika aikaansa kirjoitti:

        On niitä turvavöitä jöutunut uusimaan saksalaismerkkeihinkin vuosien mittaan ihan itse, kun katsuri hylsytti takaisinvedon heikkoudesta, eikä ollut tietoa mistään takaisinkutsuista.

        Älä yritä! Corollan tyyppivika on takaisinkelauksen kuoleutuminen. Yhdessäkään euroautossa ei sellaista vikaa ole.


    • provo van

      Vi..tuako se sinulle kuuluu.

    • Ostan parasta

      Haluan nauttia autoilusta täysillä!!

    • mainos innosti
      • corolla pappa

        Pakko menä vessaan onanoimaan(siis yrittämään josko ottais eteen)


    • Tuomo1234

      Jotkut ja ainakin minä haluavat yksinkertaisen auton ilman mitään hajoavia hilavitkuttimia, Toyota ainakin oli yksi sellainen, en tiedä nykyisestä. Nissan Primera ja Almera kuten myös vanhat Volvot ja Mersut olivat sellaisia. Näitä voi itse huoltaa/huoltaa ja korjata ja matka jatkuu. En yhtään ihmettele miksi esim. Nissan Q... on niin suosittu, niin yksinkertainen perusauto. Ennen myös Ocatavia, Ceed ja i30 olivat tuollaisia, mutta nyt kun halutaan yrittää ns. premiumia niin yllätys yllätys myynti tökkii! Nykyautoista voi nostaa päätää esim. Cruzen tyyppiset auton, mutta luotettavuutta voi olla vaikea myydä.

      Toyota otti opikseen tuossa 5 vuotta sitten noista Jenkkien oikeudenkäynnneistä ja nyt kaikki mahdolliset viat syynätään tosi tarkasti ja kutsutaan takaisin. Ennen tuota Toyota kiisti kaiken kuten nykyään kaikki muut!

    • paras on paras

      eninten on käynyt flaksi toyotan kanssa,.

    • en osta tojoa en

      En osta en, olkoon vaan vaikka miten haluttu merkki! Eiköhän niitä kaikille haluaville halukkaille riitäkin.

    • Toyotisti 555555

      Toyota on vaan niin suomalaisen perusvirtasen auto kun olla ja voi, ei erotu massasta, ei lähellekään parhaita ajettavia, meluisiakin..... mutta kun se kestää vähintään 3 sukupolvea, pitää hyvin arvonsa, menee aina sen katsastusaseman läpi niin että kolina käy, omaa riittävän hyvät ajo-ominaisuudet, on huoleton ja hankintahinnalle saa mahdollisimman varman vastineen, niin miksi sitä ei ostettaisi?
      Asia on tietysti toinen jos pätäkkää ja mammonaa piisaa..Silloin tuskin minäkään tuskin paljoa Toyotia vilkuilisin.

    • Ostin Toyotan

      kun en enää luottanut muihin. Mersuun ja Bemariin ei rahat riitä ja muut on koettu ja niiden luotettavuus on tiedossa. Nyt neljäs vuosi Aven puikoissa ja vähän siltä näyttää, että seuraavakin autoni on Avensis. Odottelen vielä seuraavaa mallia. Kilometrit sitten n.200 tkm:ssä.

    • varma ja huoleton

      38 vuotta olllut ajokortti ja kaikkia mahdollisia autoja on jo ehtinyt olemaan tähän ikään. Toyota ei aikaisemmin kiinnostanut kun se oli niin "tavis" auto. Ostin kuitenkin viisi vuotta sitten Priuksen ja se on ollut huolettomin ja varmin auto mikä minulla on koskaan ollut.
      Poika kun täytti 18 ostin hänellekin Toyotan (GT86), ihan siksi että se varmuus ja laatu ratkaisee (eikä ole liian tehokas auto ensimmäiseksi autoksi).
      Ei varmaan ole viimeinen Toyota meidän perheessä.

      • Tietäjä

        Jos tarvii autoa varmaan ja huolettomaan liikkumiseen,eikä minnekkään
        pörhistelyyn ja peniksen jatkeeksi niin Toyota on hyvä valinta.
        GT 86 kelpaa jo siihen pörhistelyynkin. Ohittaa muotoilussa mennen
        tullen jo kaikki Skodat ja Volkkarit. Tulevaisuus tullee suosion
        näyttämään. Tuskin siita kuitenkaan mitään kansankulkinetta tulee.


    • Omia rahoja

      ei kannata muihin laittaa. Siksi Toyota.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      83
      2032
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      136
      1746
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      180
      1306
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      236
      746
    5. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      698
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      9
      690
    7. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      59
      647
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      210
      593
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      49
      546
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      492
    Aihe