Tapetissa silmin havaittava laikku - kosteuttako?

turhaan huolissaan?

Havaitsin aivan äsken yhden päätyhuoneen takaseinässä (pohjoisopuolella) noin puoli metriä kanttiinsa olevan soikeahko kuvion tapetissa. Tapetti sinänsä ihan kuiva eikä ollut koko talvena missään vaiheessa kostea. Onko aihetta huoleen? Liittyykö kevään ilmiöön vai olisiko tullut ihan muuten vain (tapetoinnin aikan siihen kohtaan jäänyt enemmän liisteriä kuin muihin kohtiin. Tuo kohta ei ole erityisemmin erivärinen enkä ole haistanut mitään hajua huoneesta mutta tietyistä kulmista katsottuna siinä on selvästi erillinen kuvio muodostunut.

1

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • T.M E-Karjala

      Minulla itselläni on tumman sininen kuviollinen tapetti (kaaria eri sävyjä) ja siinä kyllä näkyy heti jos johonkin kohtaan tulee liisteriä enemmän - näkyy selvästi tummempana eikä sävyerot muuttuneet liisterin kuivuttua.

      Kannattaa seurata kevään edistyessä ja kesän tullessa muuttuuko tuossa sinun huoneesi tapetissa tuo kuvio. Ilmeisesti ulkoseinän kunto hyvä, ulkolistat paikallaan eikä nähtävissä vesivalumaa, vai kuinka? Ihan normaali ilmiö on myös se että talven mittaan lastulevysauma kasvaa ja kesään tullessa ero sopistuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1064
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      794
    3. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      262
      586
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      15
      563
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      65
      531
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      92
      499
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      492
    8. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    9. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      427
    10. Haluatko vain sitä

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      30
      416
    Aihe