Oulun lennot

fyyra

Finnair lentää päivässä Ouluun ainakin 4 tai 5 kertaa, onko tosiaan niin että niillä lennoilla on matkustajia, vai onko ne ihan turhia, kun norwegiankin lentää sitä väliä, ja puolet halvemmalla..

7

584

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on niillä

      Jos lentäisit itse, huomaisit, että on matkustajia. Kesällä toki vähemmän kuin muulloin.

      Helsinki–Oulu-reitti taitaa olla ainoa Suomen sisäinen reitti, jota voi liikennöidä kannattavasti. Muita reittejä lennetään lähinnä siksi, että saadaan syöttöliikennettä Helsingistä lähteville lennoille. Siis lennetään vaikkapa Kuopio−Helsinki tappiolla, koska tarpeeksi moni kuopiolainen sitten jatkaa Helsingistä jollekin reitille, joka tuottaa tarpeeksi.

      Reitillä oli aiemmin selvästi enemmän kilpailua, kun Blue1 oli mukana, se lensi väliä aika tiuhaan.

      Norwegian on vetänyt hintatasoa alas, Finnair lentää välillä jopa halvemmalla kuin Norwegian, ja joka tapauksessa hyvin samalla hintatasolla.

      Oulusta ulkomaille lähtevälle Finnair on lähes aina fiksumpi valinta nykyoloissa. Saa kapsäkin ruumaan ilman lisämaksua, ja ennen muuta Finnair huolehtii sen jatkolennolle ja vastaa myös tilanteista, joissa Helsinkiin saapuva kone on niin myöhässä, ettei matkustaja ehdi jatkolennolle.

      • Rovaniemi-Helsinki

        Unohtuiko Lappi? Maakuntakentistä Rovaniemellä eniten kotimaanmatkustajia Oulun jälkeen ja matkustajamäärät nousssa. Norwegian tullut myös apajille.


      • Lanta lainen
        Rovaniemi-Helsinki kirjoitti:

        Unohtuiko Lappi? Maakuntakentistä Rovaniemellä eniten kotimaanmatkustajia Oulun jälkeen ja matkustajamäärät nousssa. Norwegian tullut myös apajille.

        Ei Lappi unohtunut, eikä Rovaniemi ole Lappia, paitsi ”Matkailu-Lappia”, joka ulottuu tarvittaessa miten eteläs vain.

        Ei kannattavuutta ratkaise se, onko lentoasema matkustajamäärältään 2. vai 42., vaan se, onko matkustajia tarpeeksi suhteessa kuluihin.

        Kotimaan matkailijoiden määrällä kikkaileminen on kai lähinnä nurkkapatrioottien huvia. Kokonaismatkustajamäärässä Rovaniemi on vasta neljäs. Mutta olennaista on se, että koko määrä on noin 400 000 vuodessa. Tätä voi sitten verrata Helsingin noin 15 miljoonaan. Ollaan ihan eri luokassa, myös kannattavuuden suhteen. Oulun reilu 1 miljoona ilmeisesti riittää vielä jonkinlaiseen kannattavuuteen, joskin tässä varmaan tuntuu myös syöttöliikenteen merkitys. Oulu on vahva modernien elinkeinojen keskus, joten sinne ja sieltä on paljon Euroopan-liikennettä, joten ei olla vain Oulu–Helsinki-työmatkaliikenteen varassa.


    • fyyra

      Kiitos asiallisesta vastauksesta!

    • Samat säännöt

      Voi sen matkalukun selvittää eteenpäin myös Norwegianin lennolla silloin kun Helsingissä on koneenvaihto jasamoin huolehtivat jatkolennoista mikäli myöhästymisiä.

      On testattu OUL-HEL-FCO-HEL-OUL, matkalaukut jätettiin Oulussa lähtöselvitykseen ja siirtyivät suoraan jatkolennolle Helsingissä.

      Paluussa FCO-HEL lento oli myöhässä ja yhtiö siirsi meidät suoraan seuraavalle HEL-OUL lennolle.

      Kannattaa otta asioista selvää,vaikkapa yhtiön nettisivuilta.
      Pätee suurimmalla osalla lentoyhtiöitä,tietysti edellytyksenä että varaus on samalla lipulla ja lentoyhtiö on itse myynyt kyseisen reitityksen.

    • Peräpukama

      Finnair tosiaan lentää Helsinki-Oulu väliä tyhjillä koneilla ihan huvin vuoksi.

    • en pelkää polliisia

      Oulun kaupunki tukee lentämistä eli kyllä ne lentää vaikka ei ole aina kone täynnä. Silloin kun Nokia oli kova sana Oulussa niin puolet koneesta oli varattu Nokialle vaikka ketään ei istutkaan penkissä.....ei onnistu enää....
      Kannattavin reitti tuo tietenkin jo pelkästään sijainnin vuoksi...sentään junalla liki 8 tuntia ja autollamyös Helsingistä.....

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen Yrittäjät täräyttää: Sunnuntain tuplapalkka pois lomat lyhyemmiksi ja arkipyhät palkattomiksi

      Edunvalvontajärjestö Suomen Yrittäjät esittää muun muassa sunnuntain tuplapalkan lakisääteisyyden poistamista ja arkipyh
      Maailman menoa
      234
      2012
    2. Missä tapasit kaivattusi

      ensimmäisen kerran?
      Ikävä
      84
      1228
    3. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      89
      1044
    4. Jani Wickholm on kuollut

      Tämä oli Janilta hieno laulu. https://youtu.be/72wWxqWon7k?is=5HKdV-H8yY466YXm
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      1032
    5. J-mies, miten voit olla niin varma siitä

      että minä olen juuri se nainen, kenen ajattelet ja haluat minun olevan, se kenelle avaat ajatuksiasi ja tunnustat syvimp
      Ikävä
      87
      837
    6. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      121
      830
    7. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      97
      784
    8. Aattelin nainen

      Jos oppisin puhumaan. Rehellisesti, rennosti ja hetkessä.
      Ikävä
      119
      764
    9. Alan pikkuhiljaa olemaan sinut

      sen asian kanssa, että en tule enää löytämään ketään. Mikä tilanne sinulla on ja miten olet koittanut ratkaista tilante
      Sinkut
      124
      706
    10. Pohjola talo

      Kuka arvaa lähimmäs miten nopeasti tulee konkurssi uusilla yrittäjillä
      Kuhmo
      23
      691
    Aihe