Alla jälleen vakavan valitettava ja _a j a n k o h t a i n e n_ informaatio Android-alusta vakavasta vaarallisuudesta tieoturvan suhteen.
Tiistai 14.5.2013 klo 11.07
"Suurin osa mobiililaitteiden haittaohjelmista tehdään edelleen Android-käyttöjärjestelmälle."
"Android-käyttäjille kohdistetaan yhä enemmän haittaohjelmia ja suoranaisia mobiilihyökkäyksiä."
"Tietoturvayhtiö F-Securen tuoreessa raportissa ollaan huolissaan uudenlaisista Android-haittaohjelmista, jotka eivät enää tarvitse käyttäjän asentamia sovelluksia vaan leviävät esimerkiksi sähköpostin kautta."
- http://www.iltalehti.fi/digi/2013051417013951_du.shtml
Uusi vakava tietoturvariski: Android-alusta
11
254
Vastaukset
Vaan tuostakin selviää kun pitää kännykässä ajantasaisen virustorjunta ohjelman ja ei avaa sellaisia Sposti viestejä jotka ovat ulkomaan kielisiä ja epäilyttäviä.
- Pelkoinen antero
Mihin virustorjuntaa tarvitsee kun luulin että androidiin ei ole viruksia tai troijalaisia?
- bsb
Pelkoinen antero kirjoitti:
Mihin virustorjuntaa tarvitsee kun luulin että androidiin ei ole viruksia tai troijalaisia?
Mistä saa galagsy S4 virusojelman vai tarviiko se sellaista? Mulla ei ole mitään virusohjelmaa , mutta en käy niillä sivuilla.
bsb kirjoitti:
Mistä saa galagsy S4 virusojelman vai tarviiko se sellaista? Mulla ei ole mitään virusohjelmaa , mutta en käy niillä sivuilla.
Google Playsta löytyy esim Norton free, Avast. Niiden asennus ei ole pakollista.
- bsb
bsb kirjoitti:
Mistä saa galagsy S4 virusojelman vai tarviiko se sellaista? Mulla ei ole mitään virusohjelmaa , mutta en käy niillä sivuilla.
jaa lösyinkin. Onko tämä hyvä??
http://www.spamfighter.com/VIRUSfighter-Android/Lang_FI/ bsb kirjoitti:
jaa lösyinkin. Onko tämä hyvä??
http://www.spamfighter.com/VIRUSfighter-Android/Lang_FI/Itse en asentaisi tuota vaan mieluummin vaikkapa tuo Norton: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.symantec.mobilesecurity&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5zeW1hbnRlYy5tb2JpbGVzZWN1cml0eSJd
- Hyppönen neuvoo
http://www.digitoday.fi/tietoturva/2012/11/19/hypponen-windows-phone-turvallisempi-kuin-android/201242281/66
Jos haluaa hankkia turvallisen puhelimen, kannattaa ostaa Windows Phone -älypuhelin, neuvoo F-Securen tutkimusjohtaja Mikko Hyppönen.
– Windows Phone on turvallinen, emme ole vielä nähneet yhtään haittaohjelmaa tällä alustalla, Hyppönen sanoo verkkolehti Inquirerissa.
Sen sijaan Android-käyttöjärjestelmä on Hyppösen mielestä verkkorikollisten taivas.
Haittaohjelmien määrä on kasvanut Androidissa etenkin tänä syksynä. Hyppösen mukaan määrä on kasvanut kymmenkertaiseksi keväästä.- Usko Kylmänen
Etsi yhtälisyys F-Securen ja Nokian välillä.
- Uskototuus
Usko Kylmänen kirjoitti:
Etsi yhtälisyys F-Securen ja Nokian välillä.
Salaliittoteoriolle taipuvainen henkilö?
- ne pelottelee
Meidän perheessä on 3 android puhelinta, eikä niissä mitään viruksia ole, nämä jutut ovat vähän kun vuonna 2000 oli " Autosi voi sammua uudenvuoden yönä" tai " Videonauhurisi pimenee 1.1.2000" Näitä juttuja levittivät samat tahot kun nykyään nämä virusuhkilla pelottelevat ovat.
- Haittojala
Mistä tiedät ettei ole?
Oletko skannannut puhelimet?
Jos et ohjelmia asenna niin silloin voi ollakin että ei ole haittoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk2527107SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit2603732Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti293556"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –2492458SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?1511914Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re401877Outoa toimintaa Tuhannen taalan yrittäjällä
Ihmiset ympäri Suomen on kyselleet, että miksi tämä yrittäjä hoitaa ilkivalta-asiaa netissä kun se kuuluisi poliisille.1261734Valion maitotehtaalla kapina
Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa231447Martina Aitolehti pistää luun kurkkuun Erikoisjoukot-kouluttajalle - Ei usko tätä!
Martina Aitolehti on persoona, joka herättää monessa tunteita. Hänen yksityiselämänsä on noussut kohuotsikoihin mm. eläm151244- 1311211