Ikaalisten ja Jämpän Persut

Kaksi Tornia

Tänään oli sitten pikkulehdessämme juttua jostain Ikaalisten ja Jämijärven Perussuomalaisten jutskailuista. Jotain kuntaliitosta taitavat meinata. Kohta Ikaalista johdetaan Jämin näkötornista kristallipallon avulla ja Kankaanpään paha henki katselee omasta tornistaan koska sieppaa yhtyneen Jämpän ja Ikaalisen.

25

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuninkaan paluu

      Ihan asiallinen juttu oli kyllä. Tottakai molemmilla on varmaan mielessä kuntaliitos, jossa vanha emäpitäjä palautetaan entiseen mahtiinsa. Vanha mahtisuku palaa hallitsemaan niin Ikaalista kuin Jämijärveä aikanaan on hallinnut. Tämän mahtisuvun merkkinä voidaan pitää Jämijärven kunnallisessa päätöksenteossa käytettävää nuijjaa. Kohta nuijjaa kopauttaa sen perillinen...

      • ruupanperältä

        Voiko nuijalla olla perillinen???


      • Kantatila nro 1
        ruupanperältä kirjoitti:

        Voiko nuijalla olla perillinen???

        Ei taida ruupanperältä tietää kenen nimi nuijassa lukee? Eikä sukuhistorioita... Lues historiaa, niin voit yllättyä ja viisastua.


    • Sormusten ritarit

      Elikkäs Ikaalisten perussuomalaiset pitävät lippua korkeella itsenäisen Ikaalisten puolesta. He ajavat menestystä Ikaalisille nyt ja tulevaisuudessa. On hienoa, että tämä nelikko on meidän oikeiden Ikaalislaisten puolella!

      • Sven Tuuvaa ei näy

        Mun mielestä jutussa mainittiin kolmikko. Yksi on joukosta poissa...


      • Hobbitit
        Sven Tuuvaa ei näy kirjoitti:

        Mun mielestä jutussa mainittiin kolmikko. Yksi on joukosta poissa...

        Eipäs nyt saivarrella, vaikka kaikki eivät olleet päässeet paikalle. Uskon, että Petri on myös samaa mieltä muiden Persujen kanssa tästä asiasta.

        Kuitenkin nelikkona Ikaalisten valtuutetut ajavat asioita eteenpäin. Ei ole relevanttia, kerkiääkö aina jokaiseen palaveriin, kun vaan on tahtotilaa ja halua mennä samaa päämäärää kohti.


      • Itsenäisyys isänmaal

        Älä ihmeessä, oliskos persuissa oikeesti neljä henkee itsenäisen Ikaalisten puolesta. Heiska ainakin oli Hämeenkyrön liitoksen kannalla kovasti.

        Jos persuista todella löytyy itsenäisen Ikaalisten puolesta puhujia, niin sitten olis kiva liittää ne neljä kepulaisiin. Nenän ny o niin kovasti ollu itsenäisen Ikaalisten puolesta.

        Onhan sie kokoomuksessakin kait yksi itsenäisen Ikaalisten puolesta, sossut o ny mitä o. Vasemmistoliitto taitaa olla kokonaisuudessaan itsenäisen Ikaalisten puolesta.


      • Puoluetuki POIS!

        Milläs rahalla te sen Ikaalisen ittenäisenä pidätte, persut? Tarttee varmaan lainata puoluetuella rikastuneelta puolueeltanne.

        Muuten: miksi persussuomalaiset eivät enää vastustakaan puoluetukea? Anna mä arvaan....


    • Kannatetaan

      Kyllä yhdistyminen kannattaisi.
      Jämijärvellä on paljon juntteja jotka äänestää persuja.
      Näin saisimme entistä enemmän valtaa myös Ikaalisten persuille.

      • ääni

        Kyllä niittenkin ääliöitten äänet on terve tulleita.Ääni on saman arvonen oli se sitten ääliön tai ihan viisaan antama.


      • Ei kyllä kannateta

        Kyllä yhdistyminen kannattaisi.
        Jämijärvellä on liian paljon juntteja jotka äänestää kepuja.
        Näin saisimme entistä enemmän valtaa myös Ikaalisten kepuille.

        Jämijärvellä kepuilla on yksinkertainen enemmistä valtuustossa. Eikä ihme, koska valtaosa jämijärviläisistä on yksinkertaisia.


    • Braat sucker

      Jostain luin että Senaattori,Alfauros Jokinen on
      riitaantunut koko muun ryhmän kanssa.

      Jokinen on ryhmän mustalammas joka haluaisi
      kehittää Ikaalista kun taas muut haluaisivat
      paukauttaa koko kylän kivikaudelle.

      • Huolissani

        Tieteellisen tutkimukseni mukaan jokainen ylläolevan mukainen kirjoitelma lisää perussuomalaisten äänimäärää seuraavissa kunnallisvaaleissa 15 äänellä. Samoin muidenkin vastaavien vihakirjoitusten.

        Viidennen polven keskustapuoluelaisena pyydän todella peloissani, että ei kukaan kirjoittaisi vihamielisiä kirjoitelmia perussuomalaisista. Vaihtoehtona on meidän kepujen ja apupuolueidemme kokoomuksen sekä minipuolueiden sossujen, vassujen, piipertäjien ja rukoilevaisten katoaminen tai ainakin pahasti kuihtuminen kunnallisessa elämässämme.


      • Trollaajat

        Onpas aika turhaa yritystä Demareilta ja Kepulta hajottaa Persuja. Aika läpinäkyvää... Taitavat pelätä vaan kaikista eniten juuri Jokista. Taitaa Persujen joukko olla hyvinkin yhtenäinen kannoissaan.


    • rehellisyys kehiin

      Ei kait kukaan pelkää mitään Ikaalissa, mutta harvassa Ikaalisissa taitaa jatkossa olla rehelliset kunnallisvaaliehdokkaat persuissakaan, jos ei lasketa oman edun tavoittelijoita. Noista persuista löytyy konkurssikuningas, yrittäjien silmiin viilaaja, taitaa jokaiselta ehdokkaalta löytyä jos jonkinlaista epämääräistä juttua. NO ehkä nuorimmat taitavat olla vielä rehellisiä edustajia.

    • Jämppäläiset

      Tässä on edellä keskusteltu nyt melkein pelkästään Ikaalisten persuista. MUTTA!? Mites on Jämijärven persujen laita? Haluavatko he kuntalitosta Ikaalisten kanssa, no oletettavasti... Mitäs muuta Jämpän persuilla on mielessä, kun tämä yhteistyökuvia Ikaalislaisten kanssa?

    • Se toinen torni

      Taitaa Juhantalon voima Kankaanpään tornissa kiikaroida kohti Jämppää ja Ikaalista, kun aika on otollinen, rajat avautuvat ja kohta IkaJämi on Kankaanpään perämaita!

    • Kake kuntsarille

      Juhantalo on historiaa myös Kankaanpässä jo. Kaikki nauraa nykyään Kakelle. On tainnu vallan lisäksi nousta joku muukin sinne päähän... Liian vanha johtaan enää yhtikäs mitään.

      • Peräruiske

        Jep. Vanhuksissa on se hassu piirre että elävät jossain jossain 20-vuoden takaisissa pilvilinnoissaan. Luulevat että samat sadut menevät läpi vuodesta toisen ja että kerran hyväksi koettu malli toimii ikuisuuteen.

        Kyllä se on niin että niille pitäisi antaa valta päättää asioista jotka ne käävät tulevaisuudessa elättävätkin eli reilusti alle 55-vuotiaat valtaan. Tuon vanhemmilla taitaa se elämän kokemus olla jo rasite, kun päähän ei mahdu enää mitään muta kuin se oman porukan hyvinvointi.


      • Perätuuppariton
        Peräruiske kirjoitti:

        Jep. Vanhuksissa on se hassu piirre että elävät jossain jossain 20-vuoden takaisissa pilvilinnoissaan. Luulevat että samat sadut menevät läpi vuodesta toisen ja että kerran hyväksi koettu malli toimii ikuisuuteen.

        Kyllä se on niin että niille pitäisi antaa valta päättää asioista jotka ne käävät tulevaisuudessa elättävätkin eli reilusti alle 55-vuotiaat valtaan. Tuon vanhemmilla taitaa se elämän kokemus olla jo rasite, kun päähän ei mahdu enää mitään muta kuin se oman porukan hyvinvointi.

        Ja sitten lisää kaljaa koneseen!


    • Kyrön savupiippu

      Taitaa tuolta Kyrön savupiipun päältä näkyä koko Ikaalinen. On meinaan aika korkea. Taitaa Hämeenkyrö viimeisimpien puheiden mukaan tähystellä Ikaalista ja nimenomaan maksajan roolissa. Hämeenkyrössä on tulossa noin 35 miljoonan euron investoinnit velaksi lähivuosina. Ikaalisissa joudutaan ottamaan velkaa vielä 5 miljoonaa, niin sitten alkaa oleen kaikki isot investoinnit tehty. Ikaalisissa on yhteensä sitten noin 30-35 miljoonaa velkaa. Hämeenkyrössä velkamäärä on noin 40- enemmän miljoonaa euroa. Saadaanko kahdesta erittäin velkaisesta kunnasta jotain hyvää, kun ne laitetaan yhteen? Kertokaas mullekki! Jämijärvellä on noin 6-10 miljoonaa euroa velkaa. Hyvä paketti tulee, kun laitetaan kolme köyhää yhteen, sitten tulee vain yksi vähän isompi köyhä. :)

    • Persut

      Muuten, ku rupee täs kattoon porukkaa, joka persuissa on nii täytyy sanoo et aika miesvaltanen puolue on. Jämpällä on sen sijaan naisvaltuutettu, jota Ikaalisis ei oo.

      Ikaalisis on 4 miesvaltuutettua, ja 5. paikka oli hilkulla. Jämpällä on 2. paikkaa, sekä mies että naispaikat, ja 3.paikka oli myös hilkulla tulla nuorelle miehelle. Ens vaaleissa sitten paremmin, kummankin pitää saada vähintään se yksi paikka lisää, niin sitten alkaa oleen ryhmällä kokoo. 5 paikkaa Ikalisis ja 3 paikaa Jämpällä.

      Tulis jo ihan keskikokonen ryhmä, jos nää kunnat olis yhteydes tulevaisuudes. Ehdokashankinta pitää alottaa tosin jo nyt ja hankkia etenkin nuoria naisia ehdokkaiksi.

      • koko kansan puolue

        Nuoria naisia, maahanmuuttajia, homoseksuaaleja, sivareita, isännöitsijöitä, Ikaalisten karjalaisia, rattijuoppoja, alkoholisteja, ammattityöttömiä, konkurssikeinottelijoita, entisiä apukoululaisia, hymyileviä hiihtäjiä, kukkaiskansaa jne jne


      • Kokoomus numero 1
        koko kansan puolue kirjoitti:

        Nuoria naisia, maahanmuuttajia, homoseksuaaleja, sivareita, isännöitsijöitä, Ikaalisten karjalaisia, rattijuoppoja, alkoholisteja, ammattityöttömiä, konkurssikeinottelijoita, entisiä apukoululaisia, hymyileviä hiihtäjiä, kukkaiskansaa jne jne

        Luonto ei oo antanu periksi liittyä persuihin.


      • kurkelan töllin akka
        Kokoomus numero 1 kirjoitti:

        Luonto ei oo antanu periksi liittyä persuihin.

        Sekin aika tulee kun huomaat että täällä verotetaan ja
        kreikkalaiset nautii. Ottaahan se toki kokoomuslaisella
        hiukan pidemmän ajan , se luonnon muuttuminen .


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      80
      1965
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1683
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      158
      1270
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      698
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      225
      697
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      656
    7. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      56
      600
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      199
      566
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      498
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      472
    Aihe