Ratikalla Pispalaan

Nakke N

29

275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mitä häh!

      Sillähän se Pispalan valtatie saadaan lopullisesti tukkoon niin ettei mikään liikenne liiku enää mihinkään suuntaan.

      • parkkiin?

        Autot voi jättää kaupungin laidoille tuleviin kohtuuhintaisiin parkkihalleihin (niille tulee ehkä tarvetta) ja astua ratikkaan. ;) Saaste vähenee ja ilma paranee.


    • tram tram trallallaa

      Ei mitään järkeä. Omalle väylälleen se pitää tehdä, muutoinhan se on siinä samassa juntturassa yksityisautojen ja bussien kanssa.

    • Huu Haa ta

      Ei onnistu! ratikalla päästä pispalaan.Täysin huuhaata.

    • Jänkhäjoonas

      Mitenkhähän se ratikha onnisthuu pääsemähän mäkheä ylös kaupunkhiin päin tultaesha?

      • pääsee se

        Laithethan pothkua konheseehn. Diphlom-insinhnörit hoithaa hommhn. Selkeethä?


      • jhjvckxkhf

        Kulkee ne kiskovehkeet Alpeillakin. Myös ylöspäin.


      • jänkhäjoonas
        jhjvckxkhf kirjoitti:

        Kulkee ne kiskovehkeet Alpeillakin. Myös ylöspäin.

        Mutta näihin Mansen ratikoihin ei tiemmä tule mitään hammastankovetoa niinkuin Alpeilla?


      • kova ylämäki
        pääsee se kirjoitti:

        Laithethan pothkua konheseehn. Diphlom-insinhnörit hoithaa hommhn. Selkeethä?

        Jos koneesen laitetaan lisää potkua, niin pyörät luistaa vaan entistä enemmän.


    • ????

      Kaikkia järjettömyyksiä ei oltukaan vielä nähty tässä Treen liikennesuunnittelussa.
      Nyt räväytettiin ratikka Pispalan valtatielle.
      Muistan kyllä hyvin silloin 60-luvun lopulla kun Pispalan valtatie todellakin oli nelikaistainen valtatie, ja bussitkin ajoivat mieluummin sitä keskikaistaa kuin sisäkaistaa, mutta ei taideta tietä muuttaa takaisin nelikaistaiseksi.
      Ratikkaa siihen nyt kuitenkin tungetaan, ja pysäkkien kohdalla sitä ei näillä näkymillä saa ohittaa ollenkaan, vaikka ehkä vastaantulijoiden jalkakäytävää pitkin se onnistuisikin. No, jätetään ne pysäkit sitten pois, ja suora pätkä Hyhkystä Treelle.
      Tätä Pispalan valtatie järjettömyyttä muuten perusteltiin sillä, että kokoojabussit mahtuvat paremmin sinne Hyhkyyn kääntymään ja odottelemaan tulijoita Treelta.
      Siis näillä kokoojabusseilla väki kipataan lähiöistä: Tesoma, Ikuri, Haukiluoma, Kalkku, Rahola ja Tohloppi, sinne johonkin Hyhkyyn vartoomaan Lentävänniemestä tulevaa ratikkaa.
      Ensimmäinen kerta kun se paljastettiin, ja nytkin vähän rivien välissä.
      Siis millään TKL-bussilla ei enää pääse kuin Hyhkyyn ja loppumatka ratikalla.
      Tähän asti ratikkavouhottajat näissä Länsi-Tampereen lähiöissä ovat pitäneet itsestään selvänä, että bussillakin tarvittaessa pääsisi, jos ei viitsisikään vaihtaa siihen " Jumalten rattaaseen ", eli katuratikkaan.
      Väärin kuviteltu.

      • HYI OLKOON

        Kokoojaliikenne ja keräilybussit on siis todella vihonviimeinen ajatus.

        Ensin odotat nysseä kotipysäkillä.

        Sitten körötät sillä johokin ratikkalinjan solmupisteeseen.

        Sitten odotat sitä raidekulkuneuvoa ja ajat silä palan matkaa.

        Jäät kyydistä pois ja käyt odottamaan .linja-autoa joka vie sinua loppumatkan.

        Ta-daa, ja matkustus käy to000della nopeasti ja mukavasti.


      • miettijä-

        Tuskin Hyhkyläiset suostuvat mihinkään bussisumaan todellakaan, saastetta on muutenkin riittävästi. Luultavasti Pispalan valtatielle mahtuu sekä ratikka että bussit ja autot. Kyllä insinöörit kertovat miten. Ratikan pitäisi kulkea pitkälle länteen jo alkuvaiheessa, koska silloin ei tule mitään vaihtokeskuksia... Eli adressia kehiin..!

        Nimittäin en usko että kukaan alkaa vaihtamaan kulkuneuvoja jatkuvasti ! Suomi on kylmä maa ja ihmiset väsyneitä joskus siksikin. Kyllä länsi ja itätampereelta tulee riittävästi allekirjoituksia, että ratikat kulkevat riittävän pitkälle.


    • ????

      Se on ihan varmaa, että päällekäin ratikka ja TKL ei liikennöi, sikäli on sama missä se vaihtokeskus on, mutta kun se kerran Lentävänniemeen se toinen pää on naulattu, niin Hyhkyssä se bussisuma on oltava tai sitten vaihdettava päätepistettä. Sen päätepisteen voisi viedä Lielahden entiselle turvesuolle, eikä Lentävänniemeen, Tulkoon sieltä Lentävänniemestä, jollain kokoomabussilla , tuleehan muutkin.
      Sehän on joutomaata koko turvesuo.

      • miten niin?

        Kyllä ne peräkkäin sinne mahtuu. Ja siellä on nytkin bussikaistaa? Kyllä autot vaan ohittavat busseja paikoin!


      • 2+1
        miten niin? kirjoitti:

        Kyllä ne peräkkäin sinne mahtuu. Ja siellä on nytkin bussikaistaa? Kyllä autot vaan ohittavat busseja paikoin!

        Eihän se mistään mahtumisesta olekaan kiinni, vaan siitä, että koko ratikkahankkeen tarkoitus on pelkästään vähentää bussiliikennettä keskustaan.
        Ratikkahankkeella ei ole mitään tekemistä matkustusmukavuuden, matkustusaikojen tai ylipäätään matkustajien kanssa.


      • EI RATIKALLE
        2+1 kirjoitti:

        Eihän se mistään mahtumisesta olekaan kiinni, vaan siitä, että koko ratikkahankkeen tarkoitus on pelkästään vähentää bussiliikennettä keskustaan.
        Ratikkahankkeella ei ole mitään tekemistä matkustusmukavuuden, matkustusaikojen tai ylipäätään matkustajien kanssa.

        Tinäpä ten tanoit.

        Kuitenkin nimenomaan MATKUSTUSMUKAVUUDELLA ja -NOPEUDELLA ratikkaa on lobattu.

        Totuus paljastuu pikkuhiljaa, ratikalla matkustaminen keskustaan kestää kauemman kuin nykyään linja-autolla.


    • hapanta rataa

      Henkilöautoillahan tullaan kiletämään ajo missä ratikka käyttää ajorataa tai missä kiskot kulkevat muun liikenteen seassa.

    • ajoissa?

      No eikö ongelmat pitäisi ratkaista nyt, ennen kuin mitään vääriä päätöksiä tehdään. Ei voi tehdä katkonaista linjaa, siitä tulee ongelmia. Ja miksi henkilöautoilu kiellettäisi? Mikä on peruste ja onko linkkiä?

      • EI RATIKALLE

        Hämeenkatuhan on pahimpaan aikaan linja-autoja täynnä Rautatieasemalta Tuulensuuhun saakka. Ratikalla haetaan ruuhkan keventämistä ja parempaa siirtokapasiteettia. Mutta matkustusmukavuutta se ei todellakaan lisää.


      • kysymys-
        EI RATIKALLE kirjoitti:

        Hämeenkatuhan on pahimpaan aikaan linja-autoja täynnä Rautatieasemalta Tuulensuuhun saakka. Ratikalla haetaan ruuhkan keventämistä ja parempaa siirtokapasiteettia. Mutta matkustusmukavuutta se ei todellakaan lisää.

        Miten aiot saada ilmansaasteet kuriin? Onko paikko hengittää ja kuolla pienhiukkasten vuoksi? Eikö ole helpompi ajoissa ratkaista ratikkaongelmat auto-ongelmat, kuin pelkästään vastustaa? Jälkikäteen ei ole kiva itkeä jos mikään ei toimi.


      • KysymysKysymys
        kysymys- kirjoitti:

        Miten aiot saada ilmansaasteet kuriin? Onko paikko hengittää ja kuolla pienhiukkasten vuoksi? Eikö ole helpompi ajoissa ratkaista ratikkaongelmat auto-ongelmat, kuin pelkästään vastustaa? Jälkikäteen ei ole kiva itkeä jos mikään ei toimi.

        No miten ne ongelmat sitten ratkaistaan? Tehdäänkö väkipakolla ratikka?


    • hapanta rataa

      No jos maalaisjärjellä ajattelee: Hämeenkatuhan on pahimpaan aikaan linja-autoja täynnä Rautatieasemalta Tuulensuuhun saakka ratikka=henkilöautot ei sovi enään sekaan=henkilöautoille kielto. Sama juttu koskee pispalaa sikäli mikäli ratikka vedetään valtatielle.

      • 125533454

        Ei onnistu, miten sitten Pispalan paremman luokan ihmiset pääsevät citymaastureillansa kotio?


      • huuli huuli
        125533454 kirjoitti:

        Ei onnistu, miten sitten Pispalan paremman luokan ihmiset pääsevät citymaastureillansa kotio?

        Ne jättävät autonsa Hyhkyyn ja ajavat ratikalla loppumatkan?


    • Vieläkö vaan riittä

      Kaikkea järjettömyyttä tosiaan, missään ei vaemaan olla niin "viisaita" kuin Tampereen liikennesuunnitelussa, melkein kaikki kukkaset on jo nähty kuten Viistokadun sulkeminen jne.

    • Järki hoi

      Tampereen ratikka olisi muinaisjäänne jo valmistuessaan.

      Miksi päättäjät eivät voi antaa periksi ja myöntää koko ratikkahanke älyttömäksi menneisyyden teknologiaksi? Koska rahaa on jo poltettu hankkeeseen niin paljon, että menköön vaikka tuhkatkin pesästä, periksi ei enää anneta, siksikö?

      Vuoden alussa Sovelto julkaisi visionsa, jonka mukaan julkinen liikenne siirtyy robottien hoidettavaksi vuoteen 2030 mennessä.

      ”Kuljettajia ei tarvita enää, kun tietokoneet ohjaavat autoja. Julkiset ajoneuvot eivät enää aja tiettyjä reittejä pitkin, vaan ne kuljettavat ihmisiä suoraan ovelta ovelle. Niistä tulee ikään kuin julkisia takseja.”

      Näkemys tulevaisuuden liikenteestä ei ole tieteiskuvitelmaa vaan perustuu olemassa olevaan tekniikkaan, jonka kaupallistaminen ja yleistyminen on kuitenkin vielä alkutekijöissään.


      http://www.sovelto.fi/yritys/tiedotteet/2013/Pages/Julkinen-liikenne-robottien-ohjaukseen.aspx

      http://www.tekniikkatalous.fi/ict/robotit ohjaavat autoja suomessa vuonna 2030/a902925

      • qioweriopqwepio

        Miljoona robottibussia Suomeen

        http://www.digitoday.fi/yhteiskunta/2013/05/22/ehdotus-miljoona-robottibussia-suomeen/20137247/66


      • just joo

        Entä jos joku jää alle? Tuskin autoilijat vaihtavat robotteihin. Auto robottina on kuitenkin iso KONE joka voi jyrätä jalankulkijan jos tulee vika! Tai jos menee rotkoon. En voi luottaa pelkkään robottiin. Vain tehtailla olisi ok robotit ja kaupassa.


    • huih-

      Entä jos ohjaus sekoaa tai robotti? Onko sellainen turvallista edes. Mikä ihmeen robottibussi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      74
      1933
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1673
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      148
      1240
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      688
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      198
      662
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      646
    7. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      55
      571
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      191
      553
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      498
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      462
    Aihe