divide et impera = hajoita ja hallitse
Hiihtoliiton pj-pelissä kaikki keinot käytössä!
Seinäjoella kysymys joko mäkihypyn tai päävalmentajan tulevaisuudesta!
vanhat koetut lääkkeet käytössä Hiihtoliiton pj-pelissä.
Mäkihyppyväen oma ehdokas J-P Vuori saikin yllättäin kilpailevan ehdokkaan ihan yliopistotasolta - ja mäkihyppyporukan toimesta! Lauri Kettunen on aiemmin touhunnut kalliiksi tulleessa älymonokokeilussa. Ilmeisimmin soppaa hämmentää mäkihypyn päävalmentaja, joka ei Sundbergin vetäydyttyä voi olla varma siitä, että pesti jatkuisi kovinkaan pitkään mikäli Vuori valittaisiin Hiihtoliiton puheenjohtajaksi. Näin päävalmentajan oma etu vaatii toimenpiteitä mäkihypyn edun kustannuksella!
"älytön mono"-proffa Kettusen saavutuksia mäkihypyn saraltahan on jo mm. puolen miljoonan euron heittäminen kankkulan kaivoon. Hyvä kun tuli mies esiin, niin voi mäkiporukka tentata mihin nekin rahat hävisivät. Ja Tampereelle varmaan saavat nyt Hervantaan muovimäen myös siihen isompaan n. 50 m mäkeen?
vieläkö joku muistaa suurella metelillä hehkutetun älymonokokeilun?
http://yle.fi/uutiset/alymono_auttaa_makihyppaajia_ja_katsojia/5734243
Nythän siihen kokeiluun voidaan upottaa muidenkin hiihtolajien miljoonat! Jatkossa hiihtoliiton puheenjohtajan ansiosta esim. laskettelumonot tekevät itse käännökset ja pujottelijan pitää vain koettaa pysyä kyydissä!
Ihmetyttää, kun mäkihyppyväellä olisi ollut mahdollista saada oma mies Hiihtoliiton johtoon, niin omat koirat purevat ja haukkuvat. Olisi Vuori ansainnut ainakin mahdollisuuden yrittää, vaikka mäkihypyn osalta ehti hädin tuskin selvittää tilannetta, niin on kai pyrkinyt tuomaan tilanteen rehellisesti esiin?
Ikävää, että mäkihyppykenttä on jakautunut muutamaan sisäänpäinlämpiävään kuppikuntaan, joissa kussakin vedetään härskisti kotiinpäin.
Samaan aikaan seuroissa yritetään viedä eteenpäin juniorityötä, johon ei lajiliitolta ole vieläkään saatu mitään tukea, vaikka sitä puheissa aina luvataan. Eivät lajiliiton herrat vaivaudu suurten mäkihyppypaikkakuntien ulkopuolelle. Niinpä Suomen hyppyrimäet saavat ihan rauhassa lahota ja seuratoiminta nuutua - laji voidaan pikkuhiljaa unohtaa.
Älymonofiaskon aiheuttajasta vastaehdokas Vuorelle
viksi suttuun
1
183
Vastaukset
- mattinykä
Yhdyn edelliseen. Turhia johtajia kapinetit täynnä. Ei tarvitse olla insinööri että tajuaa mäkihypyn näivettyvän pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst20914155Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i555717Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58694953Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat2853895PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1153620Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1343602Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.852140Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis171477Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1581271Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun3001195