Sana vapaa
Mikä on hurjin romaani minkä olette lukenu
24
582
Vastaukset
- Kätilöinen
Kätilö romaani
- kittu
romaani nimeltä "yksikään romani ei varastanut" aivan loistava satukirja!!
- KAALEE Huuteloo
Rommaani etsii työkinnasta.nim KÄNSÄ kännyssä.
- Samueli.
Allu on paikkakunnan kovin, varsinki siihen aikaan kun treenas ja otti matsia !
- Micce.
Joo pitää paikkansa, Allu oli kyllä rautainen äijä silloin kun oli huippukunnossa ja nyrkkeili.....
- lkjggjo
Kooninkadun romaani
- eiooooooo
Romaaniväestön työperäiset sairaudet, on ihan sopivan pitkä luettava.
- KaSeElokuussa
Turina aina syyttömästä ravivalmentajasta poliisin mielivallan kourissa..
- kirjailija itekki
Ehdottomasti kirja nimeltä Romani pojan elämänkaari; Syntyyn ja kuolee vahingonlaukaukseen Forssan raviradan parkkipaikalla.
- PuuMiesVaan
Meniköhän eräällä romaanilla hermot perässä ajaneeseen vanhempaan herraan Vuohiniityntiellä...romaanin nulikka pomppi sen verta nopeesti autostaan...
- yetaki
Täällä tämä keskustelun taso ei oikein pysy. Pieni on kankaanpää :) kävelin kohdalla salesta päin, harmaan koirani kanssa jos huomasit :) Tuo herra tööttäili ja näytteli käsimerkkejä niille jotka ohittivat , toisena ohitti tummalla henkilöautolla mies jolle herra taas viittoi ja tööttäsi.
Auto pysähtyi ja nuori kaveri kysyi syytä käsimerkkeihin ja tööttäilyyn, ja kuulin vanhempi mies sanoi että ohittaa ei saa, tumma mieshenkilö sanoi että ajat 20km/h niin totta kai ohitin ettei liikenne pakkaudu. Jotain sananvaihtoa nopeasti vielä kävivät ja mielestäni sovussa poistuivat kun joku nyökkäysmorjestus tais vaihtua. No enpä tiedä tuntuu että aika matalat ovat uutiskynnykset. Tosin huomauttaisin että sivunpaan olisi tumma auto pitäny pysähtyä vaikka villkkua siinä käytteli. :) - UunoKoVai
yetaki kirjoitti:
Täällä tämä keskustelun taso ei oikein pysy. Pieni on kankaanpää :) kävelin kohdalla salesta päin, harmaan koirani kanssa jos huomasit :) Tuo herra tööttäili ja näytteli käsimerkkejä niille jotka ohittivat , toisena ohitti tummalla henkilöautolla mies jolle herra taas viittoi ja tööttäsi.
Auto pysähtyi ja nuori kaveri kysyi syytä käsimerkkeihin ja tööttäilyyn, ja kuulin vanhempi mies sanoi että ohittaa ei saa, tumma mieshenkilö sanoi että ajat 20km/h niin totta kai ohitin ettei liikenne pakkaudu. Jotain sananvaihtoa nopeasti vielä kävivät ja mielestäni sovussa poistuivat kun joku nyökkäysmorjestus tais vaihtua. No enpä tiedä tuntuu että aika matalat ovat uutiskynnykset. Tosin huomauttaisin että sivunpaan olisi tumma auto pitäny pysähtyä vaikka villkkua siinä käytteli. :)Jessus mitä lässytystä ja selittelyä!
- sepeteus2
Heh, on kankaanpääläisillä murheet :D
- Gyllenhool
Ehdottomasti teos " emme tappele kapakoissa ja jätämme puukkomme kotiin". Sellainen vitsikirja jonka lukee paskalla käydessä.
- liyf
Eipä nämä meidän paikkakuntalaiset puukoilla taida sohia. Ihan käsipelillä pelaavat ja rehdisti. Eli tuosta en pääse moittimaan.
- SivusTAseuRaajAA
Eihän hurjia romaaneja olekaan - kaikki, lukemani ja näkemäni ovat olleet sellaisia nyyhkyttäviä ruikutustarinoita että oikein verenpaine nousee.
Eräskin loppui kysymykseen, miksi naista täytyy lyödä? Siihen kun joku romaani vastaisi ihan rehellisesti.- aesrdhgkjlh
Sitä se on kun muu ei enää nousekaan, kuin verenpaine.
- 30sgj
"Romaani" jäikö äidinkielentunnit väliin?
- PuuTaHein
30sgj kirjoitti:
"Romaani" jäikö äidinkielentunnit väliin?
Koitas apina katsoo, mikä on tämän ketjun otsikko!
- lapsetonlapsia
PuuTaHein kirjoitti:
Koitas apina katsoo, mikä on tämän ketjun otsikko!
"Meniköhän eräällä romaanilla hermot"
Nii eli siinä viitataan henkilöön hyvä ihminen. Vai kirjallako meni hermot? :)
Älähän nyt menetä malttiasi, kaikki hyvin. - IntruderWoman
lapsetonlapsia kirjoitti:
"Meniköhän eräällä romaanilla hermot"
Nii eli siinä viitataan henkilöön hyvä ihminen. Vai kirjallako meni hermot? :)
Älähän nyt menetä malttiasi, kaikki hyvin.Täällä on ilmeisesti myös suomenkielen asiantuntijoita, jotka seulovat oikeikirjoituksia.
Miten moni tämän foorumin viesteistä sisältää kirjoitusvirheitä - esim. nopeasti näppäilty romaani vai romani?
Ei tämän foorumin takia kukaan hermojansa menetä, uskoisin näin - ellei sitten... - trxcyvubikjn
IntruderWoman kirjoitti:
Täällä on ilmeisesti myös suomenkielen asiantuntijoita, jotka seulovat oikeikirjoituksia.
Miten moni tämän foorumin viesteistä sisältää kirjoitusvirheitä - esim. nopeasti näppäilty romaani vai romani?
Ei tämän foorumin takia kukaan hermojansa menetä, uskoisin näin - ellei sitten...Ei tarvitse asiantuntijaa tunnistamaan kahta eri sanaa keskenään. Tietysti tuo voi omalle kapasiteetillesi olla liikaa..
Ihan sama nuo kirjoitusvirheet minulle ovat, asiavirheestähän onkin kyse. Selkeästi tarkoitettuja yksilöitä nimetään asioiksi.
- Kersanttiala
Niinisalon bileistä kertova romaani joka ei enää kerro...................
- karvat pystyssä
Kissatalon kissojen villistä elämästä kertova kirja " kohdusta hautaan ".
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh822005Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1211715- 1801306
- 229720
- 59698
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6676- 57624
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako205580- 47517
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337482