Tyyntä ennen jihad-myrskyä

Tässä hyvä artikkeli islamin ja Lähi-idän asiantuntija Raymond Ibrahimilta: http://www.theblaze.com/contributions/the-calm-before-the-jihadi-storm/
6128
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Juu, juutalainen "islam-asiantuntija" puhuu kerrankin asiaa. Ihme juttu.
Voisin lyödä vaikka vetoa, että heppu osuu naulan kantaan ennustelussaan!
Allahu Akbar!
Olisi jo aikakin jonkun tussauttaa se jenkkilä samaan kuosiin kuin niin niin moni maailman kolkka on heidän sotimistensa jäljiltä.. Surullista, mutta totta.

Äänestä
  • Teillä muslimeilla on omituinen taipumus nähdä juutalaisia joka paikassa... Tuon artikkelin kirjoittaja on egyptiläistaustainen koptikristitty.

    Äänestä

  • "Olisi jo aikakin jonkun tussauttaa se jenkkilä samaan kuosiin kuin niin niin moni maailman kolkka on heidän sotimistensa jäljiltä.."

    Yhdysvallathan tämän maailmanlaajuisen jihad-myrskyn on valloilleen päästänyt tukemalla islamisteja eri maissa 1980-luvulta lähtien aina kun se on ollut USA:n geopoliittisten etujen mukaista. Eikä Saudi-Arabian öljystä riippuvainen USA uskalla puuttua edes kaikkein törkeimpään jihadismin ja terrorismin lietsontaan, jota harjoitetaan saudiarabialaisella rahoituksella kaikkialla maailmassa. Lähi-Idän kristityt - ortodoksit, koptit, assyrialaiset jne. - ovat olleet amerikkalaisen imperialismin ja sunnalaisen terrorismin epäpyhän allianssin suurimpia uhreja.

    Äänestä

No juu, ehkä pikkuisen hätäilin..
Nimistä vain vetelin johtopäätöksiä kuin suolia massusta konsanaan..
Kiitokset korjauksesta. :)

Lähinnä huomiota kiinnitti instituutio, jonka nimissä/leivissä ko. henkilö artikkelin kirjoitti.. Mutta yhtäkaikki, kantani on sama peruskaavalla "nimi muutettu" höystettynä..

Barakallaahu fiik vain kaikille uskonveljille, ja muille toivon johdatusta johdatusta ja johdatusta oikeaalle tielle!!

Äänestä

Siinäpä erittäin hyvä artikkeli!

USA:n Lähi-idän politiikkaa voi kuvailla vain yhdellä sanalla: itsemurha. Yhdysvallat liittolaisineen on syrjäyttänyt/syrjäyttämässä arabimaailman sekulaareja johtajia, jotka ovat kaikista vioistaan huolimatta suht' jihadinvastaisia ja pyrkivät turvaamaan myös vähemmistöjen aseman.

Lännen typerän jihad-myönteisen politiikan johdosta muslimimaiden vähemmistöt, kristityt ja juutalaiset, kärsivät suunnattomasti, ja useat merkittävät arabimaat menetetään jihadisteille, kuten Muslimiveljeskunnalle.

On todellakin aiheellista kysyä, että kun USA:n tuki talibaaneille kostautui myöhemmin syyskuun 11. päivän terrori-iskujen muodossa, niin mitä tapahtuu joidenkin vuosien kuluttua, kun tilanne Lähi-idässä on rauhoittunut ja arabimaailman uudet, jihadistiset johtajat voivat keskittää voimansa Yhdysvaltoja ja länttä vastaan...

Äänestä
  • "USA:n Lähi-idän politiikkaa voi kuvailla vain yhdellä sanalla: itsemurha."

    Ei, kyllä se on MURHA. Lähi-Idän kristittyjen perikato on ollut tämän vuosisadan suurin ja vaietuin kansanmurha ja etninen puhdistus.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


11+13 kirjoitti:

Tässä hyvä artikkeli islamin ja Lähi-idän asiantuntija Raymond Ibrahimilta: http://www.theblaze.com/contributions/the-calm-before-the-jihadi-storm/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu