Espanjan yliopistosta muutama kysymys

effe9

Luukusta tipahti UNED:n kirje joka sisältää Credencialin. Löysin pari yliopistoa jotka eivät veloita järjettömiä summia (Granada ja Seville). Pariin kysymykseen tarvitsisin vastauksen, eli miksi "CALIFICACION PARA EL ACCESO A LA UNIVERSIDAD ESPANOLA" kohassa on luku 6,000 vaikka keskiarvo oli yli 7 lukiossa ja vielä se et miten toi haku onnistuu kun vaihtoehtona on granadaan oli ainaski et "eu kansalainen yliopistossa, ei eu:n kansalainen yliopistossa ja ei eu:n kansalainen ja ei yliopistossa? olen EU:n kansalainen mutten ole omassa maassa yliopstossa niin miten te muut pääsitte sisään espanjailaiseen yliopstoon?

6

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fsflslfsmfls

      Varmaan sulla on keskiarvo 6 siksi, koska nuo muunnokset eivät aina mene yksi yhteen. Muista, että Espanjassa on käytössä arvosana-asteikko 0-10 kun meillä on 4-10. Keskiarvoon vaikuttaa yo-kirjoitusten tulokset, eli ehkä ne ovat vetäneet sun keskiarvoa alas. Voit tietysti ottaa yhteyttä ja tarkistaa asian.

      Toiseen kysymykseen en osaa vastata, mutta kyllä sieltä pitäisi löytyä vaihtoehto EU-kansalainen ja ei yliopistossa. Jos ei löydy, niin ota yhteys hakuasioissa neuvovaan tahoon sähköpostitse.

    • effe9

      Joo en tiedä yhtään mitään et mitä tapahtuu. Lähetystön sivuilla muilla sivuilla puhuttiin kyllä et hakuaikaa ois heinäkuun puoleenväliin. Sähköiseen hakuun ei pääse Granadan ja Sevillen kohalla ja myöskään dead-lineä ei meinaa noilta sivuilta löytyä sit millään. On tullu nyt kulutettua about 10 tuntia etsimiseen en tiedä yhtään mitä tekisin nyt. Saatan kuulostaa uusavuttomalta tän tekstin perusteella ja sellainen taidan myös olla. Olisi kiva jos saisin vastauksen tai jopa suoran linkin osoitteeseen jossa voisin ilmoittautua kouluun.

      Läysin UGR:n (Granada) nettisivuilta sähköisen ilmoittautumis-lomakkeen mutta se anna painaa tota sign-uppia ( https://oficinavirtual.ugr.es/apli/intercambio/alumnos_in/index.html )

      Eipä tässä muuta. Hyvää juhannusta!

    • kfsflsfsfsf

      Tuo on väärä ilmoittautumislomake, sillä se on tarkoitettu vaihto-opiskelijoille (intercambio on vaihto-opiskelu) ja ilmeisesti olet hakeutumassa koko tutkintoa suorittamaan, ainakin sen perusteella, että hankit ton credencialin.

      Vaihto-opiskelijoiden ilmoittautumisaika on varmasti jo ohitse, joten siksi tuo lomake ei anna painaa send -nappulaa.

    • effe9
    • nkfsnkjfjnsnfksn

      Nuo kaikki kolme on vaihtoon hakevalle. Erasmus on vaihto-ohjelma, intercambio on jonkin muun kautta tapahtuva vaihto ja libre movilidad on tarkoitettu vaihtareille, jotka tulevat vaihtoon ilman yliopistojen välisiä sopimuksia.

      Tuo toinen linkki näyttää jo oikeammalta, mutten ole varma, että onko se juuri se, mitä sinun pitää käyttää.

      Minusta se on tämä: http://www.juntadeandalucia.es/economiainnovacioncienciayempleo/sguit/convocatorias/Grados2012/

      ...mutta tuo ei vielä anna kirjautua sisään lukuvuodelle 13-14.

    • effe9

      Ok kiitos näyttää siltä että haku alkaa 1. heinäkuuta... alkoin jo vaipua epätoivoon :D

      kiitos paljon avusta :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      74
      1933
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1673
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      147
      1217
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      688
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      198
      662
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      636
    7. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      54
      557
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      191
      553
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      498
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      462
    Aihe