Miten metatietoja saa kuvista pois /muutettua ja muita tietoja? "Näytä tietoja" -kohdasta hiiren kakkosella näkyy jotain.
"Moni netinkäyttäjä ei huomioi, mitä piilevää tietoa kuva sisältää. Nettiin ladatun valokuvan metatiedot voivat paljastaa esimerkiksi kotiosoitteen ja aarteiden sijainnin."
http://www.iltalehti.fi/digi/2013062417185962_du.shtml
Nettikuvat voivat paljastaa liikaa
11
213
Vastaukset
- paljastaa?
Metatiedot voi helposti poistaa tai muuttaa kuvankäsittelyohjelmalla
- onko tietoa?
Kiitos. Miten?
- paljastaa?
onko tietoa? kirjoitti:
Kiitos. Miten?
http://keskustelu.suomi24.fi/node/3356395
http://www.sentex.net/~mwandel/jhead/
https://www.google.fi/search?q=remove exi&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:fi:official&client=firefox-a&channel=fflb
http://www.csc.fi/sivut/ida/ohjeet/kayttoohjeet/selain-metapoisto
jne - 1.copy 2.paste
onko tietoa? kirjoitti:
Kiitos. Miten?
Helppoa,
kopioi kuva, tai leikkaa ja liitä, eli teet uuden kuvan.
ei lähetä muuta kuin tietokoneella olevan kansion tiedon yms.
- juuh
Wanhassa tietokelehdessä oli joskus muinoin Wiion juttu metadatasta noin yleisesti. Siinä oli linkki hyvään metadatan hävitysohjelmaankin.
Se oli varsin tehokas, kun lähti nuo exif-tiedot muutamista kuvista ihan vahingossa sitä kokeillessani. No sitä varten noita backuppeja tehdään.- Mikähän ohjelma
Oli hävittämiseen?
- toni.
nokia e7 kännykkä / Adobe Photoshop Lightroom 5, toimii vanhemmissakin versioissa sekä corel paint shop pro versioissa ,ainakin x5 versiossa
http://vid1124.photobucket.com/albums/l563/Toni_Smolander/Adobelightroommaps1_zps55ae11ac.mp4 Pääsääntöisesti kamerassa ja puhelimessa kannattaa gps ottaa pois päältä jos sitä ei erikseen tarvita kuten kun vaikka puhelinta käytetään navigaattorina. Gps vie akkuvirtaa julmetusti ja laite toimii siten paremmin kuin sen on kytkenyt pois. Asettuminen silloin kun kuvaan todella haluaa koordinaatit ei niin kauaa vie jotta se puolustelisi gps:n jatkuvaa päällä oloa.
Muista exif tiedoistahan ei haittaa ole vaan ne ovat kiinnostavaa ainoastaan valokuvauksellisesta syystä eli mitä kameraa ja lasia on käytetty ja millaisilla arvoilla kuvaus on suoritettu. Kuvan omistajan tiedoistakaan tuskin on haittaa varsinkaan kun muutamat täällä ovat olleet kovastikin mustasukkaisia kuviensa mahdollisesta käytöstä.- ap.
Entä jos ei ole windows käyttöjärjestelmää, vaan muu esim. os x. Ja photari. En vieläkään saa selvää miten metatietoja voi käsitellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 396915
- 323898
- 453280
- 342844
- 162662
- 372228
- 162176
- 372092
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons482047- 381963