Suomi24 Päihteet- palstalta löytyi oheinen kammottava tarina kannabis-myrkyn vaaroista! Älköön yksikään kannabis-myrkyn kaupittelija tulko väittämään myrkkynsä olevan vaaratonta!
"Olin ennen kannabiksen käyttäjä, nykyään olen lantiosta alaspäin halvaantunut ja kuljen pyörätuolissa, oikea käteni on amputoitu ja minulla on neurologisia ongelmia.
Älkää koskeko kannabikseen, kerron teille miksi.
Ensikosketukseni kannabikseen sain kaverini avulla. Hän tarjosi tätä "vaarattomaksi" mainostettua kannabista. Noh, menimme hänelle ja sekoitimme kannabiksensiementä ja leivinjauhoa ja vedimme nokkaan.
Ensiksi se tuntui kuin olisi taju mennyt, sitten aloin nähdä harhoja. Pääkalloja sekä leijuvia veitsiä. Aloin huutamaan ja hakkaamaan seinää ja enempää en enää muista.
Heräsin maasta ja minulla oli helvetinmoinen päänsärky ja olin aivan veressä. Kaverini oli oksentamassa vessassa. Joimme molemmat muutaman lasin koskenkorvaa ja oireet helpottuivat heti. Päätimme, että emme enää koskaa "vaaratonta" kannabista käyttäisi.
Noh, riippuvuus sai meistä molemmista vallan ja päädyimme ostamaan tämän paholaisen kasvin kukkaa. Murskasimme kukan nesteet huumeruiskuun ja tykitimme "ihan vähän" sitä suoneen. Muistan hirvittävän poltteen ja rintakivun. Kaikki sumeni ja välkkyi. Viimeinen asia mitä muistan on kaverini kaatuvan lattialle ja hajoavan mustiksi ja punaisiksi oraviksi, niin sekaisin olin.
Kolmen kuukauden päästä heräsin teho-osastolla. Lääkärit kertoivat kaverini kuolleen heti ja minun selvinneen vain täpärästi. Käteni oli pakko amputoida ettei kannabiksen aiheuttama myrkytys ja kuolio leviäisi. Ymmärsin, että loppuelämäni on pilalla. Kaikki haaveni perheestä ja itsenäisestä elämästä murskaantuivat yhden kannabispiikin takia. Nyt kierrän kouluissa kertomassa kannabiksen vaaroista.
Muistakaa, jo ensimmäinen piikki tappaa!"
"Vaaraton" Kannabis vei käden
5
406
Vastaukset
- meenyviddu
paska trolli
- jalkane93
dorka olisit harkinnu sitä kokeiluas polttelemalla no ei oo mun muna mikä ei heilu :) GZ
- trupaduuri
Sitä on tullu syötyä hulluruohoa vai tai tollaset matkat voi tulla siitä.
- toinen kädetön
Ap on trollaillu täällä ennenkin... :P
- narkkariko3
toinen kädetön kirjoitti:
Ap on trollaillu täällä ennenkin... :P
Tyypillinen yliannostus kokemattomilta. "Otin vain vähän" täyttä ainetta siis suoraan kukasta.
Kyllä se kannabis sinne koko verenkiertoon varmasti leviää samantien, ei siinä ambutoinnit enää auta.
Enpä ole ennen kuullutkaan että se aiheuttaa kuolioita.
En ole mikään huumeiden puolesta puhuja, mutta joskus liika paisuttelu ja pelottelu ei auta mitään.
On myös todettu että kannabis on huumeena lievempi kuin tupakka siis poltettuna.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 467475
- 334123
- 573645
- 503150
- 172826
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons532399- 532327
- 382281
- 432278
- 162256