Punapääbarbin ravinto: on enimmäkseen kasvissyöjä

oikea ruokinta

http://freshaquarium.about.com/od/barbs/p/Black_Ruby_Barb.htm

Suomalaisilla sivustoilla korostetaan virheellisesti liikaa sekaruokaisuutta!


Ravinto:

Kalat syövät enimmäkseen pohjalta. Ne kaivelevat paloja orgaanisesta aineksesta, joka kasaantuu metsäpurojen pohjalle. Niiden ruokavalio koostuu lähes kokonaan tästä orgaanisesta aineksesta ja levästä. Siksi on tärkeää pitää paljon kasviainesta niiden ruokavaliossa. Hiutaleet/rakeet/pohjatabletit, joissa on runsaasti kasvismateriaalia, ja myös vihannekset, kuten kuoritut herneet, pala raakaa kesäkurpitsaa ja kuorittua salaattia tai pinaattia, ovat kaikki hyviä valintoja.

Lisää kasvisruokavalioon satunnaisesti elävää/pakastekuivattua ruokaa, esim. surviaista, vesikirppua ja katkarapua, joka viikko tai joka toinen.

Omaa kokemusta: Kannattaa varoa kuitenkin kesäkurpitsan siemeniä ja liian isoa hernepalasta, koska voivat tukehduttaa barbin, ja monen muunkin kalan! Ne kun eivät pehmene kalan suussa moneen tuntiin ja voivat siis tarttua kalan kurkkuun, jolloin kala ei voi sitä "oksentaa" pois!!

Diet:

Ruby Barbs are what is known as a benthic, or bottom, feeder. They rummage for bits of organic material in the detritus that builds up on the bottom of the forest streams they live in. Their diet is almost entirely composed of the detritus and algae. For this reason, it's important to keep plenty of vegetable matter in their diet. Flake foods high in vegetable matter, or vegetables such as shelled peas, pieces of raw zucchini, and blanched lettuce or spinach, are all good choices.

As an augment to the vegetarian diet, occasional feedings of live foods are beneficial. Bloodworms, Daphnia and Brine Shrimp are all good choices to feed as a supplement every week or two.

1

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lisäys...

      Kisailevat keskenään tuntikausia. SIksi surviaista melko usein viikossa. Surviaiset ovat hyviä raudanlähteitä (veri). Tarvitsevat rautaa, ettei tule anemia/tulehduksia. Eivätkä väsy!

      Tämä omaa kokemusta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      92
      8966
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      315
      6797
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      100
      5960
    4. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      152
      3860
    5. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      30
      3251
    6. Maahanmuuton vastustajat ovat vajakkeja

      Jokainen täysijärkinen suomalainen tietää, että Suomi ei pärjää ilman ulkomaalaisvahvistuksia.
      Maahanmuutto
      66
      3196
    7. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      171
      2292
    8. On asioita joita kadun

      Yksi niistä on eräs J mies. Olen vasta hiljattain tajunnut. Kuinka väärin tein. Tulit sydän tarjottimella.. mutta tässä
      Ikävä
      17
      1826
    9. Toivoisitko että hän löytäisi jonkun muun?

      Joka voi antaa mihin et kyennyt?
      Ikävä
      32
      1478
    10. Mitä sä pelkäät?

      Että paljastan sut ja touhusi? Elät jotain ihan omaa fantasiaasi ja ainoa virhees oli sekoittaa mut näihin sairaisiin le
      Tunteet
      19
      1266
    Aihe