http://freshaquarium.about.com/od/barbs/p/Black_Ruby_Barb.htm
Suomalaisilla sivustoilla korostetaan virheellisesti liikaa sekaruokaisuutta!
Ravinto:
Kalat syövät enimmäkseen pohjalta. Ne kaivelevat paloja orgaanisesta aineksesta, joka kasaantuu metsäpurojen pohjalle. Niiden ruokavalio koostuu lähes kokonaan tästä orgaanisesta aineksesta ja levästä. Siksi on tärkeää pitää paljon kasviainesta niiden ruokavaliossa. Hiutaleet/rakeet/pohjatabletit, joissa on runsaasti kasvismateriaalia, ja myös vihannekset, kuten kuoritut herneet, pala raakaa kesäkurpitsaa ja kuorittua salaattia tai pinaattia, ovat kaikki hyviä valintoja.
Lisää kasvisruokavalioon satunnaisesti elävää/pakastekuivattua ruokaa, esim. surviaista, vesikirppua ja katkarapua, joka viikko tai joka toinen.
Omaa kokemusta: Kannattaa varoa kuitenkin kesäkurpitsan siemeniä ja liian isoa hernepalasta, koska voivat tukehduttaa barbin, ja monen muunkin kalan! Ne kun eivät pehmene kalan suussa moneen tuntiin ja voivat siis tarttua kalan kurkkuun, jolloin kala ei voi sitä "oksentaa" pois!!
Diet:
Ruby Barbs are what is known as a benthic, or bottom, feeder. They rummage for bits of organic material in the detritus that builds up on the bottom of the forest streams they live in. Their diet is almost entirely composed of the detritus and algae. For this reason, it's important to keep plenty of vegetable matter in their diet. Flake foods high in vegetable matter, or vegetables such as shelled peas, pieces of raw zucchini, and blanched lettuce or spinach, are all good choices.
As an augment to the vegetarian diet, occasional feedings of live foods are beneficial. Bloodworms, Daphnia and Brine Shrimp are all good choices to feed as a supplement every week or two.
Punapääbarbin ravinto: on enimmäkseen kasvissyöjä
oikea ruokinta
1
117
Vastaukset
- lisäys...
Kisailevat keskenään tuntikausia. SIksi surviaista melko usein viikossa. Surviaiset ovat hyviä raudanlähteitä (veri). Tarvitsevat rautaa, ettei tule anemia/tulehduksia. Eivätkä väsy!
Tämä omaa kokemusta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1372415Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3461880- 401557
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii311383Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua281310Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941183- 541153
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul327897Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles104850Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53752