Ovikiila 1 €/ kpl http://www.biltema.fi/ProductImages/86/large/86-300_l.jpg ja varmuusketju http://www.biltema.fi/ProductImages/87/large/87-5802_l.jpg 4-5 € väristä riippuen.
http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/512339/Vanhus ryostettiin kotona varkaat sisaan avaimella
Ottakaa nyt huoleksenne kotienne sisään pääsy. Vaikka nuo turva vempaimet eivät estä sisäänpääsyä ne vaikeuttavat ja saavat aikaan metelin. Nukkuvat heräävät ja naapurit kuulevat (ainakin kerrostalossa.)
Tiedottakaa lähiomaisille pitävänne turvaketjua, kun olette kotona ja tuo kiila lisää melun määrää kun kyseessä on kutsumaton/luvaton tulija.
.
Jokainen yksin asuva huolehdi itsestäsi. Yhteiskunta jossa kunnioitetaan toista ihmistä jäi viime vuosi tuhannelle. Lukittu ovi on vain hidaste, hanki itsellesi turva. Yllä mainituilla saat aikaa soittaa hätänumeroon.
Kerrostaloihin on asukas kokouksessa todella mahdotonta saada summerijärjestelmää yritin etsiä netistä kuluja ja tekijää, en löytänyt.
Vanhus ryöstettiin kotona – varkaat sisään avaimella
7
295
Vastaukset
- puhe+lukot+hätäapu
Pitäisikö palata aikaan 1960-luvun alussa?
Silloin rappukäytävissä oli pieni metallinen tiedotuskyltti jossa luki:
"Kerjääminen ja kaupustelu kielletty"
Suomalainen kerjäämin on loppunut, kaupustelu jossa todella luovutaan "myydystä" tuotteesta ei kannata, kulujen ja ajan kulun takia.
Ainoa syy kulkea ovelta ovelle, on kartoittaa: asumukset, asukkaat ja mahdollinen irtoava tavara. - Itse ilkiö
http://www.clasohlson.com/fi/Matkahälytin/36-2709
Etsin ja löysin tuon hälyttimen.
Turvaa. - eläjätär
Johan teitä pelottaa, ei minua vaan.
En kyllä päästä sisään ketään torvia. Ei ole Turvalukkoja eikä hälyyttimiä.
Onneksi asun sellaisella asuinalueella, että naapurit välittävät toisistaan. - --------
Oli tällainen Alarmkette, joka alkoi soida kun ketju kiristyi, yhtenä yönä heräsin siihen, sitten laitoin turvalukon.
Joku yritti tosiaan omalla avaimellaan sisään, mummot ovat täälläkin senverran neroja etteivät päästä sisälle ketään hyypiöitä, juttu kadulla vaan. - Maxin isäntä
Meillä on Karjalan karhukoira, 6 v. ja hän hoitaa omakotitalon pihalla pitkässä juoksulangassa kutsumattomat pois tuota pikaa öin päivin ruokapalkalla. Hänellä on myös asuntoetu - oma koppi.
Ei käy yksikään pitsikauppias ovella eikä ulkomaan rikollisetkaan!
Heidi Leyserkään ei tullut pihalle asti! Joku pölvästi oli ilmiantanut, että Karjalan karhukoiralla on kylmä ulkona! - yrjött.12
eikö näitä persuja saada jo kuriin?
- kärsin
voi voi
Heillä on sentään jotain sanottavaa SINULLA vain aivovamma.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen1237084Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam644846Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa
Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk743764Sinä olet minun forEver
Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,272884Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni432549Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?
Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t241957Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan
Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei2091485Martinan prinsessahäät peruuntui
Seiska uutisoi Kauneus ja Terveyslehden artikkeliin perustuen mihin nämä häät kosahti.3191274Vakavasti psyykkisesti sairas on pakkohoidossa - Ja asuu silti kotona
Miten käy, kun vakavasti psyykkisesti sairas "hoidetaan" kotona? Norjassa psyykkisesti sairaiden vuodepaikkojen määrä on421085Läski nainen.
Epävarmuus ei haittaa. Vaikka se paistaa sinussa syvältä, en aio iskeä heikoimpiin kohtiin, tai rutistaa en läskeistä.58942