Masennuslääkityksen lopetus kilpirauhaslääkityksen alettua

anneli15

Jos teillä on ollut masennuslääkitys käytössä,kun kilpirauhaslääkitys aloitettiin, niin missä vaiheessa olette sen lopettaneet? Monenko kuukauden kuluttua kilpirauhaslääkityksen aloituksesta?

8

735

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vajaa rouva

      Ei kannata lopettaa masennuslääkitystä ennen kuin masennus on kunnolla ohi. Voihan olla sekä masennus että kilpirauhasen vajaatoiminta, jolloin joutuu syömään molempia. Joillakin taas vajaatoiminta on aiheuttanut masennuksen, silloin se ajan mittaan paranee. Jotkut tarvitsevat yhdistelmälääkityksen Thyroxin Liothyronin, jotta pääsisivät masennuksesta eroon.

    • Yks vaan

      Nuo molemmat ovat kilpirauhaslääkkeitä!

      Synteettinen trijodityroniini (T3) = Liothyronin

      synteettinen tyroksiini (T4) = Thyroxin

    • Ennanni

      hei, itse aloitin tyroksinit huhti-toukuussa ja nyt kesäkuun lopussa päätin jättää seronilin pois. Joka kerta aikaisemmin vieroitusoiret ovat olleet kamalat, vaikka olen syönyt vain 20 mg. Nyt vieroitusoireita ei ole ollut, lukuunottamatta pieniä päässä olevia vippauksia ;)
      Olenniin pitkään miettinut että seronilista ei ole minulle ollut riittävää apua ja nyt kun sain vihdoinkin keväällä terveyskeskuslääkärin kirjoittamaan tyhroxinit ja kontrolissa jopa pieniä muutoksia arvoissa, niin päätin kokeilla ilman. Tietääkseni thyroxin ja seronil tai muut SRRI lääkkeet eivät hyödytä toinen toistaan.

    • unitautilainen

      Itse olen joutunut käyttämään edelleen anafranilia ( vanhanajan masennuslääke paniikkihäiriöön masennukseen) thyroxinin liothyronin rinnalla. Osa joutuu käyttää sekä kilpirauhaslääkettä masennuslääkettä. Mulla vasta liothyron T3-lääke vähensi huomattavasti sisäistä epävarmuutta, paniikkia ahdistusta. Koska thyroxin ei minulla muunnu kunnolla - siis puhun rt3-ongelmasta- tarvitsen myös liothyronia tai eläinperäistä kr-lääkettä. Minulle SRRI-lääke Sepram aiheutti voimakkaita itsetuhoajatuksia agressioita. Kamala että tuollaisiakin määrätään eikä varoiteta sivuvaikutuksisa!!!

    • tippatapaa

      Vaikuttaakohan ssri-lääkkeen käyttö jotenkin kilppari-koetuloksiin? Eli voiko se jotenkin vääristää tuloksia?

      • abc+d

        Ei voi.


    • kyllä vaikuttaa

      kyllä voi vääristää nehän stimuloi rt3 lisää aivoihin!

      • Uusi sivuv.

        Näin ollen ne aiheuttavat T3V:n puutetta lyhyesti sanottuna. T3V : rT3 pitää olla yli 20, jotta ei ole tarvetta Liolle. Hyvä, että tuli esille tämä sivuvaikutus!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      59
      1230
    2. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      1158
    3. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      133
      1122
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      7
      990
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      96
      950
    6. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      5
      805
    7. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      46
      761
    8. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      27
      751
    9. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      192
      696
    10. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      71
      669
    Aihe