Lumia 925 tällä viikolla & ensituntuma

Lumia 925

Itse en ota kantaa WP:n saamiin risuihin, sillä itselläni siitä ei ole henkilökotaista käyttökokemusta.

Kuitenkin sen oheisessa artikkelissa saama kova kritiikki hieman hämmästyttää, sillä se on saanut käyttäjiltään hyvin korkean tytyväisyystuloksen.

"Suomessa tällä viikolla myyntiin tullut Nokia Lumia 925 jättää laitteena enää vähän toivomisen varaa. Käyttöjärjestelmästä sitä sen sijaan löytyy – ja löytyy aivan liikaa."

- http://www.digitoday.fi/mobiili/2013/08/17/testi-lumia-925-ilahduttaa-mutta-kompastuu-yha-windowsiin/201311396/66

"Nokia's Stellar Customer Satisfaction Levels Bode Well For The Future"

- http://seekingalpha.com/article/1542532-nokias-stellar-customer-satisfaction-levels-bode-well-for-the-future?source=yahoo

14

260

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5230,. (500) 520

      Aivan käsittämätöntä tekstiä tolla digitodayn kirjoittajalla,kuukauden lumia kokemuksella en ymmärrä ollenkaan mistä se puhuu vaikka omistankin karvalakki mallin.Puuttuu aivan toisarvoisiin puutteisiin kuten Facen toimivuuteen,Bing hakuun(jota en edes huomaa),wlan,bluetooth näppäimien piilotteluun(ei todellakaan vaivaa hakea ne asetuksista),hitauteen(ei todella ole)ym.Tämä lumia on aikuiseen makuun,smooth,toimiva,nopea ja kaikki tarpeellinen sov valikoima löytyy.Lisäksi on valinnan varaa hyvää kameraa haluavalle.

      • v a n h u s

        Tämän päivän Hesarissa oli myös Lumia 925:n arvostelu ja kyllä ihmettelen sitä osaamista...


    • Lumia 925

      Pitääkö Bing-pakkotyrkky paikkansa niin, ettei sen tilalle voi edes asetuksista valita haluamaansa vaihtoehtoa? Eikös se ole silloin EU-säädöksienkin vastainen, sillä MS:n on Windowsissa joutunut jo muuttamaan politiikka.

      Wlan ja BT ovat sen verran keskeisiä toimintoja, että ne tulisi kyllä laittaa nopeasti ja helposti käsille. S60:ssä ne ovat varsin kätevästi saatavilla.

      Sitten tuo väitettey hitaus, pitääkö edes paikkaansa jajos testissä ollut, niin mitkä tekijät ovat siihen vaikuttaneet.

      "Ensinnäkin se on niin hidas, että yläreunassa jatkuvasti lipuvat latauspallukat tuovat ikäviä muistoja vanhojen pöytä-Windowsien tiimalasista. Mieli alkaa kaihota jopa mummotylsän iOS:n pariin."

      Kaiken kaikkiaan kirjoittajalla oli hämmästyttävän raflaavaa, suurisanaista ja varsin mustavalkoista WP:n kritiikiä, joka ei vastaa tilastoja käyttäjätyytyväisyydestä.

      Liian hyvä laite ja kokonaisuus ja siksi pitää takertua lillukanvarsiin jutun juureksi?

    • NoJaa, heh

      Eipä ole Lumiaa täälläkän, käytän yhä Symbiania. Tarkoitus olisi kuitenkin hommata 1020. Miksi sitten Lumia, eikä Android ? Anterolle löytyy täysin kiistatta se 100.000 hassun hauskaa pierusovellusta, plus sitten useampi tuhat muuta. Kysynys kuuluu, meinaako jolu ladata ne kaikki ? Mitä niillä tekee ? Itse haen hyvää kameraa, sille on ihka oikeaa käyttöä. Hyvää navigaattoria, sille on ihka oikeaa käyttöä, hyvää puhelinta. Sillekin on ihka oikeaa käyttöä. Haluan puhelimella nettiin ja muutaman itselleni tärkeän sovelluksen. Skypen ja WhatsApin ja säätiedot plus sadetutkan. En tarvii tuhat eria Appia, jotka voi hoitaa puhtaasti nettiselaimella. Ja juu omistan Android Tabletin ja vanhan Desire Z puhelimen. Symbian ei just edes kamalasti häviä vanhemmille Android puhelimille. Sympparissa on myös ominaisuuksia, joita ei löydä mistään nykyanterosta. Se menee nettiin välittämättä siitä, jaetaanko netti minkä laitteen kautta, Android ei mene. Sympparissaä on FM-lähetin, missään muussa ei ole tuota erittäin näppärää toimintaa. Sitä ei tarvii ladata kolme kertaa päivässä, kaks kertaa viikossa riittää.

      • Sorry vaan

        Kirjoitusvirheet, Galaxyn näppis ei ole kaikkein tunnokkain.


    • 5230,. (500) 520

      Tohon haku sovellukseen mikä aukeaa näytöstä ei voi vaihtaa googlea tai muuta haku firmaa.Ite en yleensä käytä tota bingiä vaan menen suoraan IE10 selaimeen josta voi valita googlen haku sivuksi.Selaimen asetuksista olen täpänny pois käytöstä kohdan "Lähetä selaushistoria Microsoftille Bing-palveluiden parantamiseksi" eli edes jotain yksityistä voi estää menemästä ms:n tietoon.

    • Sovellusten määrällä on merkitystä koska jos niitä on paljon niin voi löytyä itselleen enemmän hyviä ja tarpeellisia sovellusvaihtoehtoja.

    • 925

      Muutkin noteeranneet digitodayn älyttömän jutun,taskumuro:


      Luin itsekkin tuon Digitodayn arvion ja siinä oli varsin mielenkiintoisesti käännetty WP:n ja Lumian selkeät vahvuudet heikkouksiksi(hämäräkuvaus ja valokuvausominaisuudet yleensäkkin, käyttiksen nopeus ja selkeys, laitteen fyysinen olemus jne...)

      Joko tuo oli tahallaan ja provosointimielessä tehty tai sitten arvostelija ei vaan osaa.

      • 85322g

        toimittajalta jääny vahingossa iOS lasit päähän juttua tehdessä


      • insinööri savosta

        Arvostelija osaa asiansa. Windows on sanalla sanoen huono.


    • insinööri savosta

      He jotka haluavat nokian ostavat vaikka tämän. He jotka haluavat laatua ja toimivuutta löytävät sitä muiden valmistajien taholta. Nokia on keskinkertaisuuden ikoni.

    • Ei käy kaupaksi

      Ensimmäisten päivien myynti onetonta!

      Nokia shop täynnä myymättöämiä lumppuja.

    • Lumia 925

      "Lumioden myynti rajussa kasvussa - älypuhelimet myyvät jo perusluureja paremmin"

      - http://www.puhelinvertailu.com/uutiset.cfm/2013/08/14/lumioden_myynti_rajussa_kasvussa_-_alypuhelimet_myyvat_jo_perusluureja_paremmin

      "Lumia-käyttäjät hehkuvat tyytyväisyyttä Amerikassa"

      - http://www.itviikko.fi/uutiset/2013/05/03/lumia-kayttajat-hehkuvat-tyytyvaisyytta-amerikassa/20136383/7

    • weedorg

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      138
      1329
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      39
      906
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      32
      644
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      600
    5. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      578
    7. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      25
      555
    8. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      547
    9. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      17
      543
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      523
    Aihe