Hyvin kesti korimalli V

uusi poloilija

Ostin 1,2-litraisen 3-sylinterisen bensa-Polon uutena ja ajoin sillä paljon. Seuraavat korjaamo-/huoltokäynnit tulivat hoidettaviksi (suluissa itse tehdyt):

14 tkm äänimerkinantolaite uusittiin takuuna
29 tkm longlife-huolto
61 tkm longlife-huolto johtosuojausten uusimista valmistajan korjauksena.
91 tkm longlife-huolto
107 tkm äänimerkinantolaite uusittiin takuuna
118 tkm pikkukivi poistettu etujarrusatulan ja jarrulevyn välistä
(119 tkm oikea rekisterikilven polttimo)
120 tkm longlife-huolto
129 tkm vasen takavalon polttimo
(130 tkm vasen rekisterikilven polttimo)
147 tkm mittariohjelmiston päivitys virheellisten polttimovikailmoitusten vuoksi
148 tkm em. päivitys ei korjannut virhettä, vaihdettu vasen seisontavalon polttimo, jolloin vika poistui. Vaihdettu heikkokuntoiset rekisterikilven polttimot.
150 tkm longlife-huolto

Itse en lisännyt öljyä yhtään, ja katsastus hoitui normaalisti eli kertakäynnillä. Pari kertaa digitaalinen polttoainemittari näytti käynnistyksen jälkeen tyhjää, vaikka tankki oli täynnä. Sammutus ja uusi käynnistys kuitenkin aina korjasi vian, joten en vienyt sen takia minnekään.

164 tkm:n kohdalla vaihdoin uuteen. Tällä historialla oli helppo ostaa toinen samanlainen.

2

401

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Saavutusko 164tkm?

      164tkm paljon ajettu? Itse joudun tai ostan autot suurinpiirtein tuon verran ajettuina. Erot alkavat näkyä selvimmin tuossa 200tkm kohdilla.. Japsit kestää toisen mokoman. Italiaanot, volkkarit , seatit ym alkavat risoa noilla kilometreilla.

      Kerran ostin 130tkm ajetun polon. Muistaakseni vm96. Oli korjaamojen onni. Reilun vuoden tappelin sen heikon kestävyyden kanssa ja luovutin.. Onneksi, seuraava auto oli japsi ja rikki saanut kun kolaroimalla ;D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      442
      2631
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      15
      2485
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      252
      1485
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      84
      1154
    5. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      434
      1092
    6. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      63
      1068
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      156
      940
    8. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      918
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      869
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      79
      855
    Aihe