Maidoton ruokavalio

Te jotka olette vatsavaivoihin kokeilleet maidotonta ruokavaliota kuinka tarkasti noudatatte sitä, esim juustot, margariini, mitä kahviin maidon tilalle?
Miten ruokien pakkausmerkinnöistä voi olla varma ettei ole vain laktoositon?
Kuinka nopeasti vaikutuksia voisi odottaa? Aion kokeilla tähystystä odotellessa
Kiinnostaa myös oireiden erilaisuudet laktoosivaivassa ja maitoallergiassa

3

534

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Älä tee tuota

      mokaa jossa lähdetään karsimaan eri ruoka-aineita pois yksitellen, koska se johtaa pahimmillaan tähän!! Imogen Elliot'in tapaus ja lääkärit eivät pysty auttamaan häntä, mutta:
      http://maitohappobakteeri.omasivu.fi/laaketiede-vs-terveystiede/blogi-10-kesakuu-2012-imogen-elliott-laaketieteen-tietamattomyyden-uhri-jonka-l-a-l-b-ja-bif-probiootit-pelastaisivat/


      Lisää tietoa:
      ..........................jatkuu.
      * Vaihe 2. Mutta jos et pysty käyttämään rasvaista lehmän-maitoa:
      ””Lainaus alkaa: (Usein kysytty Probiootti-bakteereista)
      6. Kysymys:
      - Mistä minä noita mhb.ta sitten saan jos en voi käyttää rasvaista maitoa esimerkiksi laktoosi-intoleranssi n ja/tai maitoallergia n takia?
      Vastaus:
      - *)On eräs poikkeus jolla toimenpiteellä saatat kestää maitotuotetta: Tee kotiviiliä suoraan maitotilalta haettuun raakamaitoon, jolloin 24-tunnin hapattamisen jälkeen viilissä oleva Probiootti-bakteeri määrä on 256-kertainen aloitustilanteeseen nähden:
      Sivu avautuu uuteen ikkunaan, tai uuteen välilehteen:
      http://maitohappobakteeri.omasivu.fi/mhb-maitohappoprobiootti-bakteerit-pahkinankuoressa-vaiheittain-lyhyesti/mhb-koti-viili-natural-yoghurt-teko-ohjeprobiootti-bakteerien-monistus-kotona/
      *) Varoitus: Tätä toimenpidettä et saa tehdä jos sinulla on anafylaksian (=vakava allerginen reaktio) vaara!
      -Lainaus loppuu.”"
      Sivu avautuu uuteen ikkunaan, tai uuteen välilehteen:
      http://maitohappobakteeri.omasivu.fi/mhb-maitohappoprobiootti-bakteerit-pahkinankuoressa-vaiheittain-lyhyesti/39-2/
      - Jos et pysty käyttämään rasvaisia maito- ja/tai hapanmaito-tuotteita ollenkaan(katso edellinen kohta), niin ongelman voit ratkaista siten että syöt Probiootti-jauhekapseleita niin kauan (kuukausi….kuukausia!) että kestät maitotuotteita.
      - Saat mhb.t syömällä Probiootti-bakteereita kapselissa, jossa on kolme tärkeintä bakteeria 1.L-a, 2.L-b ja 3.Bif bakteerit joiden saantisuositus on 3×2-miljardia bakteeria, tai enemmän/vrk muut Probiootti bakteerit joita Probiootti(mhb)-tuote saa sisältää.
      Paluu tämän sivun alkuun

      * Vaihe 3. Mutta jos et pysty käyttämään eläinperäisiä hyötybakteereita ollenkaan(=maitojäämät), esimerkiksi herkän anafylaksian (=vakava allerginen reaktio)-, migreenin-, tai laktoosi-intoleranssin-vaaran takia.
      Sekä Älä Luovuta Liian Aikaisin!
      a.Silloin sinun on käytettävä alkuun 2vrk….14vrk herkk..................................
      http://maitohappobakteeri.omasivu.fi/mhb-maitohappoprobiootti-bakteerit-pahkinankuoressa-vaiheittain-lyhyesti/

    • Keliaakikko

      Aika helposti saa maidottoman toteutettua.

      Kahviin voi käyttää kasvipohjaisia maitokorvikkeita, soijamaitoa, riisimaitoa tai mantelimaitoa (suosittelen mantelimaitoa).

      Kerman tilalle sopii hyvin kookosmaito, löytyy myös erillistä kookoskermaa.

      Margariinistakin löytyy maidoton soijaversio.

      Jotkut keliaakikot ovat (ainakin alussa) myös maitovammaisia, jonka vuoksi moni gluteeniton elintarvike on myös maidoton (lue silti tuoteseloste, poikkeuksiakin löytyy).

      Muutoin taas laktoosi on nykyään niin yleinen ruokavamma, että merkitään aina pakkauksiin, mikäli siinä on käytetty laktoosillista maitoa/maitoa ylipäätään. Mainitaan myös, mikäli ehkä saattaa sisältää rippeitä maidosta.

      Muutoin ei ole oikein kokemusta muuta kuin omasta latentista maitovammasta, joka tuli keliakian seurauksena. Kyllä siinä hetkisen saa olla maidottomana, ennenkuin helpottaa.

    • Helpoimmin parannet-

      tavia sairauksia ovat laktoosi-intoleranssi ja migreeni!
      Älkää tehkö tuota karsitaan ruoka-aineita yksitellen, joka pitkässä juoksussa johtaa siihen että ei olekaan mitään ruoka-aineita joita voi syödä. Lääke kauppiaat toki tuosta hyötyy, mutta entäs potilas!?

      http://keskustelu.suomi24.fi/node/11659861

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      144
      3641
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      72
      2206
    3. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      64
      1938
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      97
      1911
    5. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1869
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      9
      1714
    7. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1581
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      79
      1564
    9. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      11
      1370
    10. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      125
      1353
    Aihe