Koirasta on turvaa

swefwqe

11

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eniten silti

      ihmetystä tuossa jutussa herätti se että mitä rollaattorilla ja kävelykepillä kulkeva ikäihminen teki ulkona kello 02:55 ? Ja vielä Kontulassa? Ei paljon päätä palellut. Mutta teki mitä teki niin hatunnosto hänelle.

      Ja kyllä, mahdollisuudet säästyä vastaavalta on paremmat kuin ilman. Ja noista ehdottamistasi varmaan ehkä se pittbulli olisi tehokkain mielenmuuttaja. Samalla kun sellaisen ottaa, niin saa kyllä heittää hyvästit useimmille kavereilleen, ne kun ovat entisiä sitten.

      • larry

        Kyllä se varmaan koira kuin koira, jos nyt ei ihan kääpiökoira, saa miettimään tuollaista kiinni käymistä.
        Huonosti kävisi jos luulisi hovawarthia kultsiksi, erota nuokin sitten vielä pimeällä.
        Kyllä se pikkukoirakin voi purra kipeästi, luulisi haittaavan rikoksentekoa!


    • wedcedc

      En suosittele hankkimaan koiraa vain turvaksi. Siitä täytyy myös olla valmis huolehtimaan kunnolla.

      • Proud_Dog_Owner

        Päätinpä kommentoida tähän, että oikeassa olet....Kun koiran ottaa, ni onhan siitä kyettävä huolehtimaan niinkuin koirasta nyt yleensä kuuluu huolehtia....Ja mikäli ei pysty, ni ei kannata koiraa hankkia...:)


      • ....
        Proud_Dog_Owner kirjoitti:

        Päätinpä kommentoida tähän, että oikeassa olet....Kun koiran ottaa, ni onhan siitä kyettävä huolehtimaan niinkuin koirasta nyt yleensä kuuluu huolehtia....Ja mikäli ei pysty, ni ei kannata koiraa hankkia...:)

        Juu, on sillä turvallisuuden tunteella iso hinta, ja se toivottavasti käsitetään, mutta moni meistä sen maksaa joka tapauksessa :)

        Luulen että "täällä vartioin minä"-kyltti ja koiran kettinki tolpan päässä saa jo monen voron miettimään kahdesti. Vaikkeivät mitään neroja kyllä ole varmasti.


    • kyllä
    • joo, voi toimia..

      parhaimmillaan vahtikoira haukkuu heti kun joku edes pyrkii sisään ja homma jää varmasti siihen, pahimmillaan voi vaikka käydä voroon kiinni.
      Vahtikoiranhan ei edes kuulu purra ketään, vain haukkua ja karkottaa.

      Eilen tuli lenkillä vastaan joku pikkukoira, mutta auta armias millaista ääntä se piti! oikein pelästyin, kyllä oli keuhkot kaverilla kunnossa... hitto kun en tajunnu katsoa mikä oli rotu!

    • mummunkaa

      Siis mummohan ajoi häirikön tiehensä,riittää että ottaa vanhuksen mukaansa.Ei koiraa sellaiseen tarvita.Eikä aina voi pitää koiraa mukana,jos käy lääkärillä,kaupassa,töissä.Ei koiraa voi pitää missään odottamassa.Mutta lähistöltä löytyy varmasti vanhuksia,joita voi turvallisesti ottaa ulkoilulle mukaan,viihtyvät kaupoissakin ;)

      • 23.223

        hyvä puoli on myös, ettei mummuu tarvi rapsuttaa yhtä paljoo?


      • ikä tekee sen
        23.223 kirjoitti:

        hyvä puoli on myös, ettei mummuu tarvi rapsuttaa yhtä paljoo?

        Mummuilla on elämän kokemusta,näkevät jo kaukaa jos vastaantulijalla ei ole kaikki kohillaan.


    • sdfeee

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      143
      5227
    2. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      87
      4618
    3. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      50
      4260
    4. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      7
      3983
    5. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      12
      3771
    6. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      40
      3653
    7. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      31
      3615
    8. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      55
      3363
    9. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2383
    10. Anna palautetta kaivatullesi.

      Sana on vapaa!
      Ikävä
      190
      2294
    Aihe