RegClean Pro -ohjelman luotettavuus?

tartuntako

Mystiset koneeni kaatavat ongelmani jatkuvat. Koneeni kaatuu kesken nettivideoiden katselun noin 10 minuutissa. Koneeni kaatuu myös kesken täyden virustarkistuksen. Tomintokeskus - Etsi ratkaisuja: Ongelma muodostettaessa yhteyttä Windowsin virheraportointipalveluun. Windows Defender lopettaa kesken, virhekoodi: 0x800106ba. Löysin netistä RegClean Pro -ohjelman, minkä ilmoitetaan korjaavan rekistereitä. Onko ohjelma luotettava?

8

670

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei kannata asentaa tuota ohjelmaa. Ei ole luotettava.

    • tartuntako

      Kiitos, epäilinkin kokeilematta tuon korjaussarjan luotettavuutta. Täytyy tutkia, jos Microsoftin sivuilta löytyisi parempaa. Fix It ilmoitti,ennen asennusta, että se ei toimi versiossani. Rekistereistä saattaa kyllä löytyä syy koneeni kaatuiluun. Muuten koneeni toimii sujuvammin kuin ZoneAlarmin aikoihin.

    • Juu Windowsin oma palomuuri on XP käyttiksestä alkaen ollut sen verran hyvä ettei ,muita tarvitse asentaa.

    • tartuntako

      Päivityksiä ei ole kuulunut sitten Win7:n uudelleenasennuksen. Yhden raportin sain vähän aikaa sitten lähetettyä. Ehkä Microsoft korjaa ongelmani, kun maltan odottaa vielä toisen kuukauden. Olisi vain mukava tietää, mikä on kaatuilun syy? Tuntuu ihan, että jokin laskuri käynnistyisi ja kaataisi koneen valitulla hetkellä.

      • Itse veisin sen johonkin tietokone liikkeeseen ja kysyisin heiltä että onko tässä jotakin suurempaa vikaa. (Jos takuu ei ole voimassa)


    • tartuntako

      En oikein usko suurempaan vikaan. Kokeilin äsken FixIt -ohjelmaa. Se ilmoitti korjanneensa jotakin etärekisteriä ja jotakin toista juttua. Se ilmoitti myös, että IE:n väliaikaisten tiedostojen ja sivuhistorian poistaminen ei onnistunut. Ehkä tätä vaivaa rekisteriongelma tai sittenkin haittaohjelma. Paikallisista tietokoneliikkeistä en usko löytyvän apua, mutta haluan myös oppia pärjäämään ilman maksullista apua, jos suinkin mahdollista.
      FixIt ilmoitti myös olevansa vanhentunut ja että apua saa rekisteröitymällä Microsoftin palveluihin. En haluaisi rekisteröityäkään, mutta aika näyttää, miten äijän käy.

    • ehhkäpä

      Hyvin mahdollista, että on lämpöongelma, kun vähänkin tehoa vaativissa toimissa kaatuu.
      Itsellä ikivanha läppäri teki juuri tuota ennen pölyjen poistoa.

    • tartuntako

      Ehhkäpä osui oikeaan. Pölyongelma oli aluksi minunkin mielessäni, kun aloin ihmetellä kaatumisia. Koneessani oli muutenkin ylimääräistä sälää, mistä tuli kaikenlaisia ongelmia. Tänään putsasin pölyt ja onnistuin tekemään täyden virustarkistuksen eikä kone kaadu enää kesken nettivideoiden katselemisenkaan. Äänenkin huomaan hiljentyneen, kun tuulettimesta on poistettu villakoirat. Lämpenemisongelma iski heti, kun tehoa tarvittiin tiettyihin toimintoihin normaaliselailua enemmän. Ihan hyvä, että kaatui savuamisen sijasta.

      Tämä pintaa syvempi tutustuminen Win7:ään ei mennyt hukkaan, sillä kone toimii kaikin puolin sujuvammin kuin kolmisen vuotta sitten ostettaessa. Kiitokset vapuselle ja kumppaneille tutustumismaratonin tuesta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe