Mystiset koneeni kaatavat ongelmani jatkuvat. Koneeni kaatuu kesken nettivideoiden katselun noin 10 minuutissa. Koneeni kaatuu myös kesken täyden virustarkistuksen. Tomintokeskus - Etsi ratkaisuja: Ongelma muodostettaessa yhteyttä Windowsin virheraportointipalveluun. Windows Defender lopettaa kesken, virhekoodi: 0x800106ba. Löysin netistä RegClean Pro -ohjelman, minkä ilmoitetaan korjaavan rekistereitä. Onko ohjelma luotettava?
RegClean Pro -ohjelman luotettavuus?
8
637
Vastaukset
Ei kannata asentaa tuota ohjelmaa. Ei ole luotettava.
- tartuntako
Kiitos, epäilinkin kokeilematta tuon korjaussarjan luotettavuutta. Täytyy tutkia, jos Microsoftin sivuilta löytyisi parempaa. Fix It ilmoitti,ennen asennusta, että se ei toimi versiossani. Rekistereistä saattaa kyllä löytyä syy koneeni kaatuiluun. Muuten koneeni toimii sujuvammin kuin ZoneAlarmin aikoihin.
Juu Windowsin oma palomuuri on XP käyttiksestä alkaen ollut sen verran hyvä ettei ,muita tarvitse asentaa.
- tartuntako
Päivityksiä ei ole kuulunut sitten Win7:n uudelleenasennuksen. Yhden raportin sain vähän aikaa sitten lähetettyä. Ehkä Microsoft korjaa ongelmani, kun maltan odottaa vielä toisen kuukauden. Olisi vain mukava tietää, mikä on kaatuilun syy? Tuntuu ihan, että jokin laskuri käynnistyisi ja kaataisi koneen valitulla hetkellä.
Itse veisin sen johonkin tietokone liikkeeseen ja kysyisin heiltä että onko tässä jotakin suurempaa vikaa. (Jos takuu ei ole voimassa)
- tartuntako
En oikein usko suurempaan vikaan. Kokeilin äsken FixIt -ohjelmaa. Se ilmoitti korjanneensa jotakin etärekisteriä ja jotakin toista juttua. Se ilmoitti myös, että IE:n väliaikaisten tiedostojen ja sivuhistorian poistaminen ei onnistunut. Ehkä tätä vaivaa rekisteriongelma tai sittenkin haittaohjelma. Paikallisista tietokoneliikkeistä en usko löytyvän apua, mutta haluan myös oppia pärjäämään ilman maksullista apua, jos suinkin mahdollista.
FixIt ilmoitti myös olevansa vanhentunut ja että apua saa rekisteröitymällä Microsoftin palveluihin. En haluaisi rekisteröityäkään, mutta aika näyttää, miten äijän käy. - ehhkäpä
Hyvin mahdollista, että on lämpöongelma, kun vähänkin tehoa vaativissa toimissa kaatuu.
Itsellä ikivanha läppäri teki juuri tuota ennen pölyjen poistoa. - tartuntako
Ehhkäpä osui oikeaan. Pölyongelma oli aluksi minunkin mielessäni, kun aloin ihmetellä kaatumisia. Koneessani oli muutenkin ylimääräistä sälää, mistä tuli kaikenlaisia ongelmia. Tänään putsasin pölyt ja onnistuin tekemään täyden virustarkistuksen eikä kone kaadu enää kesken nettivideoiden katselemisenkaan. Äänenkin huomaan hiljentyneen, kun tuulettimesta on poistettu villakoirat. Lämpenemisongelma iski heti, kun tehoa tarvittiin tiettyihin toimintoihin normaaliselailua enemmän. Ihan hyvä, että kaatui savuamisen sijasta.
Tämä pintaa syvempi tutustuminen Win7:ään ei mennyt hukkaan, sillä kone toimii kaikin puolin sujuvammin kuin kolmisen vuotta sitten ostettaessa. Kiitokset vapuselle ja kumppaneille tutustumismaratonin tuesta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 204984
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni861772Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2891636Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä741584Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2561448Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1351217Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r21191Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121180Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041129Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi691121