Miksi sähköpostissa lukee estetty turvallisuussyistä?

Viisaamman neuvoja

Miksi keskustellessani sähköpostitse kaverini kanssa hänen lähetetyissä viesteissä lukee aina
"Viestin osia on estetty turvallisuussyistä."
Sen vieressä on teksti "Näytä sisältö" eli uskallanko painaa tuota näytä sisältö painiketta?
Ja uskallanko vastata enään tuohon osoitteeseen? Yleensä olemme keskustelleet facebookissa mutta nyt myös sähköisesti koska meidän viestit on aina pitkiä.

Näihin olisi kiva saada apuja. Kiitos.

3

95

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olisi kivempi auttaa

      olisi ollut ihan kiva kun olisit kertonut mitä sähköpostia käytät....

    • Viisaamman neuvoja

      Minä käytän hotmailia.

      Muistaakseni joskus on aikaisemminkin ollut jotain tällaista vastaavaa ja nämä postit oli jotain esitteitä opistoilta tai jotain sellaista.

      Mutta ydin on uskaaltaako tällaisiin vastata? Viitaten yllämainittuun kertomaani.

    • ännässaa

      Kato aina lähettäjä, jos lähettäjä on tuntematon nimi, eli tuttavasi, opistosi etc ei ole otsikoinu sitä viestiä niin että tiedät kuka on lähettäjä niin älä avaa mitään sellasta viestiä.

      Hotmail, AOL, Microsoft, Live, Google ja Gmail on kaikki saman sylttytehtaan maileja, ja niillä on tollasii turvallisuusjuttuja jotka on kai automaattisia.

      Sä voit kattoo sieltä asetuksista minkälaiset lähettäjät määrittelet spämmiksi ja mitkä on tärkeitä etc.
      Merkkaa sinne hotmailiin niiden opistojen ja frendien nimet niin niihin ei tuu tollasta.
      Voit myös pyytää frendejäsi otsikoimaan aina lähettämänsä viestit omalla nimellään ja opistot varmaan lähettää viestit niin että otsikosta näkyy lähettäjän nimi ?

      Jos viestit on lähetetty suoraan Facebookin kautta, niin se voi taas johtua Facebookissa sun tekemistä asetuksista.
      Nää kaikki em postilaatikot, Facebook ja Youtube on suorassa yhteydessä toisiinsa, tavallaan yhtä ja samaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe