Miksi mulla ei tipu paino kunnolla paastossa?

Laihemmaksi

Olen nyt kymmenettä päivää paastolla ja painoa tippunut vain 3, 8 kg. Noin 4-6 päivinä päätä särki tosi paljon, sitten se meni pois. Eilen ja tänään on särkenyt päätä, tosin ei liikaa.
Tänään oli painoa tippunut vain 200 grammaa. Tarkoittaako tämä sitä, että paasto kannattaa lopettaa vai alkaako sitä painoa tippumaan enemmän jossain vaiheessa?

3

574

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Älä paastoa

      Miksi paastoat? Jos haluat laihtua, niin paastoaminen on älyttömintä, mitä voit tehdä. Paastolla (ja sama koskee vähähiilihydraattisia dieettejä) aineenvaihdunta hidastuu. Viidestä ensimmäisestä pudotetusta kilosta 3,5kg on vettä, 1kg rasvaa ja puoli kiloa lihaksia! Kun lihasmassa pienenee, vähenee se kudos, joka polttaa rasvaa. Samalla elimistö saa erilaisia puutoksia. Viiden kilon jälkeen paadtolla tai vähökalorisella dieetillä voi painoa pudottaa läskistä max. 60%, kun sr hitaalla, järkevällä laihduttamisella voi olla 90-100%. Paasto ei ole terveellistä.

      Näännytysdieettien seurauksena paino tulee liki 100%:lla varmuudella takaisin, mutta sen seurauksena kehon rasva-lihassuhde on huonontunut, lihasta on suhteessa vähemmän kuin ennen ja se on korvaantunut läskillä. Sillä kalorimäärällä, millä ennen paastoa/näännytysdieettiä paino pysyi tasapainossa, lihoo. Jokaisen jojotuksen jälkeen joutuu pysyvästi syömään entistä vähemmän. Painon kontrollointi on aina vaikeampaa.

      Jos haluat laihtua pysyvästi, tee se hitaasti pudottamalla kaloreita 500-1000kcal /vrk kulutuksestasi. Sen voit arvioida netissä olevilla energialaskureilla esim. Sydönliitonsivustolla on sellainen. Älä kuitenkaan mene alle 1500 kilokalorin.

      Tärkeintä laihduttamisessa ja elinikäisessä painon hallinnassa on noudattaa säännöllistä ateriarytmiä. Syö joja päivä aamiainen, lounas, päivällinen ja pari välipalaa. Näin verensokeri pysyy tasaisena, pidät nälän poissa ja vältyt makean himolta ja ahmimisrepsahduksilta. Jokaisella aterialla olisi oltava peoteiinia, rasvaa ja hyviä hiilihydraatteja. Huonoja ja vältettäviä ovat nopeasti imeytyvät hiilihydraatit kuten sokeri, valkoinen leipä,leivonnaiset, peruna, valkoinen riisi, pasta jne. Kasvisten määrää ruokavaliossa on syytä lisätä. Vesi on paras juoma. Mehuista, jopa täysmehuista, limsoista ja oluesta ym. alkoholijuomista saa huomaamattaan erittäin paljon kaloreita. Kaikkea voi syödä, mutta kohtuudella ja herkkujakin välillä.

      Mene kirjastoon tai kirjakauppaan hakemaan lisää ohjeita siihen, miten laihdutat terveellisesti, hitaasti, mutta kärsimättä ja pysyvästi. Esim. ravitsemustutkija ja -terapeuttiPatrik Borgilla on hyviä kirjoja. Hän pitää myös netissä blokia.

      • Juuri noin.

        Asiakirjoitus.

        Eipä tuohon ole lisättävää.


    • Näin on

      Alun runsaan nesteen pudotuksen jälkeen 200gramman pudotus on kova vauhti. Sehän tekee 1,4kg viikossa ja 6kg kuussa! Enempää on laihdutukselta turha toivoa. Ja mitä enemmän painoa on pudonnut, sitä hitaammaksi tahti menee. Etenkin kun säästöliekki stoppaa laihtumisen. Koskee paastoa ja VLCD-dieettejä.

      Luepa tästä vähän elimistön fysiologisista reaktioista laihduttamiseen:
      http://www.metaboliceffect.com/how-to-maintain-weight-loss/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      179
      5655
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      103
      5594
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      186
      4583
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      51
      4023
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      61
      3910
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      31
      3556
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      129
      1320
    8. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      18
      1275
    9. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      17
      988
    10. Jotenkin tämä

      tilanne taas eskaloitui ja saat mut roikkumaan täällä palstalla. Turhaan. Ei nämä tekstit sua koskaan tavoita. 😭
      Ikävä
      33
      950
    Aihe