Miksi mulla ei tipu paino kunnolla paastossa?

Laihemmaksi

Olen nyt kymmenettä päivää paastolla ja painoa tippunut vain 3, 8 kg. Noin 4-6 päivinä päätä särki tosi paljon, sitten se meni pois. Eilen ja tänään on särkenyt päätä, tosin ei liikaa.
Tänään oli painoa tippunut vain 200 grammaa. Tarkoittaako tämä sitä, että paasto kannattaa lopettaa vai alkaako sitä painoa tippumaan enemmän jossain vaiheessa?

3

503

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Älä paastoa

      Miksi paastoat? Jos haluat laihtua, niin paastoaminen on älyttömintä, mitä voit tehdä. Paastolla (ja sama koskee vähähiilihydraattisia dieettejä) aineenvaihdunta hidastuu. Viidestä ensimmäisestä pudotetusta kilosta 3,5kg on vettä, 1kg rasvaa ja puoli kiloa lihaksia! Kun lihasmassa pienenee, vähenee se kudos, joka polttaa rasvaa. Samalla elimistö saa erilaisia puutoksia. Viiden kilon jälkeen paadtolla tai vähökalorisella dieetillä voi painoa pudottaa läskistä max. 60%, kun sr hitaalla, järkevällä laihduttamisella voi olla 90-100%. Paasto ei ole terveellistä.

      Näännytysdieettien seurauksena paino tulee liki 100%:lla varmuudella takaisin, mutta sen seurauksena kehon rasva-lihassuhde on huonontunut, lihasta on suhteessa vähemmän kuin ennen ja se on korvaantunut läskillä. Sillä kalorimäärällä, millä ennen paastoa/näännytysdieettiä paino pysyi tasapainossa, lihoo. Jokaisen jojotuksen jälkeen joutuu pysyvästi syömään entistä vähemmän. Painon kontrollointi on aina vaikeampaa.

      Jos haluat laihtua pysyvästi, tee se hitaasti pudottamalla kaloreita 500-1000kcal /vrk kulutuksestasi. Sen voit arvioida netissä olevilla energialaskureilla esim. Sydönliitonsivustolla on sellainen. Älä kuitenkaan mene alle 1500 kilokalorin.

      Tärkeintä laihduttamisessa ja elinikäisessä painon hallinnassa on noudattaa säännöllistä ateriarytmiä. Syö joja päivä aamiainen, lounas, päivällinen ja pari välipalaa. Näin verensokeri pysyy tasaisena, pidät nälän poissa ja vältyt makean himolta ja ahmimisrepsahduksilta. Jokaisella aterialla olisi oltava peoteiinia, rasvaa ja hyviä hiilihydraatteja. Huonoja ja vältettäviä ovat nopeasti imeytyvät hiilihydraatit kuten sokeri, valkoinen leipä,leivonnaiset, peruna, valkoinen riisi, pasta jne. Kasvisten määrää ruokavaliossa on syytä lisätä. Vesi on paras juoma. Mehuista, jopa täysmehuista, limsoista ja oluesta ym. alkoholijuomista saa huomaamattaan erittäin paljon kaloreita. Kaikkea voi syödä, mutta kohtuudella ja herkkujakin välillä.

      Mene kirjastoon tai kirjakauppaan hakemaan lisää ohjeita siihen, miten laihdutat terveellisesti, hitaasti, mutta kärsimättä ja pysyvästi. Esim. ravitsemustutkija ja -terapeuttiPatrik Borgilla on hyviä kirjoja. Hän pitää myös netissä blokia.

      • Juuri noin.

        Asiakirjoitus.

        Eipä tuohon ole lisättävää.


    • Näin on

      Alun runsaan nesteen pudotuksen jälkeen 200gramman pudotus on kova vauhti. Sehän tekee 1,4kg viikossa ja 6kg kuussa! Enempää on laihdutukselta turha toivoa. Ja mitä enemmän painoa on pudonnut, sitä hitaammaksi tahti menee. Etenkin kun säästöliekki stoppaa laihtumisen. Koskee paastoa ja VLCD-dieettejä.

      Luepa tästä vähän elimistön fysiologisista reaktioista laihduttamiseen:
      http://www.metaboliceffect.com/how-to-maintain-weight-loss/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      45
      7342
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      4068
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3585
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3120
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2796
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      49
      2289
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      51
      2275
    8. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2258
    9. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      43
      2248
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2236
    Aihe