Kun laitan täyden virustorjuntatarkistuksen normaalilla käyttäjätilillä, tulee ilmoitus: "Sinun on oltava järjestelmänvalvoja suorittaaksesi tämän toiminnon." Täysi tarkistus käynnistyy siitä huolimatta.
Otin yhteyttä Nortonin tukeen ja sieltä arveltiin, että kyse voisi olla jostain Windowsin asetuksesta..
Osaako kukaan auttaa?
Ongelma Norton 360:n kanssa
11
230
Vastaukset
Kokeile käynnistää Norton JV oikeuksilla normaalilla tilillä niin sen jälkeen tarkistuksen pitäisi alkaa normaalisti. Tämä tapahtuu painamalla Norton pikakuvakkeen päällä hiiren vasenta painiketta ja "Suorita järjestelmävalvojana"
- Kokeiltu on
Tällöin tulee vain pikatarkastuksen mahdollisuus.
Silloin voi olla ettei täyttä tarkistusta voi tehdä normaalilla tilillä. Pitänee illalla testata Norton Internet Security ohjelmalla.
- Outoa
Kuitenkin täysi tarkistus alkaa pyöriä myös normaalilla tilillä, vaikka tuollainen ilmoitus tuleekin. Se tässä ihmetyttääkin.
Silloin tuosta ilmoituksesta ei välttämättä kannata välittää kun kerran täysitarkistus lähtee hyvin käyntiin.
Jokin asetus voi olla tiukalla normaalin tilin suojausasetuksissa.- Löytyipäs!
Minulla olikin tuo "Suorita järjestelmänvalvojana" ihan niin kuin sanoit. Olin vain aiemmin klikannut Nortonin pikakuvaketta alareunasta, jolloin ei tullut tuollaista vaihtoehtoa lainkaan.. Mutta kun klikkasin työpöydälle olevaa pikakuvaketta, tuli tosiaan tuollainen kohta.
Kun klikkaan tuota kohtaa, se kysyy minulta jv-tilin salasanaa. Tarkoittaako tämä, että vaikka päivittäisin virustorjuntaa jv-tilin oikeuksilla, uskallan silti samaan aikaan surffailla normaalilla käyttäjätilillä?
Uskaltaa hyvin. Tuo antaa vain Nortonille JV tilin oikeudet. Ei muille ohjelmille yhtäaikaa.
- Sama ongelma täällä
Tämä on aika vanha ketju, mutta mullakin on sama ongelma. Eli vain klikkaan työpöydällä olevaa Nortonin (360) kuvaketta ja painan "Suorita järjestelmänvalvojana", silti tulee ilmoitus, että täyden tarkastuksen saa suorittaa vain jv.. Täysi tarkastus alkaa kaikesta huolimatta pyöriä.. Outoa.
Muuten, kun on käyttämässä verkkopankkitunnuksia, kannattaako kone tarkastuttaa kokonaan vai riittääkö siihen vain pikatarkastus..?
Kiitos, jos viitsii auttaa tietämätöntä! :) Voi olla jokin bugi tai vastaava.
Konetta ei tarvitse scannata kuin ehkä muutaman kerran vuodessa kunhan vaan itse pitää tietoturvasta hyvää huolta eli Windows ja ohjelmat aina ajantasalla ja ei lataa tuntemattomista paikoista ohjelmia tai tiedostoja.- ei mikään nörtti
Mulla taas ongelmana se, että Norton ei tee pika- eikä koko järjestelmän tarkistuksia lainkaan. EI niin MILLÄÄN. Väittää kuitenkin, että viimeisimmät päivitykset on koneessa... tosi rasittavaa.
Itselläni tuli uuden läppärin mukana (WIN8 -käyttiksellä) tämä Norton alennettuun hintaan, joten alan epäilläkin sitä, että taitaa koko versio olla hintansa mukainen. Ja Windows 8 versio ei olisi periaatteessa tarvinnut erikseen asennettavaa virustorjuntaohjelmaa koska siinä on jo valmiita tällainen Defender niminen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä741379Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2431269Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1521066Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2551048- 51775
- 64734
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em62717Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui39708Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44671- 30627