Englannin keskuspankki varoittaa, että kolmasosa asuntovelkaa ottaneista briteistä on vaikeuksissa, jos korko nousevat kolmeen prosenttiin:
http://www.taloussanomat.fi/ulkomaat/2013/12/20/keskuspankki-asuntovelkaisille-briteille-tarvitsette-ehka-lisatyon/201317743/12
Suomessa korot on jo kohta kolmessa prosentissa eikä tunnu missään, joten mitään hätää eikä kuplaa ole Suomessa.
Keskuspankki asuntovelkaisille: Tarvitsette ehkä lisätyön.
9
291
Vastaukset
- Hohhoojajjajajajaa
Miten niin kohta kolmessa prosentissa? Mulla ainakin vielä 0.5% marginaalin kanssa. Koska sinun tietolähteiden mukaan on tuo 3, kerro kiitos?
- Anonyymi
Tarvitsette ehkä lisätyön, sillä korot nousevat ja tulosi laskevat.
Sitten on vielä nämä hinnannostajat, työsuheautoilijat, ne vievät sinun aamupalan...
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/inflaatio-panee-talousennusteita-uusiksi-paaekonomisti-kehottaa-varautumaan-siihen-etta-hintojen-kasvu-yltaa-kaksinumeroisiin-lukuihin/399caeb9-8e47-48d5-b5b7-fc4889961ad4 - Anonyymi
Mikä on aloituksen pontti, onko Englannissa tapahtunut muutakin noin jännää ?
- Anonyymi
Tyffelit veivasivat 90-luvun laman jälkeen liki 10 vuotta levyä "hinnat laskevat ikuisesti, koska ne ovat ennenkin laskeneet. Tänä aikana hinnat nousivat 50-100 %. Ei oikein toiminut.
Sen jälkeen huonoja uutisia on haettu maailmalta. Milloin rommaa Ruotsissa, milloin on halpaa Saksassa jne. Hyvin ovat jaksaneet uskoa kohta 20 vuotta "syssyllä rommaa ja tuhnu pääsee viimeinkin omaan".
Ruoan ja energian hintojen nousu yms. mitä nyt inflaation kuuluu, ei tietenkään puraise touhutonnimiehiä, joilla ei ole rahaa, joka voisi menettää arvonsa. Sama pätee myös tuhnujen virtuaalisijoituksiin.
Tosin käytännössä voi käydä niin, ettei tuhnulla enää ole varaa ostaa kaljaankaan entiseen malliin. Taitaa tulla puun takaa, koska tunhuilla ei ole kokemusta inflaatiosta. Jonka luulevat olevan vuokraloisten paras ystävä. Eihän Uskovainen Munno ikinä korota kaksion 350 €/kk vuokraa... näinhän 15 vuotta sitten oli tapana uhota.
Mites on, vieläkö on vuokra 350 €/kk? - Anonyymi
Suomessa ei vielä mitään hätää pk-seudullakin hinnat alkaa olla kohtuulliset:
https://kiertonet.fi/huutokaupat/kt-4hk-935-m2-naapurintie-3-kontula-helsinki-107372 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomessa ei vielä mitään hätää pk-seudullakin hinnat alkaa olla kohtuulliset:
https://kiertonet.fi/huutokaupat/kt-4hk-935-m2-naapurintie-3-kontula-helsinki-107372Kaupungin omistama kämppä, jonka vuokraus ei enää kannata, joten myyntiin vaan.
aika tyypillistä pk-seudulla tänään ja tilanne vain pahenee. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomessa ei vielä mitään hätää pk-seudullakin hinnat alkaa olla kohtuulliset:
https://kiertonet.fi/huutokaupat/kt-4hk-935-m2-naapurintie-3-kontula-helsinki-107372Tarjottu nyt 30 teur ja pohjalla on remonttilaina 55 tuheur, joten 85 t tekee vielä alle tonnin neliö 94 neiiöisessä asunnossa. Ei vielä siis paha hinta, tuolla kannattaa ostaa mutta eipä enää enempää tarjoilla, sillä huonot ajat tässä koittaa myös pk-seudulla ja korot on kiivaassa nousussa. Kissanpäivät on loppuneet jo muutama vuosi sitten.
- Anonyymi
Briteille tarjotaan nyt samaa jallitusta, mitä tarjosivat teille, matti ja maijja, ennen lopullista ylivelkaantumistanne (poorrvarit jälleen asialla):
""Britanniassa on nyt avoinna toista miljoonaa työpaikkaa – ”Palkkaisin heti kenet tahansa, jonka vain saisin”
Britanniassa on jo lähes 1,3 miljoonaa avointa työpaikkaa. Pandemian jälkeen talous virkosi, mutta yrityksiin ei riitä työntekijöitä. Brexitin takia väkeä ei saa EU-maistakaan.""
Asialla vanhat tuttu, kusettaja, kiireestä kantapäähän, Herrrrliinin sanomat !
Miten olis, sopuli, josko lähtisit britteihin, sehän niillä nyt vinkkinä, meillä kun ei oikein löydy niitä töitä, jolla velkoja makselisit. Pitää muistaa, että rahaa pitää tulla, nettona vähintään pari tonnia kuussa, muutten täyttä kusetusta.- Anonyymi
Ahdistaako komukkia nyt jokin seikka?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.1514503Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o1893116Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi982761Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis212753Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1342525Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos342024Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu531986En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131845Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat121829Olet ainutlaatuinen
Sinussa on jotain, jota en osaa oikein edes pukea sanoiksi. Jotain paljon syvempää, kuin ulkoinen ihanuutesi. Jotain ain381099